Toxicitate varachet forte pentru oameni

Creat de emilavram, Octombrie 24, 2013, 03:07:10 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat
Sezonul trecut am folosit acidul formic pt prima data si la tratamentul de toamna am facut niste greseli care mau costat 70-80% din efectiv peste iarna.

Eu zic ca trebuie reevaluata eficacitatea acidului formic. Atasez un articol care a semnalat o eficacitate de 15% la tratarea albinelor cu acid formic. Din pacate, numai rezumatul e in engleza, restul fiind in sarbeste. Paote nea Marin ar putea face un rezumat a ceea ce scrie in articol.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cristian87

Sunt situatii in care familiile cu efectiv putin nu urca mierea in cat pentru ca nu ajung acolo
anul asta la tei si floare am avut surpriza neplacuta sa gasesc la familiile medii cuiburile pline si capacite desi aveau  unu-doua caturi de 1/2 relativ goale.
concluzia trasa de mine a fost ca unde nu e multa albina nu urca nici daca le curge mierea pe urdinis.
Poate ca am gresit eu dar de extras a trebuit sa extrag si am scos din scandura in scandura ca sa le dau loc de lucru.
Cand am venit acasa am mai extras odata si apoi varachet .Am asteptat insa cateva saptamani ca sa le pot lua magaziile si s-a vazut la nivelul de infestare .daca tratan cu  doua trei saptamani mai devrema aveam stupii mai tari acum dar magaziile afumate cu varachet.
Ce sa aleg pe viitor?Asta va intreb.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

pistol28

Citat din: oroles din Noiembrie 27, 2013, 09:32:13 AM
Citat
Sezonul trecut am folosit acidul formic pt prima data si la tratamentul de toamna am facut niste greseli care mau costat 70-80% din efectiv peste iarna.

Eu zic ca trebuie reevaluata eficacitatea acidului formic. Atasez un articol care a semnalat o eficacitate de 15% la tratarea albinelor cu acid formic. Din pacate, numai rezumatul e in engleza, restul fiind in sarbeste. Paote nea Marin ar putea face un rezumat a ceea ce scrie in articol.



REZUMAT
Varroa destructor este un acarian parazit de albine, Apis mellifera, responsabil de producție redusă miere  și puiet, mortalitatea albinelor mai mare în timpul iernii. Deoarece rezistența la acaricide a crescut prezentam metode este tratament cu acid formic.
Acid formic nu creeaza rezistenta  Varroa acarianul și nu lasă nici o reziduuri în produse. Acid formic concentratia  (60-85%) este foarte eficient, dar la temperatura ridicată a aerului, are influență asupra albinelor. În ultimii ani, cu excepția acid formic concentratia 15% acid formic a fost recomandat ca un control de varozei.
Acid formic diluat (15%) a redus răspunsul de albine pentru tratament. In tratarea cu acid formic 15%, la temperatura aerului mai mare și de diferite forme de aplicare au o influență pozitivă asemanatoare (65-95%).
DETALIATE REZUMAT
În experiment , aplicarea de acid formic 15 % , ca un control de varozei , în aceleasi conditii climatice , fluxul nostru de miere și condiții tehnologice a fost investigată . Experiment a fost folosita la trei stupine comerciale .
La stupina 1 . la catul gol de jos a fost pus canistră cu 4 litri de 15 % acid formic . număr de zi cu zi mortalitatea Varroa a fost sub așteptări . Tratament de control cu amitraz 7 zile de la tratament spectacol cu acid formic, procent ridicat a rămas pe albine Varroa acarianul .
Pe stupina 2 . tratament a fost folosit cu aceeași cantitate de 15 % acid formic , dar cu poziție diferită a canistră din stup ( s-a adaugat si pe pe rame), în magazin.
Tratamentul cu acid formic pus la catul de jos și bara de sus a arătat cel mai bun eficacitatea .
Pe stupina 3 . tratament a fost folosit cu burete ( 36 x 32 x 1 cm) îmbibată cu 15% acid formic în cantitate de 1,8 litri , în aceeași poziție , precum și cu privire la stupină 2 . Număr de acarieni morti , în raport cu grupul de control , a fost semnificativ mai mare în colonii cu burete pus la catul de jos și bara de sus (magazin).
Tratamentul cu burete au arătat cel mai bun eficacitatea de acid formic în relație cu alte două stupine.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Cristel

