Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: Cubby din August 03, 2014, 09:42:04 PM
Citat din: Pustu din August 02, 2014, 10:45:57 PM
84. Salcam or' ba ?

din cate stiu eu salcamul japonez infloreste in perioada aceasta.
Ala sigur nu e japonez . Si nu am vazut nici o albinuta pe flori .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: dodo79 din August 07, 2014, 06:56:17 PM
Citat din: Ioan Ursachi din August 07, 2014, 06:26:04 PM
Scuzati-ma pentru ca spun acest lucru. Poate gresesc ..dar la prima vedere . Ca si incepator acea cutie nu are in interior o familie de albine ...daca este ,atunci unde e albina ?  :bzz:
din ce am vazut eu era mai mult o familie de gaselnite.si te mai miri ca apar boli si nu stii de unde
Eu nu ma mir pentru ca stiu de unde .
Multa sanatate .
ps : ma mai minunez si eu cateodata  :rotfl: =))

Pustu

Citat din: oroles din August 07, 2014, 07:53:55 PM
Trebuia sa reduci urdinisurile cu incredere la jumatate din cat ai tu. Era cea mai buna solutie. Desi ziua e cald, noaptea scad temperaturile simtitor, astfel incat nu mai apar barbi. La mine ziua sunt cca 29 de grade. Rar mai apare o barba si am urdinisurile reduse la maxim. Seara, din cauza frigului barbile dispar. E adevarat ca am stupii la umbra.
Din informatiile care le-am primit telefonic anul asta nu am avut barbi . Probabil si din cauza polistirenului din capace . Sau din cauza spatiului exagerat de care au cam avut parte . Oricum noaptea nu a fost chiar asa frig . Pana acum 3 zile nu am avut sub 15 grade tot augustul . Cu prima ocazie o sa mai reduc urdinisurile .
Multumesc pentru sfat .
Multa sanatate si numai bine .
Sa traiesti nea Oroles

Pustu

Nu am mai ajuns la albine din 2 august . Inca nu am facut nici un tratament . Nu mai zic de stimulari si completari . Mi-e si frica de ce o sa gasesc in stupi . Sper sa ajung saptamana viitoare , adica in luna august , la albine . Trebuie neaparat .
Multa sanatate si numai bine .
ps : super oferta la dedeman . pe o scara de la 1 la 10 ===> 7 . asta la prima vedere

Cipi

cu ce te ocupi Pustule de nu ai timp sa treci pe la stupina?

mmacreanu

Citat din: Pustu din August 23, 2014, 06:27:20 PM
Nu am mai ajuns la albine din 2 august . Inca nu am facut nici un tratament . Nu mai zic de stimulari si completari . Mi-e si frica de ce o sa gasesc in stupi . Sper sa ajung saptamana viitoare , adica in luna august , la albine . Trebuie neaparat .
Multa sanatate si numai bine .
ps : super oferta la dedeman . pe o scara de la 1 la 10 ===> 7 . asta la prima vedere

sa te duci cu niste PET-uri, pui 2 litri de sirop, dai cateva gauri mici si le lasi sticla acolo daca nu ai timp de stimulare
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

MariusApicultura

Citat din: mmacreanu din August 23, 2014, 09:16:34 PM
Citat din: Pustu din August 23, 2014, 06:27:20 PM
Nu am mai ajuns la albine din 2 august . Inca nu am facut nici un tratament . Nu mai zic de stimulari si completari . Mi-e si frica de ce o sa gasesc in stupi . Sper sa ajung saptamana viitoare , adica in luna august , la albine . Trebuie neaparat .
Multa sanatate si numai bine .
ps : super oferta la dedeman . pe o scara de la 1 la 10 ===> 7 . asta la prima vedere

sa te duci cu niste PET-uri, pui 2 litri de sirop, dai cateva gauri mici si le lasi sticla acolo daca nu ai timp de stimulare

Poti sa fi mai explicit, cum/unde se pun pet-urile ?
Merci!  :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

mmacreanu

Citat din: MariusApicultura din August 23, 2014, 09:21:52 PM
Citat din: mmacreanu din August 23, 2014, 09:16:34 PM
Citat din: Pustu din August 23, 2014, 06:27:20 PM
Nu am mai ajuns la albine din 2 august . Inca nu am facut nici un tratament . Nu mai zic de stimulari si completari . Mi-e si frica de ce o sa gasesc in stupi . Sper sa ajung saptamana viitoare , adica in luna august , la albine . Trebuie neaparat .
Multa sanatate si numai bine .
ps : super oferta la dedeman . pe o scara de la 1 la 10 ===> 7 . asta la prima vedere

sa te duci cu niste PET-uri, pui 2 litri de sirop, dai cateva gauri mici si le lasi sticla acolo daca nu ai timp de stimulare

Poti sa fi mai explicit, cum/unde se pun pet-urile ?
Merci!  :hi:

pui folie intre cuib si cat, si lasi un spatiu sa poata urca albinele, se ia una bucata sticla de plastic si se fac cateva gaurele mici pe lateral si se pune culcata peste rame cu gaurile in jos cu spatiu sa poata ajunge albinele la gauri. ele vor trage siropul cate putin si nici nu o sa fie problema cu furtisagul. eu am incercat cu sticle patrate sa nu se rostogoleasca sa ajunga cu gaurile in sus
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ra.doi

E bun dar se acreste siropul daca e zahar subtire.
Merge bagat cu Apinvert si Dulcofruct pus in alte sticle sa intre sub capace,

ra.doi

Am pus si noi dar nu mananca ca e cules de trifoi.

Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


oroles

Eu am nuclee de polistiren extrudat, desi mentionez ca sunt adeptul lemnului. Le-am dat la interior cu vopsea in 2 straturi ca sa nu le roada. Fiind gumate, albinei nu ii place si nu se atinge de el. In schimb o pasare s-a apucat sa gaureasca. Pe post de podisor am pus folie (pe fund am sita lipita cu silicon). Le-am incheiat in suruburi. Din 10 nuclee facute, doar 2 am folosit anul acesta. :D

Legat de afumator, ca sa nu iti iasa fumul pe acolo procedeaza asa: In conul de  suflare banuiesc ca ai o sita. Curata-o dupa fiecare utilizare sau nu o mai folosi deloc. Se depune gudron pe sita, se micsoreaza gaurile si fumul este nevoit sa iasa prin alta parte cand dai din foale. Sub sita, spre partea din varf a conului afumatorului ai sigur gudron. Curata-l cu un spaclu ceva, apoi poti sa il speli cu apa ca se duce. Pe buza afumatorului (pe acolo unde se lipeste conul de corp) sigur ai gudron si acolo si din cauza asta conul sta mai sus si nu etanseizeaza.

Desi am auzit stupari care spun ca dupa folosire lasa in afumator carbunii si resturile, obturand doar gura de iesire a fumului, eu nu recomand asa ceva. Mi s-a intamplat sa mi se gudroneze mai tare capcaul afumatorului si sa ma trezesc cu el lipit. Dupa fiecare folosire curat afumatorul .

Succes la filmari!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani