Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

harnaj,  cele 70 80 kg , se pot obtine in condiitile specificate mai sus , dar vad ca unii dintre voi ati uitat un singur lucru , turcii cand cotropeau erau frunza si iarba , daca nu ai cu ce pleca la lupta mai bine stai acasa si bati zarurile cu vecinii de bloc . una e sa pleci cu 60mii de indivizi in cutie si alta e sa pleci cu 20mii , si nu vreau sa va stanesc ,gen lazile lu ursu care din o rama chioara cum le are olaru acuma sa faca 3 familii bazate si optime sa culeaga nu sa umble fleaura, si mai tragi si alti roi din sarmanele roiuri pe care tu le consideri familii .
sunt sigur ca ati vazut cum arata o familie  mastodont  aia cand pleaca dimineata vine inapoi cu tot cu frunze si flori in dinti .
2 nu confundati productie record pe cea mai productiva famile cu media pe famile.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

istodorescu vasile

Citat din: Eduard Rotaru din Februarie 13, 2014, 03:13:21 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2014, 08:46:04 AM
  Dar pinguimea nu prea stie cum sta treaba cu clima si baza melifera...


Dragos, am pus o intrebare candva legat de baza melifera si nu prea a reusit nimeni sa imi raspunda inclusiv tu.
Acum te intreb personal: care ar fi o estimare corecta a unei productii medii pe colonie in conditiile in care baza melifera este formata din: rapita (cateva sute de ha), salcam (vreo 250ha), salcioara (aproximativ 100ha), flora spontanta/faneata f bogata, cultura de vreo 3 ha de facelia, tei (vreo 1000ha) , fl soarelui (vreo 300ha) si nu in ultimul rand multe hectare de scaieti si aproximativ 1/4 ha de evodia in primul an de inflorire? Toate acestea evident pe fondul unui climat propice secretiei de nectar. Si vorbim de stationar.
raspunsul la aceasta intrebare poate fi doar aproximativ, deoarece implica mai multi factori. primul si foarte important este puterea familiilor. este colonie ce iti da pe  un sezon peste 100 kg miere, in timp ce alta iti da 0. o medie se face pe intreg efectivul, ca oricit de priceput stupar ai fi,un 5 la suta sint familii neproductive. un alt aspect este legat de faptul ca unele dintre culesurile mentionate, se suprapun, si nu poti sa le valorifici asa cum este teiul cu floarea soarelui, si aici intervine inspiratia apicultorului de a se duce acolo unde floarea secreta nectar.apoi intervine numarul familiilor pe vatra respectiva. trecind peste toate astea, o medie intr-un an bun ar fi intre 60 si 80 de kg pe familie, cu precizarea , cu cit numarul familiilor ce le detii este mai mare , cu atit productia/ familie scade

D006

Ai un tei ca anul trecut cand da diareea peste albine si ai rezolvat cu productia la tei si floarea soarelui . Nu mai vorbiti de productii de 60 - 80 kg. de miere cand multi dintre voi nu ati facut in viata voastra nici macar o tona de miere . Voi vreti sa vindeti pilea ursului din padure.
  Cunosc apicultori de forta din judetul Vaslui care pentru productii mai mari pleaca cu stupii in pastoral in alte zone ale tarii . De ce nu raman ei pe raza judetului Vaslui daca acolo s-ar facem 80 kg. pe colonia de albine ?????????????
    Din sursa sigura stiu exact productiile la stationar in Vaslui , NIMENI nu a facut 80 kg. media pe colonia de albine.

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Februarie 14, 2014, 08:13:11 AM
Ai un tei ca anul trecut cand da diareea peste albine si ai rezolvat cu productia la tei si floarea soarelui . Nu mai vorbiti de productii de 60 - 80 kg. de miere cand multi dintre voi nu ati facut in viata voastra nici macar o tona de miere . Voi vreti sa vindeti pilea ursului din padure.
  Cunosc apicultori de forta din judetul Vaslui care pentru productii mai mari pleaca cu stupii in pastoral in alte zone ale tarii . De ce nu raman ei pe raza judetului Vaslui daca acolo s-ar facem 80 kg. pe colonia de albine ?????????????
    Din sursa sigura stiu exact productiile la stationar in Vaslui , NIMENI nu a facut 80 kg. media pe colonia de albine.
Poate nu te-ai interesat unde trebuie...Sunt niste baieti de prin suceava care ataca teiul in fiecare an iar productia medie la tei nu a scazut niciodata sub 15kg/fam indiferent de conditiile meteo. In 2013 cand altii se vaitau ca li se depopuleaza albinele la tei sau ca a dat diareea in ele, baietii astia au atins pragul de 25kg/colonie in 1 saptamana de tei...as mai spune multe dar mai bine ma opresc aici ...cum spuneam mai bine incerci sa te interesezi la surse mai sigure sau eventual mergi sa te convingi cu ochii tai...

harnaj12

Domnii mei,nu va mai certati cine face mai multa miere pe tarlaua sau padurea altora, spusele marelui Dan Puisoru in loc sa plecam cu multi stupi dar cu lazile goale ii unificam  si plecam la cules cu lazile pline de dau pe afara ,mai nimerim si un an bun d.p.d.vedere meteorologic putem face si productii record-care-i baiul??? desigur ca aici intervin multe chestii ca experienta fiecaruia,etc.......

D006

Citat din: Eduard Rotaru din Februarie 14, 2014, 09:52:25 AM
Poate nu te-ai interesat unde trebuie...Sunt niste baieti de prin suceava

  Eduard tin sa te felicit pentru ca postezi sub propria identitate si nu te ascunzi in spatele calculatorului. Totusi vrea sa-ti dau doua sfaturi :
1)  Pe forum nu se poate posta orice , anumite informati nu se pot discuta intr-un mediu asa de vulnerabil.
2)  Pe forum e bine sa spui ce ai facut TU si nu ce presupui ca fac altii. E bine sa ne prezentam activitatea noastra , buna , rea dar REALA , numai cine nu munceste nu greseste . Cine  sta cu coatele pe gard si rade de cel harnic  e doar un ratat inecat in anonimat.

bucovineanu

Am eu impresia sau apicultorii suceveni or fi recordisti in pastoral?

D006

Nu stiu daca sunt recordisti dar au rezultate notabile.

bucovineanu

Dar cheltuielile cu transportul si nu numai sunt mult mai mari pentru suceveni.

marian sima

Citat din: Eduard Rotaru din Februarie 13, 2014, 03:13:21 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2014, 08:46:04 AM
  Dar pinguimea nu prea stie cum sta treaba cu clima si baza melifera...


Dragos, am pus o intrebare candva legat de baza melifera si nu prea a reusit nimeni sa imi raspunda inclusiv tu.
Acum te intreb personal: care ar fi o estimare corecta a unei productii medii pe colonie in conditiile in care baza melifera este formata din: rapita (cateva sute de ha), salcam (vreo 250ha), salcioara (aproximativ 100ha), flora spontanta/faneata f bogata, cultura de vreo 3 ha de facelia, tei (vreo 1000ha) , fl soarelui (vreo 300ha) si nu in ultimul rand multe hectare de scaieti si aproximativ 1/4 ha de evodia in primul an de inflorire? Toate acestea evident pe fondul unui climat propice secretiei de nectar. Si vorbim de stationar.

Nu gasiti an in care toate aceste culturi ,plantatii si alte alea sa dea nectar .
Ba pentru stationar adunate puse unele linga altele si grupate ies din raza economica de zbor a albinei,insa in realitate distanta dintre aceste baze melifere este mai mare.

Cumulat pe toata suprafata si pe toate plantele melifere poti obtine o medie de 65 de kg miere pe familie sau chiar mai putin  deoarece ai albinele la punct fix si datorita  aglomerari si distantei albina va cauta nectar acolo unde a fost alta inaintea ei.

La floarea -soarelui si la alte plante 300 de familii la un loc e mult,aceste familii mai si consuma nu numai baga miere.

Daca avei nr de stupi mai mic si te deplasai putin cantitatea de miere pe familie putea sa ajunga la 85-90 de kg pe familie.

Asta ipotetic si daca totul secreta nectar dupa cum spui.

Eduard Rotaru

Citat din: marian sima din Februarie 14, 2014, 04:22:42 PM

Nu gasiti an in care toate aceste culturi ,plantatii si alte alea sa dea nectar .
Ba pentru stationar adunate puse unele linga altele si grupate ies din raza economica de zbor a albinei,insa in realitate distanta dintre aceste baze melifere este mai mare.

Cumulat pe toata suprafata si pe toate plantele melifere poti obtine o medie de 65 de kg miere pe familie sau chiar mai putin  deoarece ai albinele la punct fix si datorita  aglomerari si distantei albina va cauta nectar acolo unde a fost alta inaintea ei.

La floarea -soarelui si la alte plante 300 de familii la un loc e mult,aceste familii mai si consuma nu numai baga miere.

Daca avei nr de stupi mai mic si te deplasai putin cantitatea de miere pe familie putea sa ajunga la 85-90 de kg pe familie.

Asta ipotetic si daca totul secreta nectar dupa cum spui.

Merci Marian pt raspuns.

Ioan Olaru

Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

bucovineanu

Vrei sa te inrolezi si aici?

Ioan Olaru

Nu multumesc nare sens nu pricep nimic , doar atat daca e vreme frumoasa albinele lucreaza daca nu stau si consuma .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Vyktor

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 14, 2014, 04:36:59 PM
Nu multumesc nare sens nu pricep nimic

El are alt obiect de activitate pe acest forum . Reclama mascata , in rest.....