Nu pot intelege cum marele ICDA nu a reusit pana in prezent, dupa mai bine de 30 de ani, sa gaseasca o substanta naturala de tratament pentru varroza! Noi efectiv gazam aceste harnicutze! Ce efect poate avea gazul aceasta asupra ADN ului albinelor? Nimeni nu spune nimic. Daca noi ne punem masca de gaze militara, lor ce le dam ca echipament de protectie? Imi este mila de albine si de incompetenta unor asa zisi cercetatori.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bucovineanu

Nu e usor de gasit substsnte cu ajutorul carora sa se lupte impotriva varoa . Nu numai de catre ICDA, dar nicaieri in lume. Sunt cateva substante care se folosesc cam de multi ani si putine noi.
Dificultatea consta in faptul ca intre acarieni si albine e un oarecare grad de inrudire si ca urmare ce e toxic pentru varoa e toxic si pentru albine. Totul sta in doza aplicata. Trebuie aplicata o doza care omoara acarienii fiind mai mici si la care albinele rezista.

oroles


Citat

REZUMAT
Varroa destructor este un acarian parazit de albine, Apis mellifera, responsabil de producție redusă miere  și puiet, mortalitatea albinelor mai mare în timpul iernii. Deoarece rezistența la acaricide a crescut prezentam metode este tratament cu acid formic.
Acid formic nu creeaza rezistenta  Varroa acarianul și nu lasă nici o reziduuri în produse. Acid formic concentratia  (60-85%) este foarte eficient, dar la temperatura ridicată a aerului, are influență asupra albinelor. În ultimii ani, cu excepția acid formic concentratia 15% acid formic a fost recomandat ca un control de varozei.
Acid formic diluat (15%) a redus răspunsul de albine pentru tratament. In tratarea cu acid formic 15%, la temperatura aerului mai mare și de diferite forme de aplicare au o influență pozitivă asemanatoare (65-95%).
DETALIATE REZUMAT
În experiment , aplicarea de acid formic 15 % , ca un control de varozei , în aceleasi conditii climatice , fluxul nostru de miere și condiții tehnologice a fost investigată . Experiment a fost folosita la trei stupine comerciale .
La stupina 1 . la catul gol de jos a fost pus canistră cu 4 litri de 15 % acid formic . număr de zi cu zi mortalitatea Varroa a fost sub așteptări . Tratament de control cu amitraz 7 zile de la tratament spectacol cu acid formic, procent ridicat a rămas pe albine Varroa acarianul .
Pe stupina 2 . tratament a fost folosit cu aceeași cantitate de 15 % acid formic , dar cu poziție diferită a canistră din stup ( s-a adaugat si pe pe rame), în magazin.
Tratamentul cu acid formic pus la catul de jos și bara de sus a arătat cel mai bun eficacitatea .
Pe stupina 3 . tratament a fost folosit cu burete ( 36 x 32 x 1 cm) îmbibată cu 15% acid formic în cantitate de 1,8 litri , în aceeași poziție , precum și cu privire la stupină 2 . Număr de acarieni morti , în raport cu grupul de control , a fost semnificativ mai mare în colonii cu burete pus la catul de jos și bara de sus (magazin).
Tratamentul cu burete au arătat cel mai bun eficacitatea de acid formic în relație cu alte două stupine.
Ce ti-e si cu engleza asta! Credeam ca e vorba de 15% eficacitate cand de fapt era vorba de  15% concentratia acidului formic. Se vede ca cel care a tradus articolul nu e vorbitor nativ de engleza. Depinde cum citesti titlul. M-am lamurit si eu citind rezumatul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 28, 2013, 11:26:08 AM
Nu e usor de gasit substsnte cu ajutorul carora sa se lupte impotriva varoa . Nu numai de catre ICDA, dar nicaieri in lume. Sunt cateva substante care se folosesc cam de multi ani si putine noi.
Dificultatea consta in faptul ca intre acarieni si albine e un oarecare grad de inrudire si ca urmare ce e toxic pentru varoa e toxic si pentru albine. Totul sta in doza aplicata. Trebuie aplicata o doza care omoara acarienii fiind mai mici si la care albinele rezista.
Asa e! Si sa nu uitam de tahifilaxie. Organismul varroa se adapteaza. In ultimul timp se vorbeste de rezistenta la amitraz in stupinele care au fost tratate numai cu acest medicament mai mult timp. Ar trebui sa inventezi an de an o metoda noua...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

