Ritm de administrare amitraz

Creat de johnysibiu, Octombrie 11, 2014, 09:33:51 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Stiu ca intervalul de aplicare a tratamentului cu amitraz este de o saptamana.

Din experienta personala, a administrat cineva la un interval mai scurt? Doza , oricum nu o mai putem ridica.

Va multumesc

johnysibiu


TDI

Depinde cum administrezi amitrazul si cu ce.
Cu furetto am administrat si la 3 zile, cu seringa am administrat si la 3 zile.
Contează perioada din an, nivelul de infestatie si experienta personală.
Lectura placuta: http://scientificbeekeeping.com/amitraz-red-flags-or-red-herrings/

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

PACO

Ce rost are sa l administrezi la intervale mai mici de o saptamana ?

TDI

Suprafata totala de puiet, numărul zilnic de albine eclozionate si implicit numărul de acarieni eclozionat. Faptul ca in 7 zile numere foarte mari de acarieni pot intra din nou in celula puietului. Faptul ca remanenta amitrazului este de 3-4 zile si faptul ca înafara acidului formic nu exista substanta care sa afecteze acarianul in celula.
Eficienta tratamentului cu amitraz si taufluvalinat asupra acarienilor liberi pe albine este de peste 90%, dar asupra acarienilor din celule este de 0%.

PACO

Dupa logica ta trebuie facute cate 5,6 tratamente la rand pt. a acoperi 14-15 zile.Se poate face si asa daca nu contamineaza mierea si nu face prea mult rau la albine.
Schema recomandata este de 3 tratamente la interval de 7-10 zile pt. a acoperi eficient tot ciclul de dezvoltare a puietului.
   
   PS. 1.Varachetul nu are remanenta in stup de 3 zile care sa afecteze varroa. 2. Din momentul eclozionarii dureza intre 5 si 7 zile pana ce varrooa depune alte oua.
   

TDI

Anul trecut am respectat schema si a fost bine.
Anul asta am respectat-o si nu prea, n-a fost bine deloc - era bine daca ma luam dupa logica mea.
"numărul zilnic de albine eclozionate"
Am dat link-ul unui articol mai sus. Merita citit.

PACO

Schema ta e buna dar repet, trebuie date 6 tratamente la rand, am si eu un prieten care o practica cu succes. Problemele ar fi, dupa cum zic unii, incetinirea pontei si picarea unor matci.

TDI

A, nu. Ponta se opreste aproape de tot. Mortalitate la albina intre 10 si 100 albine la fiecare tratament. Toata smecheria e sa sincronizezi stimularea cu tratamentul, cu unificarile.
Orice substanta chimica introdusa-n stup poate sa duca la pierderea unor mătci. Mai ales cele bătrâne.
6 la 3 zile am facut doar când am avut infestație foarte puternica, acum vreo 2 ani, dar na - am spus ca nu e cazul anul asta.

johnysibiu

Dau Taktik  cu furetto.

Deci merge si la trei zile.

Anul acesta problema pare mult mai accentuata.

pistol28

Citat din: TDI din Octombrie 13, 2014, 05:04:55 PM
A, nu. Ponta se opreste aproape de tot. ..................



Sa zica cinava ca aici NU se face politica=))
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

teoalbina

Citat din: TDI din Octombrie 13, 2014, 03:47:47 PM
Am dat link-ul unui articol mai sus. Merita citit.
Nimeni nu contesta ca merita citit dar, multi citesc putini inteleg. Cei care inteleg pot sa faca un rezumat la ceea ce au citit?

In ceea ce priveste tratamentul prin picurare cu seringa care este dozajul, temperatura si concentratia de substanta activa (amitraz sau tactic)?

pistol28

Un articol interesant:

Deși apicultori comerciali doresc scăderea imediată a acarienilor după un tratament cu Taktic, unii î-mi spun că ei obtine rezultate mai bune cu mai multe tratamente la o săptămână cu doză mai mică. Și acest lucru este exact ceea ce fac ei, benzile Apivar eliberează lent amitraz pe o perioadă de opt săptămâni (aproximativ trei cicluri de acarieni de reproducere) şi conduce populația acarianului la niveluri foarte scăzute. Cu benzile cu eliberare prelungită, nu este necesar ca amitraz să ucidă în mod direct acarienii, tot ce trebuie să faci este să te pui cu ei.

http://scientificbeekeeping.com/amitraz-red-flags-or-red-herrings/
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi