Alergii la intepatura albinelor

Creat de cristipep, Aprilie 02, 2011, 08:08:28 AM

« precedentul - următorul »

apicraiova

Ca sfat:
Alergicii sa-si gaseasca alta ocupatie si nu glumesc!!!
Unchiul meu este alergic la intepaturi.
Doamne fereste.

cristipep

Daca este "izolat" bine nu se intampla nimic si daca mai are  si niste aulin pe langa el .

andrei_georgian

spre norocul meu nu sunt alergic la intepaturile de albina , la inceput cand primeam cate o intepatura, ma ustura foarte tare in locul acela si simteam cum ma ardea pielea, dar dupa cativa ani m-am obisnuit cu intepaturile, acum daca  sunt intepat prin degete abia daca le simt, chiar si in locuri mai sensibile,  dupa cateva ore nu mai am absolut nimic,
cele mai multe intepaturi le-am primit acum 2 ani, cand ma pregate-am sa scot un roi din roinita si sa-l pun intr-o lada de stup, acesta mai cladise un fagure aproape de dimensiunea unei rame 1 /1, si am apucat acel fagure cu mana dreapta, fiind putin mai cald fagurele sa rupt, si din instinct am pus mana stanga sa-l prind sa nu-mi scape, atunci albinele simtindu-se stranse au reactionat, si asa am scos din palma 14 ace.......a fost cea mai nasoala senzatie.......simte-am toata partea stanga a corpului ca imi i-a foc si aveam mana rosie pana la umar....nu mi sa umflat asa rau, dar am avut noroc ca n-am ajuns la 112.....
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

KTA-APIDORNA - Ski

salutare! si eu imi aduc aminte prima intepatura care am luat-o fix pe frunte intre ochi mai exact de mi sa umflat ambii ochi de doua zile zicea lumea ca-s chinez, ma chinuiam sa vad pe unde merg, asta prin anul 2000, acu nu mai am probleme, m-am calit la un stupar mai batran care mi-a facut botezul cu albine,l-am ajutat sa prinda un roi si o avut grija sa mi le scuture pe maine, era si inourat afara, ele agitate tocmai luate din copac si eu cum ii timeam roinita, cand le-a scuturat au cazut toate pe mine,aveam niste maini umflate parca purtam manusi de boxer,de atunci daca port masca doar pt fata mai mult, ca in rest nu am probleme cu intepaturile,mai ales in zilele frumoase cand sunt si ele linistite nu trebuie sa port masca,uitati si dovada ;)
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: KTA-foreverapi din Martie 07, 2012, 12:23:55 PM
,... aveam niste maini umflate parca purtam manusi de boxer,de atunci daca port masca doar pt fata mai mult, ca in rest nu am probleme cu intepaturile,mai ales in zilele frumoase cand sunt si ele linistite nu trebuie sa port masca,uitati si dovada ;)
misto poza 2
era tare, daca punei niste miere pe limba....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

am o intrebare...
e posibil sa nu fii alergic deloc un nr de x ani si apoi dintr-o data sa devii alergic?

speta:

fiimea e alaturi de mine de  16 ani
a luat intepaturi in aproape toate zonele corpului

- anul trecut a fost intepata in scobitura piciorului din spatele genunchiului si dupa 5 min era rosie si pe maini si pe piept si se facuse un fel de blanda, i s-au umflat urechile si avea conturul nasului rosu... a luat un aerius si in 1 ora era ok
- ieri a fost intepata in talpa in zona platfusului si iar aceleasi simptome (umflatura, blanda pe piept, broboane pe burta si spate, ), din nou aerius si gata

curios ca in intervalul dintre cele 2 intepaturi cu probleme, a mai fost intepata, in mana, in umar, in degete, ca orice stupar.. si nu a avut nici o reactie alergica
puteti da o explicatie?
a devenit alergica?

