Toxicitate varachet forte pentru oameni

Creat de emilavram, Octombrie 24, 2013, 03:07:10 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Citat din: bio din Noiembrie 29, 2013, 03:51:12 PM
..parca pe Taktic aparea amitraz 24 % .

Nu am acasa recipientul sa pot verifica...dar asa tin minte ca Taktic-ul ar avea 24% amitraz.

Ceea ce am scris mai sus am citit pe un forum apicol din Ungaria si apicultorii erau nemultzumitzi de pretzul Takticului(de citeva ori mai scump decit era Mitacul). Mitacul sa scos din EU pt ca avea prea mult amitraz.

oroles

Am facut ceva "prospectiuni" dupa toxicitatea amitrazului. Am gasit un studiu pe care il gasiti atasat la postul acesta. Este facut de americani.
Se pare ca exista doua tipuri de intoxicatii cu amitraz: acuta si prelungita (cronica). La expuneri prelungite poate provoca leziuni hepatice, nefrologice (de rinichi), scaderi in greutate, hiperglicemie, cancer etc. (Studii facute pe animale).

Studiul arata probleme serioase. Se pare ca amitrazul din fagurii de miere "este tolerabil", dupa ce spune acest studiu. Daca as sti ca rezultatul tratamentului cu oxalic e la fel cu Varachetul as renunta la acesta din urma.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

feerary

Citat din: oroles din Noiembrie 29, 2013, 07:12:47 PM
Studiul arata probleme serioase. Se pare ca amitrazul din fagurii de miere "este tolerabil", dupa ce spune acest studiu. Daca as sti ca rezultatul tratamentului cu oxalic e la fel cu Varachetul as renunta la acesta din urma.
Acidul oxalic are remanenta 4-5 saptamani, amitraz 0. In concluzie, rezultatul nu e acelas  doar ca amitrazul administrat cu furetto este mult mai rapid decat tratamentul cu AO prin picurare.
   

PricopArthur

Am parcurs pdf-ul dv.
Zice despre toxicitate    "La sfârșitul  procesului AR RP în 1979 , EP A ajuns la concluzia că există
" o dovadă slab pozitiv ", ca  amitraz este o posibil cancerigen  uman."
Posibile probeme pot fi in utilizarea  pe scara mare, in tratarea livezior, manipuare,  ...
Studiu este frumos documentat. In acest caz, ma intorc cu gandul la ce  am spus mai devreme. E posibil sa cautam unde nu trebuie.

Miere multă şi inimă curată!

kamy

Otrava e tot otrava fie si in cantitati mici,ca se obisnuieste organismu cu otrava si acest lucru e adevarat,vedeti ca uneori dupa o perioada mai indelungata de folosire a unui singur tratament parca si paduchii in loc sa moara parca se ingrasa!
In schimb mie mi se pare mult mai toxic in combinatie cu gaze nearse de petrol,de aceea de vo 4 ani folosim doar apa!

oroles

Citat din: PricopArthur din Noiembrie 30, 2013, 05:58:50 AM

Posibile probeme pot fi in utilizarea  pe scara mare, in tratarea livezior, manipuare,  ...


Unde scrie asta? Latinii aveau un dicton cu privire la legi "Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus" In traducere inseamna "Acolo unde legea nu diferentiaza, nici noi sa nu o facem". Asa trebuie si citit acel articol. Vorba lui kamy: Otrava, tot otrava ramane. Sunt substante care in cantitati foarte mici ucid un om (cianura).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kamy

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 29, 2013, 05:07:17 PM
Citat din: bio din Noiembrie 29, 2013, 03:51:12 PM
..parca pe Taktic aparea amitraz 24 % .

Nu am acasa recipientul sa pot verifica...dar asa tin minte ca Taktic-ul ar avea 24% amitraz.

Ceea ce am scris mai sus am citit pe un forum apicol din Ungaria si apicultorii erau nemultzumitzi de pretzul Takticului(de citeva ori mai scump decit era Mitacul). Mitacul sa scos din EU pt ca avea prea mult amitraz.
Io voiam sa ma inscriu pe forumul maghiar dar nu am taxtatura adecvata!