SuperBoost - feromon de stimulare

Creat de mmacreanu, Aprilie 03, 2014, 08:28:07 PM

« precedentul - următorul »

Eduard Rotaru

Citat din: tinumaftei din Decembrie 08, 2015, 07:30:52 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Decembrie 08, 2015, 06:46:57 PM
Doar bani aruncati fara nici un efect!
Ati folosit? In ce perioada a anului? Ce denumire comerciala avea? Sa nu fie vreo chinezarie?!

Asa ceva: http://viitorsanatos.ro/PENTRU-STUPARUL-MODERN/Feromon-de-stimulare-SUPER-BOOST_prod_992

Am folosit 2 ani la rand (2012 - 2013) pe diferite tipuri de colonii. Nici o diferenta fata de lotul martor.

tinumaftei

Multumesc pentru raspuns. Inseamna ca nu interactioneaza cu biologia familiilor de albine de la noi?
In ce perioada l-ati introdus?

Eduard Rotaru

Citat din: tinumaftei din Decembrie 08, 2015, 07:51:15 PM
Multumesc pentru raspuns. Inseamna ca nu interactioneaza cu biologia familiilor de albine de la noi?
In ce perioada l-ati introdus?

l-am folosit cate un sezon intreg dupa salcam.

ciucur

Citat din: tinumaftei din Decembrie 08, 2015, 05:34:50 PM
Am vazut ca Dan Margarit folosea ceva similar.

Dan Margarit foloseste capse cu feromon QMP.
De astea am folosit, dar in alte scopuri.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

Din acestea am vazut si eu la niste apicultori din Ungaria in urma cu vreo 7-8 ani. Insa nu ne-am prea putut intelege. Stiu doar ca aveau familii foarte puternice (eu le-am vazut in 15 martie) si mai stiu ca faceau si un pastoral undeva in tarile nordice. Acum revazand filmarea lui Dan Margarit am ,,citit printre randuri,, si am vazut capsele.
Dumneavoastra in ce scop le foloseati?

ciucur

Pentru a nu trage botci familiile carora le luam regina, pana la introducerea altei regine.
Adica puneam capsa cu feromon si asteptam pana capaceau tot puietul, apoi dadeam alta regina.
Sau in acelasi scop cand faceam roi carora urma sa le dau regine imperecheate.
Sunt bune, insa trebuie puse corect, altfel mai pot aparea botci.

De asemenea, cred ca sunt foarte PERICULOASE in ideea ca "fura" albina.
Cei care faceti pastoral, aveti grija la ce au vecinii prin lazi. Va pot fura culegatoarea.
Am mai scris pe pagina mea ce am patit cu astfel de capse cand am avut un roi si l-am scuturat.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

Cum se pun capsele pentru cazul ca lipseste regina?

apivasmob

deschizi stupul ,ridici podisorul si asezi capsa cu feromon pe rame in centru.
Sanatate tuturor apicultorilor

ciucur

#23
Citat din: tinumaftei din Decembrie 08, 2015, 11:15:20 PM
Cum se pun capsele pentru cazul ca lipseste regina?

Capsele vin insotite de "soricei"(coliere PVC).
Am prins capsa QMP cu acel colier, si colierul l-am prins cu pioneze de speteaza superioara a ramelor.
Am observat ca trebuie puse 2 bucati la familiile mai puternice.
Eu le-am folosit si de curiozitate, le-am primit la un pret foarte bun din SUA. 50 bucati la 55$.
In Romania costa enorm.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

Si, erau eficiente in acest caz (lipsa reginei)? Mai trag botci daca se introduce feromonul?

ciucur

Eu le-am tinut doar 5 zile fara regina. In aceasta perioada nu mi-au tras botci.
Apoi le-am scos din stupi si am introdus regine imperecheate.
La o familie puternica am pus doar o capsa si aceea a tras botci. Unde am pus doua nu au tras.
La roi e suficienta o capsa.

Am mai scris, nici eu nu mai gasesc unde, ca dupa ce mi-au venit reginele, am scos capsele si le-am pus sub capacul lazii unei familii.
Peste doua sau trei zile ca nu mai tin exact minte, mi-a roit alta familie si s-a pus pe un prun la cativa metri de lada unde erau capsele sub capac.
Roiul destul de mare era pus in asa fel ca nu l-am putut scutura foarte bine din prima. La prima incercare, am luat regina cu o parte din albine si am pus-o sub prun in lada noua, lasand podisorul usor deschis pentru ca albinele deja incepusera sa isi cheme suratele. Marea majoritate a albinelor ce au cazut pe langa sacul in care prind roii s-au dus direct pe capacul unde erau capsele si nu s-au pus pe lada unde era deja regina sau inapoie in prun. Nu intelegeam de ce. Nici dupa ce am luat capsele de sub podisor si le-am pus intr-o punga nu au incetat sa se duca acolo.

In anul urmator o sa incerc sa las o roinita cu 2-3 capse in ea sa vad daca intra vreun roi.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.