Protofil

Creat de sas angelica, Martie 17, 2013, 04:26:07 PM

« precedentul - următorul »

sas angelica

Am preparat protofil după reţeta postată de domnul Pricop Artur (http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=9.0). Astăzi l-am adus la 40%. Am folosit plante cumpărate exclusiv de la plafar.
Totuşi, preparatul meu nu are acelaşi miros cu cel pe care l-am cumpărat de la  asociaşie. Ce părere aveţi, am greşit eu cu ceva (am urmat reţeta intocmai) sau protofilul făcut acasă nu are acelaşi miros cu cel de cupărat.  :hi:
Carpe diem!

D006

Unele pachete cu plante sunt contrafacute , adica ai cumparat buruiana pe post de plante medicinale . Cel de ICDA miroase mai tare deoarece are pelin mai mult.

piti

Incercati reteta lui Dragos si o sa aveti un protofil asemanator la culoare si miros cu cel care se cumpara de la magazinele asociatiei.
Eu fac protofil dupa aceasta reteta de cativa ani si pot sa spun ca sunt foarte multumit. Nu vreau sa fiu rau dar daca puneti ceapa si usturoi in protofil nu are cum sa aiba acelasi miros cu cel de la asociatie, ( mai lipseste ciolanul si vegeta).

ghimpe

de aceiasi parere sunt si eu  Piti in legatura cu reteta lui Dragos,este foarte buna. am folosit reteta anul trecut  pentru am face protofil ,si mai am si pentru anul acesta pus in sticla la 40 %.are culoare si miros la fel ca cel cumparat  din magazinele apicola. :coffee:

soricul

Protofilul din magazinele ACA, am vazut ca au termen de valabilitate.Doresc sa va intreb daca se mai poae folosi si dupa expirarea termenului. Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

sandupop

Cu toate ca am folosit funcția " Căutare", nu am gasit reteta lui Dragos, asaa că il rog,  daca vrea,  sa o posteze aici... ^:)^
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

romikele


prisecarul

Reproduc reteta de protofil pt. cei interesati :

necesar de plante:
1,musetel
2,coada soricelului          aceste 4 plante sunt principale
3,galbenele
4,sunatoare

5,menta
6,tei
7,patlagina
8, cimbru
9,busuioc  (8 si 9 plante dezinfectante )
10,cimbrisor
11,pelin-cules tinar -primavara in luna mai
12,maces
13,catina  (12 si 13 sunt polivitamine naturale)

  Urmatoarele  in momentul administrarii la familii

14,lamaie 1 kg. la 25litri sirop
15suc de ceapa 25 ml. la 1 l sirop
16,tinctura de usturoi

MOD DE PREPARARE

a)150gr.de plante maruntite la 1 litru alcool de 70%
b)se tin la macerat timp de 10-12 zile in sticla la intuneric,
c)se strecoara  (restul de plante bune la sirop)
d)tinctura obtinuta astfel se aduce la 40%prin dilutie cu apa distilata
e)se poate adauga si complexul de vitamine B vit. A , vit. PP etc.

se administreaza in modul cunoscut : 34 ml. la 1kg turta sau 17 ml. la 1 l. sirop.

Pe un cantar de bucatarie cintaresc 200gr. din cele 10 plante enumerate(o cantitate mai mica de tei si pelin ) apoi le pun intr-un borcan de sticla de 3l. peste care adaug 1,5 l alcool de cel putin 87% si las amestecul 12 zile. cind au trecut cele 12 zile strecor tinctura obtinuta si cu apa distilata sau un alcool mai slab il aduc la 40%(altfel punem prea mult alcool in turta)

Modificat de dragos2006 (22-01-2010 00:31:34)
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Mihai Sergiu

Stie cineva de unde se poate face rost de alcool dublu rafinat ? La carrefour este cu 76,44 L
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

SPYKAL

Citat din: Cradle din Noiembrie 21, 2013, 03:12:51 PM
Stie cineva de unde se poate face rost de alcool dublu rafinat ? La carrefour este cu 76,44 L
Nu cred ca il gasesti mai ieftin in comert. Si la noi tot acelasi pret are. Stima si respect!!!

D006

am mai descoperit doua plante interesante : oregano si echinaceea.

ciucur

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 21, 2013, 06:43:42 PM
am mai descoperit doua plante interesante : oregano si echinaceea.

Ar trebui sa va ganditi si la chimen.

:)
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Citat din: SPYKAL din Noiembrie 21, 2013, 06:09:59 PM
Citat din: Cradle din Noiembrie 21, 2013, 03:12:51 PM
Stie cineva de unde se poate face rost de alcool dublu rafinat ? La carrefour este cu 76,44 L
Nu cred ca il gasesti mai ieftin in comert. Si la noi tot acelasi pret are. Stima si respect!!!
Am luat 1l cu 25 de lei de la moldoveni (basarabeni). Daca ai bazar cu moldoveni, incearca. Vezi nu te du la 4 ace ca or sa iti spuna ca nu au. Asa am patit eu. Am intrebat daca au alcool rafinat. S-au uitat la mine si au zis: "Nu". Au vazut ca ma duc sa intreb la alti moldoveni, m-au chemat inapoi. Au scos de pe sub masa o sticla (fara eticheta) si mi-au pus-o intr-o sacosa sa nu se vada ce am... Au invelit-o chiar si in ziare. In mod normal, nu au voie, dar mai aduc pe sub mana din R. Moldova. M-au asigurat ca e alcool rafinat de 97 de grade din cereale si nu e cine stie ce prostie de metilic. Am facut tinctura de propolis pentru mine din el.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Se mai gasea si pe la noi asa ceva. Nu prezinta nici o garantie. In primul rand e prea ieftin.

D006

Un litru de alcool etilic la producator fara nici o taxa nu costa mai mult de 8 lei . Dar din cate am inteles Ponta a ridicat acciza la 20 EURO pe litru.