Alergii la intepatura albinelor

Creat de cristipep, Aprilie 02, 2011, 08:08:28 AM

« precedentul - următorul »

cristipep

Posteaza te rog frumos linkul unde se gaseste acest subiect.Eu unu ori sunt prea prost ori nu stiu sa fac legaturi ...la ceea ce ai dat copy / paste in mesajul tau. Toate cele bune :hi:

cristian87

Citat din: cristipep din Aprilie 02, 2011, 11:41:11 PM
Asa este ai dreptate cristian87 in privinta dozajului dar din cate scrie pe prospect si ca sfat medical pastila se ia dupa "accident" nu inainte .
Trebuie avut grija insa la copii sunt mult mai sensibili ca noi in cazul in care sunt si hiperalergici, in cazul in care se mai plimba si copii prin stupina este bine sa avem anumite medicamente special pentru ei , probabil copilul sau copii unora dintre voi a fost intepat .......sunt curios de simptome. :hi:

eu prefer sa iau pastila inainte de a incepe sa  fac reactia alergica
odata urticaria sau unflatura instalata dureaza un timp pana ce pastila se dizolva  si isi face efectul
fiecare insa e liber sa procedeze cum vrea desi un principiu vechi cat lumea zice ca e mai usor sa previi decat sa tratezi.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Kiwi Bee

Uite varianta usoara Cristipep:

-imi cer scuze daca cineva sa ofensat in legatura cu cele scrise de catre mine despre deschiderea unui topic nou cu un subiect discutat si in trecut.Nu am dorit sa supar pe nimeni.

Defapt am cautat putin dupa acea postare dar dupa o jumatate de ora mia trecut pofta(am internet cu pedale "dial-up conection") si am citit alte topice apoi miam adus aminte ca aici doresc sa scriu................... si asa sa facut ora 1.
numai bine

cristipep

Departe de mine gandul sa ma ofensez ca nu aveam de ce , eu am cautat in forum un subiect pe tema asta dar nu am gasit si deaceea mi-am permis sa deschid unul nou.


Toale cele bune  :hi:

cristipep

Am luat doua intepaturi ....una pe obraz si una pe mana .......si deja nu am nimic ...deci nu sunt alergic.......am scapat :bzz:

pharaonu75

 =)) =)) Te-a mancat intr-o anumita zona dorsala si le-ai zgandarit, iar fetele te-au taxat! =)) =))
Totusi ai avut ceva de castigat, ai aflat ca nu esti alergic!
Spor la treaba!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Citat din: cristipep din Aprilie 08, 2011, 05:13:57 PM
...deci nu sunt alergic.......
Deocamdata, ... si-ti doresc sa continui asa, dar dupa cum am mai spus, mare atentie cand apar simptome neobisnuite pentru ca alergia poate aparea si pe parcurs. Eu am fost intepat prin toate locurile, inclusiv pe nas, ca sa nu spun de albinele care se incurcau in par (cand aveam din belsug :rotfl:) si ma intepau in cap, asta incepand de cand eram copil si umblam printe stupi. Si cu toate astea, anul trecut am ajuns la spital. Intr-o zi pe la sfarsitul lu' iunie, tocmai inchisesem stupi si-mi dadusem masca jos, cand se repede una nervoasa la mine si-mi face o gaura. Era a doua intepatura pe ziua respectiva. Prima a fost "normala" si nu am simtit nimic deosebit, la a doua in schimb, dupa cateva minute am inceput sa simt o mancarime puternica la maini si la picioare drept pentru care m-am suit in masina si m-am dus la urgenta, unde au bagat in mine cortizon si alte alea dar cu ajunsesem cu presiunea la 70/35 au dato pe adrenalina. Pana acum nici un alergolog nu a reusit sa-mi dea o explicatie convingatoare si cu toate ca fenomenul nu s-a mai repetat, acum sunt mereu pregatit.
Toate cele bune!

cristipep

Eu stiu de la mai multi apicultori cu experienta nascuti devreme nu batrani spuneau ca ori esti alergic ori nu mai esti sau este posibil sa te prinda intr-o perioada cu imunitatea scazuta si atunci .......e jale. :bzz:   :hi:

stefan1

  Si alergia este de mai multe grade. La unii este doar o mancarime locala sau pe o zona mai mare. La altii reactiile sunt mai extinse, cu tumefierea tesuturilor sau a intregului corp. La altii apar si ameteli, stari de voma etc. Multi isi revin fara nici o interventie, dar sunt si cazurile grave, cad reactiile alergice se accentueaza si e neaparat sa se intervina medicamentos.
  Nu stiu ce rol are aici si starea de panica. Nu de mult a fost relatat la TV un caz cu un atelier de croitorie, unde unui numar destul de mare de femei li s-a facut rau si chiar au fost spitalizate. Nu se era descoperit cauza, iar medicii au avansat printre posibilele cauze si un atac de panica!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Obombo

Citat din: stefan1 din Aprilie 10, 2011, 01:10:33 AMNu stiu ce rol are aici si starea de panica.
Nici unul. Reactia, fie locala, fie generala, apare dupa o intepatura, nu doar de frica albinelor, iar prin analize la sange se poate vedea gradul de alergie.

cristipep


Kiwi Bee

Folositi google translate:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/375434

Ati auzit si de asa ceva?Se practica de multi ani in America De Nord si mai apoi prin Europa


evulet78

Am citit tot acest subiect si sincer am ramas pe ganduri. La mine intepaturile in buricele degetelor nu provoaca decat durere si umflare locala. Daca in schimb ma inteapa in zone in care pielea este mai sensibila, la circa 5 minute dupa, am si o mancarime . De exemplu daca ma inteapa intre degete ma prinde o mancarime cam pana la cot (circa 10 minute) dupa care inceteaza si ramane umflat cateva zile (doua sau trei). Pana acum nu credeam ca as avea alergie, credeam ca este o reactie normala, acum nu stiu ce sa mai cred. Oricum, cand ma inteapa nu tratez cu nimic. Daca dau cu sare si pun imediat ceva rece nu mai am reactiiile astea.
Ar trebui sa ma ingrijorez? :sad:
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

pharaonu75

Nu! Parerea mea!
Daca erati alergic, pana acum ajungeati cu siguranta la urgente in urma unei intepaturi!
Sau se putea si mai rau...Doamne fereste!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristipep

Ieri am fost intepat de o albina exact in cap mai sus de ureche...in afara de faptul ca mi sa unflat putin si ca ma ustura rau ...alte complicatii nu au fost deci nu ssunt alergic la veninul de albina.