Cat de eficace este BeeVital, in tratarea albinelor contra Varroa?

Creat de MariusApicultura, Octombrie 27, 2012, 07:56:26 AM

« precedentul - următorul »

MariusApicultura

Am vazut ca a mai fost discutat despre acest subiect, dar subiectele sunt din anul 2011. Sunt curios daca exista cineva care l-a folosit o perioada mai mare si cu ce rezultate.   :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

KTA-APIDORNA - Ski

Eu l-am folosit si in combinatie cu varachetul, la sfarsit cand nu mai era puiet,am facut si tratament cu varachet ca sa fie sigur tratamentul... :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

MariusApicultura


"Eu l-am folosit si in combinatie cu varachetul, la sfarsit cand nu mai era puiet,am facut si tratament cu varachet ca sa fie sigur tratamentul... "

Acum in toamna sau anul trecut?
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

KTA-APIDORNA - Ski

L-am folosit vre-o 4-5 ani la rand exact cum am descris mai sus,insa la doi ani am folosit si benzile de marvirol, care e si el indicat...oricum benzile de marvirol nu ar trebui sa lipseasca din stupi pe perioada de iarna, parerea mea...Iernare usoara !!! :bzz: :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Florin-braileanul (FlorinI)

este extraordinar si are acelasi efect ca impachetarile cu namol la un picior de lemn

folositi-l cu incredere. cineva se va bucura de banii tai
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

MariusApicultura

Multumesc pentru urare, de asemeni iti doresc iernare usoara. Banuiesc ca ai avut familiile de albine sanatoase ,nu ai avut probleme prea mari cu infestarea de varroua, daca l-ai folosit atatia ani la rand.  :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

"este extraordinar si are acelasi efect ca impachetarile cu namol la un picior de lemn

folositi-l cu incredere. cineva se va bucura de banii tai"

SA inteleg ca la-ti folosit si nu are nici un efect?
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: MariusApicultura din Octombrie 27, 2012, 02:19:32 PM
"este extraordinar si are acelasi efect ca impachetarile cu namol la un picior de lemn

folositi-l cu incredere. cineva se va bucura de banii tai"

SA inteleg ca la-ti folosit si nu are nici un efect?

am  folosit, dar fara efect
am reluat tratamentul cu varachet, si am curatat stupii
de anul asta am trecut pe fumigatii cu tun gen furetto cumparat de la melifera timisoara (contact spasa stoianov), si e SUPER

fara gluma, recomand acest gen de tratamant
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Obombo

Am citit prospectul si am vazut ca are cate putin din toate dar nu se stie in ce cantitati.
Acidul oxalic este foarte bun si se aplica picurand intre faguri o solutie de 3,5-5% in sirop 1/1 dar tratamentul nu se poate repeta pe aceeasi generatie de albine. Despre acidul citric exista unele teorii si putine teste, oricum eficienta este mult mai mica. Acidul formic, din cate stiu eu, se aplica doar prin evaporare, nu prin picurare. Extractul de propolis e apa de ploaie; daca ar avea vreun efect nu am ave varroa in stupi cu cat propolis aduna albinele, iar restul e abureala.

emilavram

Mi-am mai exprimat odata parca parerea referitoare la beevital, din pacate efectul e aproape de zero chiar daca se respecta cu strictete indicatiile de folosire. Exemplu concret la o familie primita la schimb pe ceara am facut tratament cu beevital in decurs de 7 zile au picat 15-20 indivizi de varoua, peste 7 zile am facut tratament cu varachet forte numarul a fost peste 100 bucati numarate. Dupa care m-am oprit si am repetat tratamentele cu varachet in continuare pina cind am eliminat contaminarea, in toamna aceasta am avut maxim 15 indivizi la prima afumare cu varachet si in primavara nici unul deci concluzia nu este eficient aproape de loc tratamentul cu beevital, sunt rezultate dar nesemnificative in cazul infestarilor masive probabil ca e bun acolo intre culesuri preventiv un tratament dar eu nu fac decit primavara si toama.

almasel2011

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Octombrie 27, 2012, 02:13:20 PM
este extraordinar si are acelasi efect ca impachetarile cu namol la un picior de lemn

folositi-l cu incredere. cineva se va bucura de banii tai

Florine, ai mare dreptate!
L-am folosit si eu vreo 3 ani si rezultatele au fost modeste.
Folosesc cu incredere varachet si mavrirol si nu am avut probleme.
Din cate stiu eu BeeVital nu este MEDICAMENT, ci ADJUVANT.
In schimb varachetul este MEDICAMENT.
Pacat ca uneori suntem pacaliti pe banii nostri.
Nihil sine Deo.