Contra gaselnitei

Creat de apivasmob, August 11, 2015, 08:54:23 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Am o intrebare a folosit cereva dintre voi CERAPOL pentru tratarea fagurilor contra gaselnitei?
Pentru ramele goale inteleg ca este bun ,dar cele pentru rezerva cu miere si pastura se pot trata ca si cele goale?
Sanatate tuturor apicultorilor

standdupp

Da, l-am folosit eu anul trecut pentru fagurii de la depozit si am fost multumit. Nu am avut probleme cu gaselnita. Anul asta am cumparat din nou pentru ca nu imi pot permite sa imi faca acel fluture ravagii in depozitul cu faguri. Produsul este bun, cam scump ce-i drept, dar il recomand pentru ca pierderile sigur ar fi mai mari daca nu s-ar trata.

De asemenea am inteles ca poti trata si cu fitile de sulf fagurii de la depozit.
Un apicultor incepator

standdupp

Si inca ceva. Cu aceasi substanta activa ca si cerapol mai poti alege (daca gasesti) Melonex sau Certan.
Un apicultor incepator

apivasmob

merci am trata anul asta voi vedea ce va fi
Sanatate tuturor apicultorilor

pistol28

B401 (de asemenea, cunoscut sub numele Certan) este un tratament preventiv care controlează  ceară molia. Este un produs sigur și ecologic bazat pe o soluție concentrată de  Bacillus thuringiensis, un microorganism.
http://www.vita-europe.com/products/b401/



Bacilambtlus thuringiensis (sau Bt)

Tulburare de colaps coloniilor

Începând cu anul 2007, o numit fenomen nou colonie tulburare de colaps (CCD) a început să afecteze albine stupi pe toată America de Nord. Speculațiile inițială privind posibile cauze inclus noi paraziți, utilizarea pesticidelor, [78], precum și utilizarea de Bt culturile transgenice. [79] Mid-Atlantic Apicultura Cercetare și Extinderea Consortiul gasit nici o dovada ca polenul de la culturile de Bt afectează în mod negativ de albine. [65 ] [80] În conformitate cu USDA, "modificate genetic (MG) ​​culturi, cel mai frecvent Bt de porumb, au fost oferite după cum cauza CCD. Dar nu există nici o corelație între cazul în care culturile modificate genetic sunt plantate și modelul de incidente CCD. De asemenea, culturile modificate genetic au fost plantate pe scară largă de la sfârșitul anilor 1990, dar CCD nu a apărut până în 2006. În plus, setul de a fost raportată în țările care nu permit culturile modificate genetic pentru a fi plantate, cum ar fi Elveția. Cercetatorii germani au observat într-un singur studia o posibilă corelație între expunerea la polen Bt și imunitate compromisă a Nosema. "[81] Cauza reală a CCD a fost necunoscut în 2007, și oamenii de stiinta cred că poate avea mai multe cauze agravante. [82]

https://en.wikipedia.org/wiki/Bacillus_thuringiensis
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

standdupp

Citat din: pistol28 din August 22, 2015, 07:29:41 PM
B401 (de asemenea, cunoscut sub numele Certan) este un tratament preventiv care controlează  ceară molia. Este un produs sigur și ecologic bazat pe o soluție concentrată de  Bacillus thuringiensis, un microorganism.
http://www.vita-europe.com/products/b401/



Bacilambtlus thuringiensis (sau Bt)

Tulburare de colaps coloniilor

Începând cu anul 2007, o numit fenomen nou colonie tulburare de colaps (CCD) a început să afecteze albine stupi pe toată America de Nord. Speculațiile inițială privind posibile cauze inclus noi paraziți, utilizarea pesticidelor, [78], precum și utilizarea de Bt culturile transgenice. [79] Mid-Atlantic Apicultura Cercetare și Extinderea Consortiul gasit nici o dovada ca polenul de la culturile de Bt afectează în mod negativ de albine. [65 ] [80] În conformitate cu USDA, "modificate genetic (MG) ​​culturi, cel mai frecvent Bt de porumb, au fost oferite după cum cauza CCD. Dar nu există nici o corelație între cazul în care culturile modificate genetic sunt plantate și modelul de incidente CCD. De asemenea, culturile modificate genetic au fost plantate pe scară largă de la sfârșitul anilor 1990, dar CCD nu a apărut până în 2006. În plus, setul de a fost raportată în țările care nu permit culturile modificate genetic pentru a fi plantate, cum ar fi Elveția. Cercetatorii germani au observat într-un singur studia o posibilă corelație între expunerea la polen Bt și imunitate compromisă a Nosema. "[81] Cauza reală a CCD a fost necunoscut în 2007, și oamenii de stiinta cred că poate avea mai multe cauze agravante. [82]

https://en.wikipedia.org/wiki/Bacillus_thuringiensis

B401 are aceasi substanta insa pare mai scump decat cerapol.
Un apicultor incepator