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ion patrut

interesant la fel a patit si fiica mea care are 10 ani in vara trecuta a fost intepata in talpa si a avut piciorul rosu si mancarimi vreo 3 zile in scchimb cand e intepata in alte zone ale corpului trce rapid fara nici o interventie eu incercam sa o initiez in tainele apiculturii dar dupa incidentul de care am spus a inceput sa-i cam fie frica

pharaonu75

Cred ca este vorba de locul unde a fost introdus acul.
Daca zona este puternic vascularizata, este posibil ca acul sa fi atins vreun capilar de sange si astfel veninul sa se imrastie in organism mai repede.
Este posibil ca altadata sa fie intepata in aceeasi zona, insa cu 2 mm lateral decat acum, iar efectele sa nu fie asemenatoare.
Este doar o parere, insa multi apicultori au confirmat ca au avut manifestari diferite in urma a doua intepaturi primite relativ in acelasi loc.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pistol28

Florin-braileanul (FlorinI) a scris:
......................................
puteti da o explicatie?
a devenit alergica?



Da este alergica, "Aireus" sa NU lipseasca.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pharaonu75

Citat din: pistol28 din Martie 11, 2012, 06:33:23 PM
Da este alergica, "Aireus" sa NU lipseasca.

Si atunci cum justifici asta?
Florin Braileanul a scris: "curios ca in intervalul dintre cele 2 intepaturi cu probleme, a mai fost intepata, in mana, in umar, in degete, ca orice stupar.. si nu a avut nici o reactie alergica"
Sa fi tras albinele cu "gloante oarbe"? =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: pharaonu75 din Martie 11, 2012, 08:05:05 PM
Citat din: pistol28 din Martie 11, 2012, 06:33:23 PM
Da este alergica, "Aireus" sa NU lipseasca.

Si atunci cum justifici asta?
Florin Braileanul a scris: "curios ca in intervalul dintre cele 2 intepaturi cu probleme, a mai fost intepata, in mana, in umar, in degete, ca orice stupar.. si nu a avut nici o reactie alergica"
Sa fi tras albinele cu "gloante oarbe"? =))
=)) =)) =)) :lol: :bravo: =)) =)) =)) :lol: :D,cred ca erau de cauciuc :))
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Martie 11, 2012, 12:19:07 PM
Citat din: KTA-foreverapi din Martie 07, 2012, 12:23:55 PM
,... aveam niste maini umflate parca purtam manusi de boxer,de atunci daca port masca doar pt fata mai mult, ca in rest nu am probleme cu intepaturile,mai ales in zilele frumoase cand sunt si ele linistite nu trebuie sa port masca,uitati si dovada ;)
misto poza 2
era tare, daca punei niste miere pe limba....
Provocam un furtisag??? :D Glumesc! Pace! :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ion patrut

intradevar cine este alergic trebuie sa participe doar cu privirea ca nu-i de joaca cate-o data nici nu mai tin sirul intepaturilor dar fara masca nu lucrez ca-daca iau o intepatura la ochi ala sunt ma unflu de zici ca-m luat-o in freza

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ion patrut din Martie 15, 2012, 05:28:44 PM
intradevar cine este alergic trebuie sa participe doar cu privirea ca nu-i de joaca cate-o data nici nu mai tin sirul intepaturilor dar fara masca nu lucrez ca-daca iau o intepatura la ochi ala sunt ma unflu de zici ca-m luat-o in freza
In zona fetei,cam toata lumea se umfla mai ales a ochilor,a genelor mai exact,stiu si apicultori care s-au nascut cu albine in curte si care le ingrijeste la randul lor iar fara masca nu prea merg la ele.
In legatura cu alergia,am cunoscut o persoana care era alergica la intepaturi,odata a ajuns la 112 in soc anafilactic,si-a revenit si-a continuat sa aibe grija de minunatele albine,imbrobodit bine, poate mai lua cate o intepatura(cea ce mi-a povestit) prin manusa,etc, dar s-a calit in timp, nu mai avea probleme in afara de zona fetei,oricum acea persoana nu mai este printre noi D-zeu s-o ierte,insa nu o murit din cauza albinelor, Deci concluzia mea e ca in timp devenim imuni,sau partial imuni la intepaturi,insa sa nu generalizam la cei ce nu au mai avut contact cu albinele si pot avea probleme, sa nu zicem ca ne-am luat-o in freza, Pace! :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Porfy66

Asemena alergii temporare mai apar. Eu personal am fost alergic exact la modul descris de tine Florin timp de o jumatate de an. Nici pana atunci nici de atunci nu am mai avut probleme.
Concluzia la care am ajuns este ca acestea se datoreaza atat locului in care te-a intzepat dar si dispozitia in care se afla organismul. Organismul poate trece printro perioada cu ceva dezechilibre interne si atunci reactionam disproportionat.