Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: Cristel din August 14, 2015, 09:18:36 AM
...Faci stimulare sau completare?

Eu mă gândesc la o completare, culesul fiind zero.

Cristel


Cutiile nu au toate ramele acoperite de albine . Am zis sa nu stea ciorchine ca asta e tendinta . Mai bine sa stea pe rame , poate mai lucreaza si ele ceva  :rotfl:


Cred ca nu e cea mai buna varianta de lucru, daca le-ai tine mai stranse, regina ar oua mai compact si mai bine, pentru ca ar fi cine sa incalzeasca puietul. Daca tu le tii la plimbarica prin toata cutia, slabe sanse sa fie organizate, mai ales ca sunt roi de anul asta, trebuie sa existe o delimitare undeva a cuibului. Un cules ca la salcam nu au de unde sa faca, asa ca baza sta in organizarea pe care o dai tu cuibului. E normal sa stea pe la urdinis seara pentru ca e foarte cald in atmosfera, nu cred ca sunt sanse sa le determini roirea asa tarziu.  Ar fi bine daca ai pune si ceva turte proteice, pe seceta asta cred ca nu prea mai au de unde aduce polen, asa ca le-ai da o mana de ajutor iar ele te-ar rasplati cu puiet crescut care iti va asigura trecerea peste iarna. Teoretic, albinele care incep sa eclozioneze incepand de acum sunt cele care vor face parte din ghemul de iernare. Bafta!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: bismark din August 14, 2015, 11:13:35 AM
    Dar seara?,ca este mai eficient si daca constati o infestare mare daca nu, poti astepta pina eclozeaza tot puietul (sau aproape tot),dar atunci trebuie sa faci mai multe tratamente si cazi in partea cealalta cu intoxicarea.Cu respect ^:)^
Va salut . Seara inca n-am facut pana acum . Am auzit ca nu prea e bine . Ca albinele dupa tratament au tendinta sa zboare afara sa se curete si se cam ratacesc . Nustu . Cred ca voi incerca cu prima ocazie .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: MirceaCalin din August 14, 2015, 12:42:44 PMEu mă gândesc la o completare, culesul fiind zero.
Nu prea am unde sa pun cantitati mai mari . Rezervele sunt asa si asa . Continui sa le dau cate 500 ml de cate ori ajung . Dupa 1 septembrie intru la restrangerea cuiburilor . Atunci o sa am loc sa dau niste borcane dupa diafragma . Sper sa nu fie nevoie  =))
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: Cristel din August 14, 2015, 05:56:11 PMCred ca nu e cea mai buna varianta de lucru, daca le-ai tine mai stranse, regina ar oua mai compact si mai bine, pentru ca ar fi cine sa incalzeasca puietul
......................
E normal sa stea pe la urdinis seara pentru ca e foarte cald in atmosfera, nu cred ca sunt sanse sa le determini roirea asa tarziu.

????
Oricum cred ca ele stiu mai bine sa se organizeze decat stiu s-o fac eu . Anul asta am cumparat regine pentru toti roii . Am pretentii  =))

Citat din: Cristel din August 14, 2015, 05:56:11 PMAr fi bine daca ai pune si ceva turte proteice, pe seceta asta cred ca nu prea mai au de unde aduce polen, asa ca le-ai da o mana de ajutor iar ele te-ar rasplati cu puiet crescut care iti va asigura trecerea peste iarna. Teoretic, albinele care incep sa eclozioneze incepand de acum sunt cele care vor face parte din ghemul de iernare. Bafta!

Tocmai am venit de la magazin .
Drojdie de bere - cumparat .
Protofil - cumparat .
Apicomplex - cumparat .
Faina de soia - cumparat acum o saptamana
Ma gandesc sa fac 10 litri de sirop 1 la 1  si sa pun 1 kg de drojdie si 250 g de faina de soia . Bineinteles protofil si apicomplex . O fi prea multa proteina ? L-o lua ?

Multa sanatate

Cristel

Exista in cartea lui A Malaiu," Sporirea productiei de miere" un procedeu simplu de a calcula proteina din amestecurile proteice administrate -  la pag. 112- 115. Evident ca trebuie sa stii ce procent de proteina are fiecare component. Nu am vazut in lista laptele praf. Sau nu folosesti?
Daca faci sirop atentie la doza, sa nu fie prea mult pentru familie si sa aiba tentatia sa-l duca in faguri pentru ca dai de belele...
Eu merg pe ideea ca tot omul este cel care da "front de lucru" indiferent cat de bune sunt reginele, cel putin pana ajung la 5 rame compacte cu puiet. Dupa aceea poti sa le lasi la dispozitie cat spatiu vrei. Ma rog, pana vin noptile mai reci.
Sanatate si succes!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: Cristel din August 14, 2015, 10:56:51 PM
Nu am vazut in lista laptele praf. Sau nu folosesti?
Daca faci sirop atentie la doza, sa nu fie prea mult pentru familie si sa aiba tentatia sa-l duca in faguri pentru ca dai de belele...
Pai belelele vin tocmai de la laptele praf . Adica doar asta poate sa fermenteze . Restul nu au treaba . Nu folosesc lapte praf toamna .
Multa sanatate .
PS : Vreau sa ajung la 500 . Vreau ca reginele mele sa stie ce sa faca . Nu vreau sa le arat eu ce si cum . Momentan am doar o singura regina care deja s-a pregatit pentru iarna : oua doar in 4 rame cam 3/4 , are placi de-o parte si de alta si cam o rama de pastura . Nu-mi place doar ca propolizeaza cam mult . In rest nu am treaba . Cred ca la anul o sa incerc sa trag din ea . Sa ajung la anu  =))

