Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Felicitari , esti un fericit !

D006

Tin sa semnalez ca la mine in zona roii au inceput sa moara de foame , lucru nemaintalnit pana acum in zona mea in aceasta perioada a anului . Sa fac haz de necaz pot spune ca eu am intuit momentul si saptamana trecuta am sarit cu siropul pe ei . Ieri de dimineata am dat la o colonie 4 kg. de sirop , seara nu mai aveau nimic in hranitor...

oroles

Citat din: dragos2006 din Iunie 16, 2014, 08:07:14 PM
Tin sa semnalez ca la mine in zona roii au inceput sa moara de foame , lucru nemaintalnit pana acum in zona mea in aceasta perioada a anului . Sa fac haz de necaz pot spune ca eu am intuit momentul si saptamana trecuta am sarit cu siropul pe ei . Ieri de dimineata am dat la o colonie 4 kg. de sirop , seara nu mai aveau nimic in hranitor...
Ma credeti ca am un roi care desi i-am dat rama cu miere si puiet a parasit stupul si a plecat de nebun. Banuiesc ca si lipsa nectarului din natura ar fi o cauza. :(
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Mai degraba lipsa reginei.

oroles

M-am gandit si la asta dar stiam ca albinele nu parasesc stupul daca nu au regina in cazul in care au puiet.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Stefan Madalin

Dragos , tu prinzi "Gaste" , orolesi , daca cu astia sunt tinta ta ... Parca jucai in alta liga ...

oroles

Citat din: Stefan Madalin din Iunie 16, 2014, 10:37:27 PM
Dragos , tu prinzi "Gaste" , orolesi , daca cu astia sunt tinta ta ... Parca jucai in alta liga ...

Ai vrut sa faci si tu o gluma?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Am discutat cu un apicultor de 70 de ani cu stupi in curte de cand se stie  si a spus ca este prima data in viata cand da sirop la albine in aceasta perioada.
   Se stie ca atunci cand ploua nu merge bine la albina si nici la oi . Ieri a  fost un 16 iunie , cel mai rece din ultimii 160 ani , in fapt de cand se fac inregistrari meteo in Romania.

PS. Iar se confirma , daca mai era nevoie, ca apicultura nu este o afacere .

ionel07196555

#7868
Citat din: dragos2006 din Iunie 17, 2014, 07:50:23 PM
Am discutat cu un apicultor de 70 de ani cu stupi in curte de cand se stie  si a spus ca este prima data in viata cand da sirop la albine in aceasta perioada.
   Se stie ca atunci cand ploua nu merge bine la albina si nici la oi . Ieri a  fost un 16 iunie , cel mai rece din ultimii 160 ani , in fapt de cand se fac inregistrari meteo in Romania.

PS. Iar se confirma , daca mai era nevoie, ca apicultura nu este o afacere .
Se usureaza treaba  rabdare si tutun
,,,,,,

Asa am auzit si eu de la un apicultor care a inceput la fermele de stat prin 1972
acum are un pavilion personal si zice ca sa mai intinplat sa nu extraga dar sa bage sirop in aceasta perioada nu isi aduce aminte  sa se fi intinplat .

D006

la noi la deal e jale , doar 17 grade ziua si ploaie la doua ore...

bio

#7870
Timpul in mare  parte rece si umed ... albinele au stat mai mult "pe camera", adica in stupi..... nosemoza latenta i-si face da cap .

Timpul rece nu ajuta plantele la secretia de nectar.




Din lanul de fasole

Citat din: dragos2006 din Iunie 17, 2014, 10:10:33 PM
la noi la deal e jale , doar 17 grade ziua si ploaie la doua ore...

Domnule Gavrilă,
Corect. Cu tot respectul vă spun că aşa ceva nu a mai fost, nu o spun eu, o spun prietenii mei, meseriaşii, stupari la optzeci de ani, la cel puţin a treia generaţie în domeniu. Zona asta, de la Pârscov şi până la Pătârlagele, şi de la Tisău până la Colţi, e zonă meliferă, nu glumă, cu salcâm 2 şi 3, cu tei din belşug, ambele variante – pe vremuri, până să vină bolşevicii, a existat o gândire, s-au făcut plantaţii intensive melifere: vezi Ruşeţu cu salcâm şi glădiţă, vezi cele două soiuri de tei plantate în zona mea, despre care vorbesc – fânete, ce să mai vorbesc, a fost în această perioadă înflorită sparceta, sute de hectare, albinele nu au avut ce să culeagă. Nici măcar de la glădiţă, a înflorit după salcâm, a fost, ultima dată, plantată prin 1962, din pepeniera de pe câmpul Cislăului, înfiinţată pe vremea regelui Carol I. Domnul meu, durere, nu-mi rămâne decât să fac roiuri.

PS. E plină Valea Largă, între Vipereşti şi Bădila, de pavilioane şi stupi vărsaţi, în aşteptarea teiului. Să dea Dumnezeu ca măcar la tei să luăm ceva. Doamne-ajută!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Recitind postarea de mai sus, mi-am dat seama că nu am spus tot. Pepenierele făcute pe vremea lui Carol I, staţiunile de cercetare agricolă, făcute cam tot pe atunci – inclusiv staţiunea de cercetare sericicolă de pe câmpul Cislăului – au rezistat  şi pe vremea bolşevicilor (fără multă carte, dar nu proşti) şi-au dat seama că numai ştiinţa îi poate ţine la putere.
După   1990 aceste entităţi ştiinţifice nu au mai rezistat. Din Sericicola Cislău – celebra staţiune de cercetări carlistă, ca să zic aşa, au mai rămas câţiva metri pătraţi care au trecut în proprietatea ACA. Chiar aşa! Cine nu mă crede, poate verifica. Proporţia contează, între ce a fost şi ceea ce are ACA, nu cuantumul metrilor pătraţi. Dar ce legătură o fi avut şi ACA, zău că nu ştiu, cu proprietăţile Domeniului Statului? 
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

dodo79

Citat din: bio din Iunie 17, 2014, 10:28:50 PM
Timpul in mare  parte rece si umed ... albinele au stat mai mult "pe camera", adica in stupi..... nosemoza latenta i-si face da cap .
am avut si eu parte de prima nosemoza la un nucleu.au ramas doar 20 albine si matca.
bine ca e departe de stupina.deabia se mai misca saracele.
as avea o intrebare.cand l-am format l-am stropit cu putina apa ametecata cu putina palinca.poate fi aparut nosemoza de la asta?
dupa o zi nu era nici urma de nosemoza,doar in a 2 zi

Alutus

Citat din: dragos2006 din Iunie 17, 2014, 07:50:23 PM
da sirop la albine in aceasta perioada.
   PS. Iar se confirma , daca mai era nevoie, ca apicultura nu este o afacere .
Valabil si pt cei cca 10 ani de apicultura ai mei. Era nevoie de confirmare, pentru ca mitul acesta a apiculturii rentabile, prevazuta cu  2 robinete, unul pentru miere si unul pentru euroi, este pervers si generator a doua tipuri de victime. Prima categorie este cea  a celor care se orienteaza spre apicultura, ca afacere si care in asteptarea potului cel mare, isi rateaza cariera si viata, iar a doua este cea a apicultorilor moderati si cu vechime in bransa, afectati de supra aglomerarea locatiilor. Dupa esecul ultimilor trei ani, este posibil sa inceapa regresul in privinta numarului de amatori si autoreglarea in domeniu.
Sa nu uiti Darie!