Bayovarol

Creat de robert, Martie 13, 2012, 09:01:09 PM

« precedentul - următorul »

robert

Am gasit in farmacii un produs nou pentru tratamentul varoozei.Produsul se cheama BAYOVAROL.Stie cineva eficienta acestui produs ?

Kiwi Bee

98%

Eu nu am probleme cu el. Eu pun 2 benzi la o cutie de 3/4 Dadant. Daca cuibul este format din 2 cutii 3/4 Dadant atunci doza se dubleaza evident.

Totodata folosesc si rama claditoare deci numarul mitelor nu este foarte mare.

Ar trebui lasat 6 saptamini in stup dar eu il las 10(unii stupari din westul Europei spun ca la ei sa dezvoltat o rezistenta la bayvarol al varroai chiar din cauza ca era folosit mai mult decit 6 saptamini).

robert

am inteles ca pentru diagnostic merge lasat 24 de ore in stup, cate 2 benzi  pe familie si apoi mai pot face diagnosticul varozei pentru inca 10 stupi

D006

..acum citiva ani cind a aparut, era un tratament destul de scump.

..

ce pret mai are acum .>??..

D006

Citat din: Kiwi Bee din Martie 13, 2012, 09:48:05 PM
98%

Eu nu am probleme cu el. Eu pun 2 benzi la o cutie de 3/4 Dadant. Daca cuibul este format din 2 cutii 3/4 Dadant atunci doza se dubleaza evident.

Totodata folosesc si rama claditoare deci numarul mitelor nu este foarte mare.

Ar trebui lasat 6 saptamini in stup dar eu il las 10(unii stupari din westul Europei spun ca la ei sa dezvoltat o rezistenta la bayvarol al varroai chiar din cauza ca era folosit mai mult decit 6 saptamini).

D-le Kiwi Bee,la mine  nu  a  functionat deloc  si  a  fost cel  mai  rau  produs dintre  toate.

stefan1

  Eu ma tem ca la noi in Europa paduchii au dobandit rezistenta la o seama de medicamente de combatere. In Noua Zeelanda, unde paduchele a aparut mult mai tarziu, e posibil sa fie mai sensibil la tratamente.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Exista cumva vreun dusman natural al varoozei ?

traian


traian

eu tratez de mai bine de15 ani cu mavrik si merge. nu m-i se pare ca varoua s-ar fi imunizat

robert

eu am cumparat cu 40 ron cutia

bucovineanu

Citat din: traian din Martie 17, 2012, 03:32:50 AM
eu tratez de mai bine de15 ani cu mavrik si merge. nu m-i se pare ca varoua s-ar fi imunizat

Mai folosesti si altceva in afara de Mavrik?

D006

Citat din: stefan1 din Martie 17, 2012, 01:59:31 AM
  Eu ma tem ca la noi in Europa paduchii au dobandit rezistenta la o seama de medicamente de combatere. In Noua Zeelanda, unde paduchele a aparut mult mai tarziu, e posibil sa fie mai sensibil la tratamente.

Nu  stiu  daca   paduchii  au  devenit  mai  rezistenti  la  anumite tratamente,insa stiu  cu  siguranta ca  nu  toate  medicamentele  sunt  la  fel  de  eficiente.Cu  produsul  bayvarol nu  am  facut  treaba ,acum  6  ani l-am  folosit si  am  fost  nevoit  sa  cumpar  alt  produs  pt  a  termina  cu  varooa.Aici  se  schimba tratamentul  in  fiecare  an sau  la  2  ani  si pot  zice  ca  omoara cam  tot  adica  un  90-95 % dupa  cum  se  zice.Am  opservat  eu si  alti  apicultori  ca  paduchii  au  inceput  sa  fie  mai  precauti in  pozitionare,ascundere etc..Imi  aduc  aminte  ca  erau  usor de  vazut chiar  daca  nu  era  stupul  infestat  la  maxim,acum  te  uiti pe  albine  si  nu vezi,te  uiti  la  puietul  de  trantor  si  nu  vezi,trece  timpul  si  stupul  este  infestat  la  maxim.  Cum?
Au  inceput  sa  mearga  la  scoala?
Recomandare :test cu  apa si  sapun  la  2  luni daca  nu  facem  tratamentele  la  timp.

Ozzy

Citat din: abeja din Martie 17, 2012, 06:52:11 PM

Recomandare :test cu  apa si  sapun  la  2  luni daca  nu  facem  tratamentele  la  timp.

Cum se face acest test ?

stefan1

  Eu, in stationar, le fac de obicei un singur tratament toamna cand nu mai au puiet. Folosesc si 'fagurul crescator', dar taierea lor nu este planificata, doar la controale sau daca remarc la o familie semne de infestare.
  Anul asta pentru prima data a ramas o familie netratata deloc anul trecut. Vad ca a trecut iarna, era o familie foarte puternica. Inca nu l-am controlat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristifader

Citat din: abeja din Martie 17, 2012, 06:52:11 PM
Citat din: stefan1 din Martie 17, 2012, 01:59:31 AM
  Eu ma tem ca la noi in Europa paduchii au dobandit rezistenta la o seama de medicamente de combatere. In Noua Zeelanda, unde paduchele a aparut mult mai tarziu, e posibil sa fie mai sensibil la tratamente.

Nu  stiu  daca   paduchii  au  devenit  mai  rezistenti  la  anumite tratamente,insa stiu  cu  siguranta ca  nu  toate  medicamentele  sunt  la  fel  de  eficiente.Cu  produsul  bayvarol nu  am  facut  treaba ,acum  6  ani l-am  folosit si  am  fost  nevoit  sa  cumpar  alt  produs  pt  a  termina  cu  varooa.Aici  se  schimba tratamentul  in  fiecare  an sau  la  2  ani  si pot  zice  ca  omoara cam  tot  adica  un  90-95 % dupa  cum  se  zice.Am  opservat  eu si  alti  apicultori  ca  paduchii  au  inceput  sa  fie  mai  precauti in  pozitionare,ascundere etc..Imi  aduc  aminte  ca  erau  usor de  vazut chiar  daca  nu  era  stupul  infestat  la  maxim,acum  te  uiti pe  albine  si  nu vezi,te  uiti  la  puietul  de  trantor  si  nu  vezi,trece  timpul  si  stupul  este  infestat  la  maxim.  Cum?
Au  inceput  sa  mearga  la  scoala?
Recomandare :test cu  apa si  sapun  la  2  luni daca  nu  facem  tratamentele  la  timp.

Suntem ochi si urechi cu privire la testul cu apa si sapun... ne puteti spune mai multe, cum se face?

Cristian