Alergii la intepatura albinelor

Creat de cristipep, Aprilie 02, 2011, 08:08:28 AM

« precedentul - următorul »

jenica67

      Unde te inteapa dai repede cu otet, ca nu o sa mai ai mancarime. Am auzut ca si daca freci cu frunze de patrunjel, e si mai bine, dar eu nu am incercat, ca nu am in gradina unde am albinele.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cristipep

Parerea mea umila este ca trebuie sa lasi asa ...sa nu zgandari cu nimic locul in care te-a intepat ca in momentul ala cand freci ....veninul se imprastie mai tare.La mine spre de exemplu dupa o zi mi se face o punga cu zeama exact in locul intepaturii drept pentru care consider ca organizmul nu mai lasa sa se imprastie veninul.Bine acum este de la organism la organism fiecare are reactia lui , sper ca dupa un timp sa nu am si eu reactii proste dar....cine stie.

orbanstefan64

frecati locul intepaturii cu frunza de patrunjel , dispare mincarimea si nici nu se umfla 
:hi: :hi: :hi:

romikele

Citat din: orbanstefan64 din Iulie 02, 2012, 09:10:31 PM
frecati locul intepaturii cu frunza de patrunjel , dispare mincarimea si nici nu se umfla 
:hi: :hi: :hi:

Ceva care sa ia mancarimea, dar sa lase umflatura... in anumite zone... nu stii?  =))

adriann

mai mult de 2-3 ore cu umflatura nu cred ca o sa iti fie bine  =))

relutu

Este corecta treaba cu frunza de patrunjel.Iar ptr d-nu Romikele:incercati cu fixativ. =)) =))

cristipep

In special gletu merge bine ala de umplutura CT126 :P

aditza_71

Eu  nu sunt alergic , pt. ca m-au intepat treptat albine in mana cate una, doua , trei si s-a umflat putin mana dar, nu am avut nimic.Dar intr-o seara , acum cateva zile m-am dus la stupina pe la ora  21.00 sa dau sirop la cateva roiuri.La ultimul roi dupa ce am tras putin podisorul ca sa le pun siropul in hranitor, au sarit pe mine zeci de albine m-au intepat in mana, la picioare, pe spate mai putin la fata pt. ca aveam masca pusa.Mentionez ca eram doar in pantaloni si tricou.Cand m-am uiatat pe mana aveam zeci de ace si nu imi venea sa cred.Dupa 5 minute a inceput sa ma manance tot corpul, m-am inrosit tot si transpiram in continuu.am plecat de urgenta la spital unde m-au bagat in perfuzie si mi-au dat  inclusiv oxigen pt. ca respiram din ce in ce mai greu.Tensiunea imi  ajunsese la 17 in loc de 12/8 cat o am in mod normal.D-na doctor de la urgenta mi-a zis ca daca era unul alergic murea imediat.la mine s-a manifestat in felul asta deoarece am receptionat o mare cantitate de venin dintr-o data.Recunosc poate ca am gresit si eu ca nu mi-am luat halatul pe mine, dar totusi nu pot sa-mi explic de ce au avut albinele o reactie asa de agresiva. A mai patit cineva la fel?Ce parere aveti?Era ora prea tarzie pt. dat sirop?

adriann

zi merci ca ai avut masca pe fata.... data viitoare sa ai si fumul cu tine... sa le mai calmeze.
Am patit-o si eu identic...am luat prin blugi cateva intepaturi bune....
Deobicei seara sunt un pic mai agitate
Seara se merge la femei nu la stupi :d

pistol28

Citat din: aditza_71 din Iulie 03, 2012, 10:41:37 PM
Eu  nu sunt alergic , pt. ca m-au intepat treptat albine in mana cate una, doua , trei si s-a umflat putin mana dar, nu am avut nimic.Dar intr-o seara , acum cateva zile m-am dus la stupina pe la ora  21.00 sa dau sirop la cateva roiuri.La ultimul roi dupa ce am tras putin podisorul ca sa le pun siropul in hranitor, au sarit pe mine zeci de albine m-au intepat in mana, la picioare, pe spate mai putin la fata pt. ca aveam masca pusa.Mentionez ca eram doar in pantaloni si tricou.Cand m-am uiatat pe mana aveam zeci de ace si nu imi venea sa cred.Dupa 5 minute a inceput sa ma manance tot corpul, m-am inrosit tot si transpiram in continuu.am plecat de urgenta la spital unde m-au bagat in perfuzie si mi-au dat  inclusiv oxigen pt. ca respiram din ce in ce mai greu.Tensiunea imi  ajunsese la 17 in loc de 12/8 cat o am in mod normal.D-na doctor de la urgenta mi-a zis ca daca era unul alergic murea imediat.la mine s-a manifestat in felul asta deoarece am receptionat o mare cantitate de venin dintr-o data.Recunosc poate ca am gresit si eu ca nu mi-am luat halatul pe mine, dar totusi nu pot sa-mi explic de ce au avut albinele o reactie asa de agresiva. A mai patit cineva la fel?Ce parere aveti?Era ora prea tarzie pt. dat sirop?

Acel stup care v-a "ciuruit" va face acelasi lucru de foarte multe ori, dar va umple butoaie cu miere.
S-ar putea sa lipseasca REGINA,
sau as schimba REGINA cu una mai blanda si la fel de harnica.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

relutu

Nu sunt mai agresive seara sunt FOARTE agresive.Si eu am luat-o seara.Dar surprriza:acea familie a urcat prima in cat.

cristipep

Fumul nu le calmeaza , doar le alunga de pe rame le imprastie si atunci devin ele mai rezervate in a sari pe apicultor.Nu stiu ce vietate de pe lumea asta se calmeaza cand ii dai cu fum in nas........aaaa doar omul cand mai fumeaza o tigare :D
Din punctul meu de vedere , la un roi agresiv poti sa-i schimbi matca de 1000 de ori ca degeaba, asa am si eu doi stupi dar duminica surpriza........era foarte linistit am putut lucra la el fara a fi nevoie de fum , explicatie? Numai ele o stiu.

relutu


Mircea77

Nu este vorba neaparat despre cules. Si eu am o familie care, indiferent de prezenta sau absenta culesului, dimineata, pranz sau pe inserat, manifesta in mod constant un comportament agresiv.
Parerea mea este ca acest comportament ramane imprimat in memoria colectiva a familiei respective si se transmite de la o generatie de albine la alta. Cred ca schimbarea matcii nu este o solutie cu sanse de reusita pentru modificarea comportamentului familiei.
Daca seniorii pot spune mai multe, ii astept cu pareri pentru ca as vrea sa dau si eu de capatul acestei probleme.

cristipep

Explicati altceva ...de ce in Germania ....Spania vedeti pe YouTube multe filmulete cu apicultori care pur si simplu nu au masca nici costum de protectie cand merg la albine? Umila mea parere este ca trebuie matcile inlocuite la un an doi cu o alta rasa ca asa......la romani se poarta sa facem matci din stupii nostri sa economisim bani si iata ca apar tot felul de nebunii prin familiile de albine.Interesant este ca si veninul lor este destul de tare sa zic asa tin minte ca intepaturile de anul trecut nu usturau si nu durea ca anul asta ....poate mi se pare mie dar se intampla ceva.