Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Gruies

preafericitule,tu te lefai la 13 grade si altii degereaza la -14.gruia. :rusine:

D006

aici  e smecheria cu asemenea vetre iernezi roiuri pe 3 rame care defileaza la salcam 2 dar cu conditia stimularii premature. :wink2:

D006

Citat din: CRISTI MDaca tine asa cald , mare atentie pentru incepatori , la salcam in loc de miere sa nu aveti roiuri .
BINE AR MAI FI............. :hi:

D006

Citat din: Gruiespreafericitule,tu te lefai la 13 grade si altii degereaza la -14.gruia. :rusine:
noptile si diminetile sunt cu -10 grade, in timpul zilei sun + 2-3 grade, nici vb sa iasa vreo albina la zbor.

CRISTI M

Citat din: florinpng
Citat din: Gruiespreafericitule,tu te lefai la 13 grade si altii degereaza la -14.gruia. :rusine:
noptile si diminetile sunt cu -10 grade, in timpul zilei sun + 2-3 grade, nici vb sa iasa vreo albina la zbor.
Asa este viata , unii au alti n-au , nedreapta mai este .

andrei_salaj

niciodata sa nu te plangi pt ce nu ai...bucura-te pt ce ai....e valabil si la zona apicola.

D006

Un sfat primit de la batrani este acela ca atunci de stuparit sa-ti cauti cu atentie o vatra care sa resapecte un minim de conditii : adapost , expunere la soare , si prezenta a cel putin doua culesuri pe an ca eventual atunci cand nu vrei sa pleci in pastoral sa aiba totusi de unde isi aduna rezerve si eventual un excedent. Si o ultima conditie dar nu cea din urma : prezenta culesului timpuriu de polen adica alun si corn.

filip

Vatra de stupina se cauta intr-o zi la limita ierni cu primavara sa bata vantul in acea zi. Vatra trebuie ferita de curentii de aier rece,soarele sa ii incalzeasca macar cateva ore iarna.Sunt mai multe de spus despre o vatra ideala.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

eusebiu

Pitesti 10 grade. Am stupii in com Albota, termometrul arata 12 grade la umbra. Zbora albinele parca roiesc. Maine urmeaza turta,care este pregatita.
Sa dea dumnezeu sa fie si la voi asa.

D006

astazi 15 ian , vremea a fost frumoasa dupa o ploaie buna azinoapte , roii au iesit in masa la zbor

D006

14 grade  si nici macar o adiere de vant

D006

In roisorii unde sunt matcile de rezerva albinele au si inceput sa prelucreze hrana.

D006

De bucurie ca am gasit asemenea vreme am facut si un mic filmulet , va rog sa scuzati calitatea filmului dar am filmat cu un alt telefon.

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/XOhJ6UwO0rw[/youtube]

D006

Sa  mutat  Spania  in  Romania? Aici  a  nins si  la  stupina  erau  astazi  minus 5.
Dragos  tu  in  ce localitate  ai  stupii?(cind o  sa  ma  intorc acasa, o  sa-mi cumpar loc de  stupina linga  tine).Salutari..

D006

Am urmarit si eu vremea in Europa si am ramas uimit de aceste schimbari profunde de clima ! Marea problema in Romania este seceta care se asterne parca pe zi ce trece devenim tara tropicala.
Cat priveste zona mea , intra pe wikipedia si cauta Ramnicu Sarat (sau pe un motor de cautare) si vei citi despre efectul de feon , care duce la aceste temperaturi  crescute .
De la inceputul anului in doua zile la Ramnic s-au inregistrat cele mai mari temperaturi din tara.