Varachet cu Furetto?

Creat de johnysibiu, August 06, 2013, 10:51:22 PM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

in normal tratamentul cu fureto se face cu varachet sau tactic in amestec cu ulei de parafina care nu lasa reziduri dar multi folosesc gaz lampant [petrol] in loc de ulei de parafina.

sorinnel

Cu ulei de parafina mi se pare ok dar cu gaz lampant categoric nu. Credeam ca petrolul se foloseste ca dizolvant.... Nu mai OK ar fi sa se foloseasca ulei de floarea soarelui decat gazul lampant?
Sorin Pop

feerary

Sunt colegi care au folosit si apa  :nod:

dan.smarandoi


sorinnel

Saptamana trecuta mi-am cumparat si eu o lampa cu gaz si teava de cupru. Inca ma gandesc cu ce sa fac dozajul. As vrea sa folosesc ceva cu ce sa pot da si un jet de aer ...
Sorin Pop

romikele


elvis

Am si eu o intrebare pt cei care folosrsc fureto de multa vreme
Slabeste acest tip de tratament familia ca aud tot felul de povesti ca dim cauza furreto-ului din 100 de familii mai are 20 altul ca a imtoxicat 140 de familii etc
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Jimmy2011

Citat din: istodorescu vasile din Noiembrie 13, 2013, 06:54:22 PM
in normal tratamentul cu fureto se face cu varachet sau tactic in amestec cu ulei de parafina care nu lasa reziduri dar multi folosesc gaz lampant [petrol] in loc de ulei de parafina.

D-le Istodorescu ma puteti ajuta va rog, cu informatii despre tratamentele cu furetto? din ce postati cred ca folositi un asemenea aparat. Eu am achizitionat un furetto italian duminica din targ de la Faget, si vreau ceva detalii de folosire de la cineva care are experienta cu aparatul respectiv,ce substanta pot folosi , daca pot folosi Varachet Forte si in ce concentratie,daca pot folosi Tactik si in ce concentratie, etc. Am luat astazi ulei de parafina si i-am facut o proba fara vreo substanta de combatere a varoua....si mi se pare ca face fum foarte mult :)
Ma gandeam ca poate albinele pot fi iritate foarte tare, poate chiar stresate de acel fum abundent (desi mi s-a parut mai mult o ceata , nu prea avea miros acel fum de parafina)....in fine...eventual sa nu fie toxic si sa le curat si pe ele odata cu acarianul cu pricina... :)
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

istodorescu vasile

da cred ca v-am vazut la faget in timp ce ati cumparat aparatul respectiv.este foarte bun furetto acela original, caci imitatii au facut multi insa nu dau rezultate satisfacatoare, ma refer la dozarea substantei. eu folosesc de ceva timp acest tip de aparate, si sunt multumit. folosesc varachet,pe care il dozez [ 6 ml substanta , la 100 ml ulei de parafina], si tactic [ 10 mlsubstanta, la 100 ml ulei de parafina]. fiecare famile primeste un zet de fum, si nu se inchide urdinisul.

Jimmy2011

Ok. Sa inteleg ca un jet pulverizat  este egal cu 1ml de lichid din rezervorul aparatului, si ca 100 ml de lichid din rezervor reprezinta tratamentul pt 100 de familii ?
Ati avut pierderi de matci dupa tratamentul cu furetto ? Va intreb pt ca multi "ma sfatuiesc" sa nu folosesc asa ceva ca mor matcile,ca e toxic acel ulei de parafina,etc.

Multumesc pt raspunsuri.  :thanks:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

pistol28

 Lumanarea. Majoritatea sunt făcute din parafină, care, atunci când este arse, eliberează
substanţe iritante pentru sistemul respirator.

Am citit undeva pe forum ca, foloseste APA cu succes in loc de parafina.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Seba

Citat din: istodorescu vasile din Noiembrie 05, 2013, 06:02:24 PM
da ca cel din poza de sus mi-a fost trimis de o firma insa eu comandasem ca cel din poza de jos,si va spun ca nu este bun, oricit de mult ti-ai dori nu poate fi folosit in conditii optime

eu folosesc asta si merge ok

jenica67

            E bun pentru furetto : FOCHISTA LICHID VEGETAL APRINS FOC 750ML - Lichid ecologic 100% vegetal, din ulei de palmier ?? A folosit cineva ?? Vezi : http://www.dedeman.ro/resita/gradina/gratare/materiale-pentru-intretinut-focul/materiale-pentru-aprins-focul/fochista-lichid-vegetal-aprins-foc-750ml.html
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

albinasebes

Am gasit fureto cu pompa deasupra, defapt e un tub transparent ce se actioneaza cu degetul mare apasand pe un fel de piston. Cum se comporta la dozaj? Ati folosit modelul acesta? Are serpentina de inox si costa 350 lei. Merita investitia?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mihai858

la tratamentul cu scabatoxs solutia se alege si formeaza un fel de clei, vasilina .de ce oare? solutia este in termen ,oare solutia de  scabatox nu este compatibila cu solutia de aprins carbuni?