Bayovarol

Creat de robert, Martie 13, 2012, 09:01:09 PM

« precedentul - următorul »

D006

#15
Apicultura: Tecnica de monitoreo para varroa. Monitoring technique for varroa.

Desi  am  mai  scris  despre  acest  procedeu va  pun  acest  video.

D006

Eu  fac testul  la  ochi  fara  cantitati  exacte si  totusi  va  fac  o descrie  a  filmului  pus  mai  sus .
1.- borcan  cu  capac
2-detergent,sapun  lichid
3-prosop ,tifon alb
4-apa  limpede
5-alcool

PROCEDEU  DE  LUCRU.
1-SE  UMPLE CU  APA 1/3(recipientul)
2-se adauga  o  lingurita  detergent
3-selectionam  2  rame din  cuib(eu  prefer rame cu  puiet capacit)si  se  matura cam  200 albine ATENTIE  SA  NU  MATURAM  SI  MATCA!!!!!!!!
4-punem  capacul  si  agitam  panatoate  albinele  vor  fi  acoperite de  masda  lichida
5-asteptam cateva  secunde
6- golim  recipientul deasupra  prosopului intins  pe  o  suprafata  neteda. ATENTIE  SA  NU CADA  ALBINELE,PADUCHII  PE  DINAFARA  PROSOPULUI.
7- stropim  cu  alcool  pt  a  indeparta  spuma
8- numaram  albinele
9-numaram  paduchii.

Calcul.
ex.  daca  avem 32  paduchi  si  245 albine facem  32/245 * 100 = 13%

Grad  de  infestare

-pana 5% de  varooa ,stup putin  infestat
-5-10% ,bine  infestat
-10-20% pericol
-20-30% interventie  urgenta prin  tratament,distrugerea  tuturor  ramelor  cu puiet capacit

Sper  sa  fie  de  folos si  va  recomand testul  inainte  si  dupa  tratament.




D006

Citat din: stefan1 din Martie 18, 2012, 01:38:34 AM
  Eu, in stationar, le fac de obicei un singur tratament toamna cand nu mai au puiet. Folosesc si 'fagurul crescator', dar taierea lor nu este planificata, doar la controale sau daca remarc la o familie semne de infestare.
  Anul asta pentru prima data a ramas o familie netratata deloc anul trecut. Vad ca a trecut iarna, era o familie foarte puternica. Inca nu l-am controlat.

Cu  siguranta  folosesti  un  produs de  dinafara.Apiguard,apivar ,cek-mite etc.
Si  eu  fac  tratament  toamna si  restul stau  cu  ochii  pe  ei.

stefan1

  Nu, folosesc Varachet forte sau Clartan.
  In Spania cred ca pericolul varroa e mai mare, deoarece ciclurile/an sunt mai multe, din cauza climei, sau in unele zone cred ca nici nu este pauza de puiet.
  Totusi si prea multe tratamente duc la acumularea in ceara si in elementele stupului a substantelor chimice cu care se face tratamentul. Culmea este ca mai nou, pe cei care acceseaza fonduri europene ii obliga sa faca un numar de tratamente fie ca trebuie fie ca nu trebuie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

traian

Citat din: bucovineanu din Martie 17, 2012, 09:22:07 AM
Citat din: traian din Martie 17, 2012, 03:32:50 AM
eu tratez de mai bine de15 ani cu mavrik si merge. nu m-i se pare ca varoua s-ar fi imunizat

Mai folosesti si altceva in afara de Mavrik?
[am folosit anu trecut taktic cu un varujet improvizat.M-i s-a parut prea dur tratamentul Cred ca flecara a fost prea tare ca am avut mortalitati cam 100 de albine per fam . Am testat pe o fam si dupa vreo 20 min am continuat tratamentul dar am modificatpoate flacara/. tot mavriku pt mine e bun am facut deja un tratamentquote]