Cristel

BAFTA! Ce-i drept, e o tinta cam mare pentru un singur om (putini de pe aici se pot lauda ca au peste 100 de stupi buni) dar nu e de neatins. Presupune sa ai mai multe locatii daca faci stuparit stationar, peste 50 de stupi pe locatie deja nu mai dau o productie satisfacatoare. Domnul Bio plimba stupii prin pastoral, are un areal mai mare, nu face apicultura stationara. E printre putinii care imi inspira ideea ca se poate merge departe cu stuparitul. Dar asta dupa ani de munca si efort.
Laptele praf ajuta la cresterea puietului. Drojdia de bere si faina de soia e buna pentru corpul gras al albinelor de iarna.
Pe caldura asta cred ca orice compozitie proteica avand sirop 1/1 incepe sa fermenteze dupa o anumita perioada daca nu a fost consumata integral de albine.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

#908
Citat din: Cristel din August 15, 2015, 01:12:14 AM
BAFTA! Ce-i drept, e o tinta cam mare pentru un singur om (putini de pe aici se pot lauda ca au peste 100 de stupi buni) dar nu e de neatins. Presupune sa ai mai multe locatii daca faci stuparit stationar, peste 50 de stupi pe locatie deja nu mai dau o productie satisfacatoare. Domnul Bio plimba stupii prin pastoral, are un areal mai mare, nu face apicultura stationara. E printre putinii care imi inspira ideea ca se poate merge departe cu stuparitul. Dar asta dupa ani de munca si efort.
Laptele praf ajuta la cresterea puietului. Drojdia de bere si faina de soia e buna pentru corpul gras al albinelor de iarna.
Pe caldura asta cred ca orice compozitie proteica avand sirop 1/1 incepe sa fermenteze dupa o anumita perioada daca nu a fost consumata integral de albine.
Tot un exemplu bun este si Daniel Calmus, dar nu cred ca e genul care vrea sa aiba atat de multi stupi, vrea calitate si productie, nu numar de familii. Nici nu stim daca apicultura este hobby sau ocupatie de baza. Un alt bun exemplu este si nea Marin din Serbia, dar nici dumnealui nu cred ca si-a propus un numar mare de familii ci productie suficienta. E bine sa te gandesti intotdeauna ce vrei, pentru ca e de preferat sa ai familii puternice care sa-ti aduca si 50 kg miere marfa decat nu stiu cate zeci de martoage care nu fac decat cateva kg. Este un interviu cu domnul Hanganu pe youtube (Dragos este "reporter special" :) si face si spionaj industrial cu ocazia asta :) ) in care vei vedea experienta unui om care se ocupa cu albinele de cateva generatii.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

pharaonu75

Citat din: Cristel din August 15, 2015, 12:26:41 PM
... Este un interviu cu domnul Hanganu pe youtube... in care vei vedea experienta unui om care se ocupa cu albinele de cateva generatii.

Dumnezeu sa il odihneasca! Ne-a parasit in data de 19.02.2015, la varsta de aproape 91 de ani!
Romanii au pierdut o adevarata enciclopedie apicola!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Pustu

Citat din: Cristel din August 15, 2015, 01:12:14 AM
........
Nenea Bio e un model pentru mine .
Nea Marin are hectare multe si astea i-l tin pe loc .
Daniel Calmus nu stiu ce hram poarta  =))
Filmuletele cu domnul Florin Hanganu , Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca , le-am vazut acum vreo 2 ani si mi-a ramas in minte doar o intrebare :

Citat din: pharaonu75 din August 15, 2015, 01:12:19 PM
Dumnezeu sa il odihneasca! Ne-a parasit in data de 19.02.2015, la varsta de aproape 91 de ani!
Romanii au pierdut o adevarata enciclopedie apicola!

De ce un om cu 180 de ani de apicultura in spate , care a lucrat cu toate rasele si hibrizii de albine , in toata lumea asta ,  recomanda albina caucaziana pentru tara noastra ? Pharaoane ce rase de albine mai ai ?

Pustu


Pustu

#912
Din cauza ca din lipsa de participanti discutia se amana pentru maine seara , aceeasi ora .
Multa sanatate si numai bine .
ps : v-ati facut toti microbisti si eu mor cu drojdia in punga   =)) :rotfl: =))

pharaonu75

Citat din: Pustu din August 15, 2015, 03:26:37 PM
... Pharaoane ce rase de albine mai ai ?
Doar carpatine de-ale noastre, atat cat mai pot fi numite carpatine, dupa toata infuzia asta de rase si hibrizi facuta de unii care pun esecul lor in apicultura pe seama geneticii albinei, nu a nepriceperii apicultorului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

yulian

Citat din: Pustu din August 14, 2015, 11:09:20 PM
PS : Vreau sa ajung la 500 . Vreau ca reginele mele sa stie ce sa faca .

500????? Oau...eu la 50 deja incep sa ma dau cu capu'n stanga si'n dreapta.... Important este sa vrei! Multa bafta  :hi: