Alergii la intepatura albinelor

Creat de cristipep, Aprilie 02, 2011, 08:08:28 AM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Parerea mea este ca si atunci cand nu este un cules abundent sau nu au hrana destula in stup sunt mai rele de cat de obicei.

Mircea77

Da, dar aici vorbeam de familii de albine cu comportament agresiv manifestat constant. In perioada de cules de intretinere sau lipsa de cules, agresivitatea este si mai mare.

Obombo

Citat din: Mircea77 din Iulie 05, 2012, 10:43:02 AM
Da, dar aici vorbeam de familii de albine cu comportament agresiv manifestat constant.
Nu, aici se vorbeste despre alergii la intepaturi, despre agresivitate s-a discutat in alte topicuri.

cristipep

Albinele agresive te inteapa .........

cristipep

Salutare, eu anul asta nu am mai avut pare de alergii la intepatura albinelor, nu stiu de ce dar........eu ma bucur singura chestie care nu-mi place este ca atunci cand te inteapa ustura de iti vne sa urli.....sau cel putin pe mine ma usturade nu mai pot.Dar asta nu inseamna ca stau linistit, niciodata sa nu spui niciodata.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: cristipep din Decembrie 26, 2012, 08:45:08 PM
Salutare, eu anul asta nu am mai avut pare de alergii la intepatura albinelor, nu stiu de ce dar........eu ma bucur singura chestie care nu-mi place este ca atunci cand te inteapa ustura de iti vne sa urli.....sau cel putin pe mine ma usturade nu mai pot.Dar asta nu inseamna ca stau linistit, niciodata sa nu spui niciodata.

a mai zis cineva: eu cand vreau sa fluier, fluier
tu ce ce nu ai urla? iti e rusine?
eu ma abtin cand sunt pe vatra sa nu sperii vecinii, in rest e chiar indicat sa mai refulezi tensiunea...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cristipep

As fi frumos tare imbracat in combinezon cu masca sa incep sa urlu de nebun asa......tac si inghit. :D

cipriene

vi s-a intamplat vreo data sa rada cineva de voi cand purtati echipament, ca mie mi se intampla foarte des. toti ma intreaba daca sunt apicultor serios! :uimit:.
pai frate, daca este echipament de protectie, de ce sa nu-l folosesc daca tot il am si este indicat sa fie purtat?!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

orbanstefan64

nu vb de cazul vreau nu vreu tre sa l port,nu demult m am uitat la un film cu incarcarea stupilor pe o sa ,erau 6 stupari, toti echipati cu combinizon masca manusi .

cipriene

oare esti mai putin apicultor daca nu porti echipamentul? sau cei care nu poarta au nevoie de adrenalina?
astea sunt intrebarile care ma macina.
asta toamna m-am brodit sa fiu langa un "stupar batran" care tocmai punea sirop la albine, evident fara echipament. cand mi-am pus masca a inceput sa rada de mine. vreau sa va spun ca dupa ce albinele au sarit pe noi, eu am stat linistit pe cand el injura albinele ca inteapa.
oare nici pana in momentul ala nu aflase ca albinele inteapa?  :nebun:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

tassevasi

Citat din: cipriene din Decembrie 28, 2012, 11:42:06 PM
vi s-a intamplat vreo data sa rada cineva de voi cand purtati echipament, ca mie mi se intampla foarte des. toti ma intreaba daca sunt apicultor serios! :uimit:.
pai frate, daca este echipament de protectie, de ce sa nu-l folosesc daca tot il am si este indicat sa fie purtat?!

  Da, dar aia rid din alte motive ,nu suporta ca sunt grasi si transpira mult , ori nu il au si risca ,fac impresie .
   Era cu pielea goala ,faceau fum de nu-i vezi, totusi  se descurca , umbla in ei ,extrag  si  celelalte  lucrari si nu pun echipament pe ei, ce se le feci.

cristipep

Fara echipament este foarte riscant , nici eu care ma cosider ca nu sunt alergic a venin de albine nu umbu fara masca cel putin.Nu se stie niciodata ce se poate intampla si mai ales daca esti in camp ....aleluia..............Intradevar fara echipament lucrezi mai lejer dar ....

Un articol de pe sfatulmedicului.ro

In astfel de cazuri tratamentul depinde de gravitatea afectiunii. Este foarte important de precizat faptul ca pana in prezent nu exista un antidot specific impotriva veninului acestor insecte. In ceea ce priveste simptomatologia, aceasta se datoreaza aparitiei unei reactii alergice la toxinele ce intra in organism prin intepatura, insa, daca tratamentul este administrat corect si la timp, multe dintre complicatii pot fi contracarate, iar evolutia alergiei, care in unele cazuri poate fi extrem de severa, este oprita la timp.

Majoritatea pacientilor dezvolta o reactie locala la intepatura, caracterizata prin aparitia edemului, durerii, tumefactiei si inrosirii zonei, iar cu tratament antiinflamator, analgetic si cu o toaleta riguroasa a ranii, simptomele se remit sau se atenueaza in aproximativ 24 de ore.

Reactiile alergice sistemice la intepaturile albinelor apar cu o frecventa de 4 la 1000 de cazuri. Reactiile debuteaza la 2-60 de minute dupa contact si includ un spectru larg de simptome, care variaza de la intensitate medie la severa si chiar amenintatoare de viata. Persoanele hipersensibile, care nu sunt la primul contact cu veninul acestor insecte vor prezenta prurit generalizat, urticarie, dispnee, wheezing, greata sau crampe abdominale.

Deoarece aceste simptome au evolutie rapida si grava, pacientul este sfatuit sa cheme de urgenta ambulanta sau sa se prezinte imediat la camera de garda a celui mai apropiat spital de urgenta. Astfel de reactii sunt extrem de periculoase, putand progresa spre soc anafilactic, o situatie care are risc vital pentru pacient.

cipriene

poate cu timpul o sa renunt la a purta echipamentul, dar deocamdata ma simt mai in largul meu cu el pe mine.
din ce-am vazut prin filmuletele postate, mai toti stupari cu vechime in bransa poarta inclusiv manusi. asta inseamna ca stiu ei ce stiu  ^:)^
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bionut

Am citit topicul pe fuga, dar nu am gasit nimic concludent cu privire la intrebarea mea:
Daca nu sunt alergic la veninul de viespe ( am fost intepat de cateva ori)  posibil sa fiu la cel de albina?
Au cumva aceasi toxina care provoaca socul anafilactic, sau nu?
Imi cer scuze daca s-a mai raspuns si nu am vazut.

marius_vfp

cel putin eu de la viespi nu ma umflu , dar  de la albina da dar nu exagerat  , si daca ma inteapa pe dosul mainii la baza degetelor e pericol imi fac mana manusa de box . cea mai usturatoare intepatura a fost sub unghie .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva