Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Eduard e normal sa existe oameni care fac productii  mai mari decat mine , am prieteni care fac intre 16 si 26 tone de miere pe an .  Numai ca oamenii astia fac productii REALE nu productii virtuale ca profesionistii de forum .  Și incă un amanunt , acesti oameni cu productii REALE in viata lor nu au facut o medie de 100 kg. miere marfa pe colonia de albine.
  Cat priveste chestiunea DM eu acolo am precizat ca nu s-ar obtine respectivele productii fara acele caldari cu HFCS ( si alte cocomărle) plus ca acolo a mai fost problema ca multe filme erau facute in stupinile Wendell dar pinguimea nu a observat acest amanunt.  Oricum nu are rost sa discutam despre apicultura canadiana deoarece e vorba de alta clima si alta baza melifera.  Dar pinguimea nu prea stie cum sta treaba cu clima si baza melifera...

PS. Măi Eduard care sunt stuparii de pe forum care realizeaza productii mai mari decat mine si eu i-am criticat ????

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2014, 08:46:04 AM
Eduard e normal sa existe oameni care fac productii  mai mari decat mine , am prieteni care fac intre 16 si 26 tone de miere pe an .  Numai ca oamenii astia fac productii REALE nu productii virtuale ca profesionistii de forum .  Și incă un amanunt , acesti oameni cu productii REALE in viata lor nu au facut o medie de 100 kg. miere marfa pe colonia de albine.
  Cat priveste chestiunea DM eu acolo am precizat ca nu s-ar obtine respectivele productii fara acele caldari cu HFCS ( si alte cocomărle) plus ca acolo a mai fost problema ca multe filme erau facute in stupinile Wendell dar pinguimea nu a observat acest amanunt.  Oricum nu are rost sa discutam despre apicultura canadiana deoarece e vorba de alta clima si alta baza melifera.  Dar pinguimea nu prea stie cum sta treaba cu clima si baza melifera...

PS. Măi Eduard care sunt stuparii de pe forum care realizeaza productii mai mari decat mine si eu i-am criticat ????

Eu nu am vorbit de stupari de forum...ci de oameni pe care ii numeri pe degete care intr-adevar stiu cu ce se mananca apicultura profesionista in adevaratul sens al cuvantului. Aici pe forum multi sunt "profesionisti" dar cu lazile goale...asta nu prea pot sa o inteleg...

D006

  Eduard , sincer , nu esti tu in pozitia in care sa faci clasamente cu cine are lazi goale sau pline . Sau cine este profesionist de forum sau de viata reala. Tu inca esti in pozitia in care trebuie sa mai inveti multe inclusiv cum sa interactionezi cu alti apicultori.

CDA_1984

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2014, 08:46:04 AM
Eduard e normal sa existe oameni care fac productii  mai mari decat mine , am prieteni care fac intre 16 si 26 tone de miere pe an .  Numai ca oamenii astia fac productii REALE nu productii virtuale ca profesionistii de forum .  Și incă un amanunt , acesti oameni cu productii REALE in viata lor nu au facut o medie de 100 kg. miere marfa pe colonia de albine.
  Cat priveste chestiunea DM eu acolo am precizat ca nu s-ar obtine respectivele productii fara acele caldari cu HFCS ( si alte cocomărle) plus ca acolo a mai fost problema ca multe filme erau facute in stupinile Wendell dar pinguimea nu a observat acest amanunt.  Oricum nu are rost sa discutam despre apicultura canadiana deoarece e vorba de alta clima si alta baza melifera.  Dar pinguimea nu prea stie cum sta treaba cu clima si baza melifera...

PS. Măi Eduard care sunt stuparii de pe forum care realizeaza productii mai mari decat mine si eu i-am criticat ????
Mai lasa frate si tu cuvantul asta pinguin, pinguime si toate abrevierile posibile si imposibile si invata sa mai lasi si tu de la tine nu te considera perfect ca nu esti, nu esti detinatorul adevarului absolut. Este normal sa te critice colegii de pe forum... Incepatorii sunt incepatori si au o gramada de lucruri de invatat de la DM, care a prezentat o apicultura simpla si grea de atins in acelasi timp. DM a spus marele lui secret in apicultura: SELECTIA ALBINELOR, deci ce ai in stup, nu lada sau mai stiu eu ce hraniri si substante miraculoase... Respect asteapta de la tine si incepatorii nu numai cei care au un cuvant greu de spus in apicultura; sau esti un om cu doua fete, asa te comporti si in societate? Cat despre "asa se vorbeste pe forum!", imi pare rau... nu asa se vorbeste. Multumesc pt. intelegere.
PS: sunt incepator si invat apicultura
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2014, 01:25:03 PM
  Eduard , sincer , nu esti tu in pozitia in care sa faci clasamente cu cine are lazi goale sau pline . Sau cine este profesionist de forum sau de viata reala. Tu inca esti in pozitia in care trebuie sa mai inveti multe inclusiv cum sa interactionezi cu alti apicultori.