feerary

Citat din: oroles din Noiembrie 28, 2013, 05:33:53 PM
Ar trebui sa inventezi an de an o metoda noua...

          Sau aplicam metoda rotatiei substantelor   :nod:

Kiwi Bee

Cu acid formic de concentratzie de 15% potzi face dush. Eu am folosit de 42-45% si nu a fost destul de eficient. Cei care spun ca il folosesc an de an si au rezultate bune folosesc concentratzia de 60% sau chiar 65%.

bio

..revin la subiectul initial.. Toxicitate varachet forte pentru oameni..si va spun ce am observat eu.


Ani in urma cind faceam tratament cu VARACHET.. :blah:..de citeva ori dupa ce terminam tratamentul am avut stari de greata, indispozitie generala.

De vreo ~ 4 ani am Furetro---de la mama, lui made in Itali -- si nu am mai resimtit nici un fel de probleme dupa ce am tratat cu TAKTIC, care are substanta activa tot amitrazul din Varachet.

Cred ca problemele care le resimteam la tratamentul cu Varachet nu erau din cauza amitrazului ci poate a celorlate substante folosite... ma gindesc, poate  hirtia suport  are ceva ...poate substanta in care este dizolvat amitrazul...naiba stie.

Am folosit Furetroo de m-am saturat..sa dai de multe ori la peste 200 de familii anual.. si de ~ 12-15 ori pe an cred ca mi-am format o parere acceptabila .

A-ti avut curiozitate sa cititi la Taktic cum se aplica la animalele carora este destinat..??.. Eu tin minte ca parca se aplica prin imbaiere si daca se recomanda imbaierea nu cred ca ar fi prea multe probleme legate de toxicitatea lui care contine substanta activa tot amitraz ca si Varachetul.


oroles

Citat
A-ti avut curiozitate sa cititi la Taktic cum se aplica la animalele carora este destinat..??.. Eu tin minte ca parca se aplica prin imbaiere si daca se recomanda imbaierea nu cred ca ar fi prea multe probleme legate de toxicitatea lui care contine substanta activa tot amitraz ca si Varachetul.
Eu unul tot nu as face baie in amitraz nici daca as fi "dughit" de paduchi. Animalul e animal. Omul e altceva, desi mai sunt si oameni...
Cred ca problema cea mai mare e la inhalare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

PricopArthur

Am citit cu  atentie  ce  s-a postat pana  acum. 
Daca bio spune ca folosit Taktic si nu a avut probeme, se poate ca  nu  amitrazul sa fie probema, ci taufluvalinatul.
Eu am foosit Taktic in tratarea pomilor, cu vermorelul si nu am avut probeme.
E doar o supozitie
Miere multă şi inimă curată!

Kiwi Bee

Takticul are doar jumatate de amitraz fatza de Mitac. Dupa ce Mitacul a fost scos din EU pt ca era cancerigen cu 20% amitraz producatorii au facut Takticul care are doar 12%

bio

..parca pe Taktic aparea amitraz 24 % .

Nu am acasa recipientul sa pot verifica...dar asa tin minte ca Taktic-ul ar avea 24% amitraz.

bucovineanu

Ceva nu e in regula cu atatea tratamente intr-un an. Foarte posibil sa fie concentratia prea mica si de aceea eficienta sa fie scazuta. Iar daca e asa, pe langa faptul ca  tratamentele nu isi fac efectul, se instaleaza si rezistenta parazitilor la amitraz.