Tratament cu Melonex

Creat de florentin87, Decembrie 19, 2015, 09:49:32 AM

« precedentul - următorul »

florentin87

sal.dragi colegi.Zilele astea am gasit un tratament contra molie.Dar doresc sa stiu daca cineva a folosit tratamentul pe ramele pline miere.daca e toxic pentru om.Daca mierea e contaminata.multumesc ast parerea voastra

calmusdaniel

Mellonex e un produs bio care nu lasa reziduuri atat el cat si Certan-ul.Eu l-am folosit atat pe rame goale cat si pe ramele cu miere puse la pastrat pt albine.
Referitor la intrebarea ta despre soareci,e bine sa fie puse gratiile inainte ca albina sa se stranga in ghem,totodata se pot pune in stupina niste cutiute cu grausor cu otrava pe soareci,in locuri protejate sa nu ajunga pasarile la ele.Daca nici asa nu merge pui cate o pisica in fata fiecarui stup(asta e o gluma)! =)) Cat despre viespi,capcanele confectionate din peturi sunt bune dar tot nu rezolva problema,si atunci se iau urmatoarele masuri,se restrang foarte bine fam de albine si se restrange urdinisul si atunci nu vor mai fi probleme chiar daca mai intra cate o viaspa cand e temperatura scazuta nu produce paguba familiei de albine.
Eu pastrez rame cu miere de salcam pt vanzare intr-o camera racoroasa asezate mai rare cate 6 in cat si nu am avut probleme cu gaselnita.

florentin87

multumesc pentru rasp.tratamentul asta mi se pare cel mai bio.mai era si cel cu acid acetic facial dar am inteles ca e toxic si nu da mereu rezultate. Detin si eu un mic depozit racoros dar vecinul meu avand rame multe.anul asta a avut surprize binenteles  ramele erau goale deci nu au fost pagube

calmusdaniel

Sa stii ca rezultate bune se obtin si cu batoane de sulf numai ca la 12-14 zile trebuie sa le dai din nou.

florentin87

Citat din: calmusdaniel din Decembrie 19, 2015, 12:31:33 PM
Sa stii ca rezultate bune se obtin si cu batoane de sulf numai ca la 12-14 zile trebuie sa le dai din nou.
aha.ms

Jimmy2011

Rezultate bune contra gaselnitei se obtin si cu Cerapol. Eu il folosesc de doi ani.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

florentin87

Citat din: Jimmy2011 din Decembrie 19, 2015, 07:58:35 PM
Rezultate bune contra gaselnitei se obtin si cu Cerapol. Eu il folosesc de doi ani.
ms

pistol28

http://www.apiconect.ro/cerapol

Bacillus thuringiensis
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Bacillus thuringiensis (sau Bt) este un Gram-pozitive, care trăiesc în sol bacterie, de obicei folosit ca un pesticid biologic. B. thuringiensis, de asemenea, apare in mod natural in intestin de omizi de diferite tipuri de molii și fluturi, precum și pe suprafețe frunze, medii acvatice, fecale de animale, mediile bogate de insecte, și mori de făină și facilități de cereale-de depozitare. [1] [2]
..................................................................
Tulburare de colaps coloniilor CCD]
Începând cu anul 2007, o numit fenomen nou colonie tulburare de colaps (CCD) a început să afecteze albine stupi pe toată America de Nord. Speculațiile inițială privind posibile cauze inclus noi paraziți, utilizarea pesticidelor, [92], precum și utilizarea de Bt culturile transgenice. [93] Mid-Atlantic Apicultura Cercetare și Extinderea Consortiul gasit nici o dovada ca polenul de la culturile de Bt afectează în mod negativ de albine. [79 ] [94] În conformitate cu USDA, "modificate genetic (MG) ​​culturi, cel mai frecvent Bt de porumb, au fost oferite după cum cauza CCD. Dar nu există nici o corelație între cazul în care culturile modificate genetic sunt plantate și modelul de incidente CCD. De asemenea, culturile modificate genetic au fost plantate pe scară largă de la sfârșitul anilor 1990, dar CCD nu a apărut până în 2006. În plus, setul de a fost raportată în țările care nu permit culturile modificate genetic pentru a fi plantate, cum ar fi Elveția. Cercetatorii germani au observat într-un singur studia o posibilă corelație între expunerea la polen Bt și imunitate compromisă a Nosema. "[95] Cauza reală a CCD a fost necunoscut în 2007, și oamenii de stiinta cred că poate avea mai multe cauze agravante. [96]

https://en.wikipedia.org/wiki/Bacillus_thuringiensis
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

florentin87

aha multumesc ,puteti sa il inchideti,