Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

nicu68

o intrebare si eu .ieri la mine la SB. a fost vreme buna ,am tras cu ochiu in mica mea  stupina 15 la nr.si am vazut ca au miere cam multa mecapacita la uni dintre ei,ce credeti e o problema ?

D006

  Nu este nici o problema deoarece albinele au avut conditii favorabile sa o aduca la parametrii optimi , totul este sa fie de provenienta buna . Adica sa nu fie de mana sau de fructe.

danut

Iar cu cat va fi mai multa miere necapacita in cuib,cu atat va fi mai mult condens !

D006

  Nu este obligatoriu !

nicu68

am stupi cu sita in fund,nu cred ca e problema cu condensul :hi:

filip

Citat din: danut din Noiembrie 18, 2010, 10:32:33 PM
Iar cu cat va fi mai multa miere necapacita in cuib,cu atat va fi mai mult condens !
Mierea necapacita absoarbe apa din condens si se depreciaza.
Cu cat cantitatea de miere e mai mare necapacita cu atat iernarea va fi mai grea.
De aceia e bine sa fie cat mai multa miere de iernat capacita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_calinescu

E un detaliu al dracului de important.
Formarea ghemului...
Avem coroana de miere pe ramele centrale, dar sub aceasta miere maturata necapacita. Aceasta nu e de mana sau fructe.
Ghemul: se formeaza sub coroana, trag in gusi mierea necapacita sau nu?
Pareri pro/contra?

D006

  Obligat consuma de jos in sus .  Mierea necapacita se depreciaza doar unde este in cantitati foarte mari , peste 50% din rezerva totala de miere, si cand din vina stuparului se produce condens prea mult.
  Daca ai turta de serbet pe rame aceasta preia excesul de apa din stup !  :wink:

viorel_v2000

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 18, 2010, 03:03:48 PM
  De sezon :



Teoretic, in cutie se pot lasa si 10 rame, indiferent de marimea familiei, dar cu conditia sa aiba miere suficienta pe toate pentru ca:
-nu se stie in ce parte si pe ce rame vor forma albinele cuibul
-albinele se vor "strange" in ghem singure pe atatea rame cat vor avea nevoie

pentru ca noi suntem lacomi si le extragem mierea, suntem nevoiti sa scoatem ramele "fara" afara si le strangem "la menghina" pe ramele pe care am binevoit sa le mai lasam.

dedu

Salut,stiu ca avea Dragos iarna trecuta o lista cu aproximatie cata miere consuma familiile de albina pe iarna,daca cumva o mai ai posteazo aici din nou sa iau aminte putin ce si cum.
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

filip

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 19, 2010, 03:45:12 PM
E un detaliu al dracului de important.
Formarea ghemului...
Avem coroana de miere pe ramele centrale, dar sub aceasta miere maturata necapacita. Aceasta nu e de mana sau fructe.
Ghemul: se formeaza sub coroana, trag in gusi mierea necapacita sau nu?
Pareri pro/contra?
Cand sunt prinse de un ger ,albinele consuma ce au in apropiere.
Tare mi-e frica de anul asta.
Matcile au inceput ponta  datorita calduri si a cuibului strans preadevreme.
Ghemul nu paraseste zona puietului,de aici multe inconveniente.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: dedu din Noiembrie 19, 2010, 05:49:45 PM
Salut,stiu ca avea Dragos iarna trecuta o lista cu aproximatie cata miere consuma familiile de albina pe iarna,daca cumva o mai ai posteazo aici din nou sa iau aminte putin ce si cum.

  In noiembrie si decembrie consuma  aprox. 1 kg.miere pe luna . In ian. cand incepe primul puiet urca la 1,5 kg. , in februarie ajunge la 2 kg. . In martie nu mai este problema deoarece putem interveni cu usurinta.

  daca in cutie lasi 10 rame si albina ai doar pentru 5 in primavara ai toate sansele sa ai puiet varos plus alte boli si apoi sa te intrebi de ce nu ai productie !   :nono:

D006

#4077
Citat din: viorel_v2000 din Noiembrie 19, 2010, 05:47:47 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 18, 2010, 03:03:48 PM
  De sezon :



Teoretic, in cutie se pot lasa si 10 rame, indiferent de marimea familiei, dar cu conditia sa aiba miere suficienta pe toate pentru ca:
-nu se stie in ce parte si pe ce rame vor forma albinele cuibul
-albinele se vor "strange" in ghem singure pe atatea rame cat vor avea nevoie

pentru ca noi suntem lacomi si le extragem mierea, suntem nevoiti sa scoatem ramele "fara" afara si le strangem "la menghina" pe ramele pe care am binevoit sa le mai lasam.
Adevarat spus.
In natura nu scoate nimeni din faguri iarna. :hi:

gheco

Iarna trecuta am iernat cu 10 faguri in stup. Din 15 august, dupa ce am selectionat  ramele, nu am mai avut nici o interventie in cuib. Aerisirea se face prin sita, iar folia si cu sacul menajer plasat peste stup formeaza clopotul care asigura conditii foarte bune pentru iernare. Dupa mine marele avantaj al acestei metode este faptul ca albinele isi organizeaza cuibul asa cum stiu ele ca este mai bine. Si stiu sa-l organizeze foarte bine. Reducerea si adaugarea de ramele da foarte mult de munca pentru a se reorganiza. Cand avem aceste interventii vara nu este nici o problema pentru ca in familie sunt 50-60.000 de albine si repara totul repede. Nu acelasi lucruse intampla la 20.000 de albine lucratoare (sa nu mai vorbim de familiile cu 1kg de albina.
Aceeasi metoda am aplicat-o si in aceasta toamna la 25 familii. Voi posta rezultatele in primavara.
Nu vreau sa impun ideiile mele. Prezint doar situatia cum o vad eu.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

bucovineanu

Atunci cand umblam in cuib, mai ales in perioada cand albinele si l-au organizat pentru iernare si il modificam dupa cum credem noi ca ar fi mai bine, ar trebui sa fim constienti ca familia de albine in intregul ei este un organism viu. Prin interventii si modificari noi nu facem decat sa mutilam acest organism. Daca vom intelege acest lucru, vom interveni cat mai putin in cuib mai ales acum cand albinele au mare nevoie de liniste.