Omul in general are multe de invatat pe parcursul vietii si tot nu ajunge sa le cunoasca pe toate...in fine...
Din bun simt refuz sa iti dau replica la "nu esti tu in pozitia in care sa faci clasamente cu cine are lazi goale sau pline"...tot ce pot spune e ca faptele vorbesc...
Sa nu uiti un lucru Dragos: in timp ce tu stai pe net si strigi de "online" eu am trecut direct la fapte si ma lupt cu el...daca aveai sange in instalatie sareai la gatul tuturor escrocilor care nu fac cinste apiculturii romanesti (ca tot vorbesti tu de cinstirea apiculturii romanesti)...

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2014, 08:46:04 AM
  Dar pinguimea nu prea stie cum sta treaba cu clima si baza melifera...


Dragos, am pus o intrebare candva legat de baza melifera si nu prea a reusit nimeni sa imi raspunda inclusiv tu.
Acum te intreb personal: care ar fi o estimare corecta a unei productii medii pe colonie in conditiile in care baza melifera este formata din: rapita (cateva sute de ha), salcam (vreo 250ha), salcioara (aproximativ 100ha), flora spontanta/faneata f bogata, cultura de vreo 3 ha de facelia, tei (vreo 1000ha) , fl soarelui (vreo 300ha) si nu in ultimul rand multe hectare de scaieti si aproximativ 1/4 ha de evodia in primul an de inflorire? Toate acestea evident pe fondul unui climat propice secretiei de nectar. Si vorbim de stationar.

D006

  Pentru a face media pe colonie trebuie sa stim incarcatura de stupi pe zona . Una e sa fie 100 si alta 1000.  Problema asta a fost subiect de polemica intre Stefan1 si Pupemea.
PS.Inca o variabila importanta : populatiile de insecte salbatice existente in zona.

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2014, 03:16:32 PM
  Pentru a face media pe colonie trebuie sa stim incarcatura de stupi pe zona . Una e sa fie 100 si alta 1000.  Problema asta a fost subiect de polemica intre Stefan1 si Pupemea.
PS.Inca o variabila importanta : populatiile de insecte salbatice existente in zona.
Vorbim de vreo 300 colonii pe o raza de 4-5 km

D006

Sigur nu vin si alte stupini in pastoral la salcam si tei ?

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2014, 03:19:54 PM
Sigur nu vin si alte stupini in pastoral la salcam si tei ?
Doar la tei mai merg cateva sute (vreo 300) dar vorbim de o padure de 70% tei pe o intindere de mai bine de 1000ha

D006

Iti vand un pont , daca acele paduri de salcam si tei erau bune avei stupi ca la balamuc pe cap . Si la mine in zona exista doua paduri de tei unde nu merge mai nimeni cu albinele .    Padurile de care vorbesti sunt in judetul Vaslui ?

Eduard Rotaru

Observ ca tot incerci sa eviti raspunsul...zii o cotatie scurt si la obiect in functie de datele pe care ti le-am prezentat...aaa..inca un amanunt: albinele nu au gol de cules decat daca ploua dar am mentionat de conditii bune pt secretie de nectar...
Si mai am o intrebare pt tine tot legata de baza melifera...dar mai intai sa incheiem cu prima...ulterior iti spun exact cum sta treaba sau ai sa iti dai seama singur de ce te intreb.

D006

Productia poate varia intre 0 si 50 kg.  Nu cunosc zona asa ca nu pot sa ma hazardez  la un raspuns mai precis.

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Februarie 13, 2014, 03:44:07 PM
Productia poate varia intre 0 si 50 kg.  Nu cunosc zona asa ca nu pot sa ma hazardez  la un raspuns mai precis.
Ok.
Acum as vrea sa te intreb cum iti explici faptul ca cineva aflat intr-o zona melifera slaba (salcam sporadic, tei aproape deloc si ceva faneata si anghinare) facand stationar, obtine productii constante medii intre 20 si 40kg/colonie (in functie de conditiile meteo)?

harnaj12

 Frate Eduard,iti dau eu un raspuns cum se cuvine si nu la misto ca stim noi  ca cine,deci daca spui ca ai respectiva baza melifera totul depinde de an si nu de vrajeala pe care o spune Dragos ,anul acesta poti face o medie de 70-80 kg pe fam. de albine cu usurinta,imi vei spune la sfarsitul acestui an daca am avut drepatate.