Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#5550
Mai mereu vad pe la Tv  diversi ' fermieri " cu cateva hectare sau zeci de hectare care face gura si comenteaza ca e calamitat si uneori primesc ajutoare de la stat sau poate anumite scutiri .

Nu am vazut niciodata sa iasa la tv un mare apicultor sau un reprezentant al ACA sau al vreunei asociatii apicole marii sa faca vorbeasca in favoarea apicultorilor .

Acum multi dintre noi avem accesate diverse fonduri europeene, in a caror proiecte ne-am obligat sa producem o anumita cantitate de miere si sa inmultim  pana la un anumit numar stupii.

Cum putem face asta daca conditiile meteo nu ne permit ?

Trebuie facut cumva ceva, stranse hartii de pe la statiile meteo si luate de pe la anumiti expertii hartii din care sa reiasa conditiile optime pt secretia nectarului astfel aceste doua chestii coroborate sa vina in ajutorul nostru si sa dovedeasca lipsa nectarului in natura datorita conditiior climatice .

Haideti sa facem ceva sa nu mai stam, iar cand e prea tarziu sa mai facem ceva sa ne plangem si sa ne dam de ceasul mortii .

D006

  Exista legislatie si totul este bine pus la punct . Nu  poti invoca lipsa culesului ata cat exista hrana pt. albine si mai ales subventionata .
  Este adevarat ca pentru prostie nu exista legislatie care sa o normeze.....

pharaonu75

Citat din: relutu din Mai 06, 2012, 06:06:09 PM
Daca nu ploua  cel tarziu peste 1-2 o sa fie jale si la floarea soarelui,ptr ca o sa ramana ,,pitica''.

La noi a inceput sa ploua! :yes: :nudie: :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006


zdd

#5554
Citat din: dragos2006 din Mai 06, 2012, 06:47:07 PM
  Exista legislatie si totul este bine pus la punct . Nu  poti invoca lipsa culesului ata cat exista hrana pt. albine si mai ales subventionata .
  Este adevarat ca pentru prostie nu exista legislatie care sa o normeze.....
ESTE ADEVARAT CA IMPOTRIVA PROSTIEI FACI LEGISLATIE    ?    !     =    S E N E C A                              poti INVOCA abundenta culesului atat cat nu exista hrana pentru albine si mai ales          SCUMPA   ?  !  .                       COMPLETAREA  mea  :  ar trebui sa fie GRATIS .
grabeste-te ...incet ?!

ilalexandru

La pomii fructiferi nu a mers nimic. Rapita nu. Iar acum la salcam... Se intampla cel mai ciudat lucru vazut de mine pana acum. Sunt apicultori care sunt la salcam I. Si cica mai dureaza vreo 2-3 zile. Eu m-am dus direct la salcam doi....care e deja tot inflorit, iar in maxim 5-6 zile se duce si el. Iar salcamul trei din zona mea....deja a inflorit de ieri. Sunt salcami in care floarea are 3 cm, si salcami albi complet. Asta in conditiile in care, de obicei, infloreau dupa 25 mai. Acum vreo 10 ani tin minte ca scoteam mierea la salcam pe data de 5 iunie. Acum pe 20 mai nu o sa mai fie pic de floare. DUpa o primavara foarte friguroasa si tarzie, a venit foarte devreme inflorirea salcamului. Poate sa secrete salcamul cat o vrea...nu e albina ca sa adune. Daca salcamul doi inflorea dupa data de 15 mai, atunci cele 4-5 rame de puiet capacit care sunt acum in familii, apucau sa iasa si era altceva. Asa...vai de noi si saracele albine!

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Mai 06, 2012, 05:44:21 PM
  Noi cei  din sud-est suntem foarte napastuiti anul acesta . Dupa o iarna incredibil de grea a venit o primavara  friguroasa apoi caldura ca la tropice . Concluzie : culesurile de pomi fructiferi  , rapitza si salcam sunt nesemnificative .
   De cand am eu stupi in zona mea nu a inflorit salcamul asa repede plus ca nu prea da nectar.
  E cel  mai prost an apicol de cand ma stiu eu . Acum caut solutii sa mentin sandramaua pe linia de plutire ....  :)

Unde a fost zapada cat casa este normal sa fie probleme ..

De ce nu muti albinele catre munte? Acolo fie seceta cat de crunta tot mai ploua putin si este nectar. Nu este prea tarziu pentru a merge la zmeura  :)

D006

  I-as duce catre munte dar la noi e jale cu ursii , au ajuns pana la 15 km. de Rm. Sarat. La stupina fratelui meu ursul deja a mancat doua familii , acum omul lucreaza la garduri de tabla. 

zdd

Citat din: dragos2006 din Mai 07, 2012, 07:48:05 AM
  I-as duce catre munte dar la noi e jale cu ursii , au ajuns pana la 15 km. de Rm. Sarat. La stupina fratelui meu ursul deja a mancat doua familii , acum omul lucreaza la garduri de tabla.
eu sunt aproape
grabeste-te ...incet ?!

zdd

Citat din: zdd din Mai 07, 2012, 09:32:55 AM
Citat din: dragos2006 din Mai 07, 2012, 07:48:05 AM
  I-as duce catre munte dar la noi e jale cu ursii , au ajuns pana la 15 km. de Rm. Sarat. La stupina fratelui meu ursul deja a mancat doua familii , acum omul lucreaza la garduri de tabla.
eu sunt aproape, intre puiesti de jos si pesti desus. scuza-ma dragos, dar intru foarte rar pe net,scuza intarzierea
grabeste-te ...incet ?!

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Mai 07, 2012, 07:48:05 AM
  I-as duce catre munte dar la noi e jale cu ursii , au ajuns pana la 15 km. de Rm. Sarat. La stupina fratelui meu ursul deja a mancat doua familii , acum omul lucreaza la garduri de tabla.

Un gard electric probabil este o solutie mai buna... Totusi la cati stupi ai ca sa ii asezi cat de cat ok nu cred ca este foarte ieftina toata instalatia.
Daca vrei iti pot trimite 1-2 firme si cateva estimari de pret, ma pregatesc si eu pentru ca vreau sa merg la tei(in iulie) si este o zona unde ursul se plimba pe unde vrea si cand vrea  :)

romikele

Problema mare nu este a ursilor, cat a ursoaicelor!
Umbla una pe aici sa-l stranga pe Dragos in brate, dar fiindca nu s-au intalnit inca, tot mai cauta...  :rotfl:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Mai 07, 2012, 02:10:01 PM
Problema mare nu este a ursilor, cat a ursoaicelor!
Umbla una pe aici sa-l stranga pe Dragos in brate, dar fiindca nu s-au intalnit inca, tot mai cauta...  :rotfl:

asta?
http://www.pleava.ro/imagini/pitipoance/tweety_ursuletii_si_ursoaica-126.html#coment
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

zdd

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Mai 07, 2012, 11:25:12 PM
Citat din: romikele din Mai 07, 2012, 02:10:01 PM
Problema mare nu este a ursilor, cat a ursoaicelor!
Umbla una pe aici sa-l stranga pe Dragos in brate, dar fiindca nu s-au intalnit inca, tot mai cauta...  :rotfl:

asta?
http://www.pleava.ro/imagini/pitipoance/tweety_ursuletii_si_ursoaica-126.html#coment
bravo florine, unde ai gasit-o? in stup? inseamna ca este urs? ! .
grabeste-te ...incet ?!