Tratament varoa cu zahar pudra

Creat de evulet78, Februarie 05, 2012, 04:29:35 PM

« precedentul - următorul »

stefeug

treaba cu faina din ace de pin poate fi interesanta .... asta n-o stiam.
ma gandesc chiar la un amestec din faina de pin cu zahar pudra. e o idee la care nu m-am gandit. intradevar pinul contine ulei volatil care ar putea avea un efect. doar ca nu stiu sa contina elemente recunoscute cu actiune antivaroa. uleiul de pin contine pineni, felandren, limonen, caren, acetat de bornil, diverse cetone, alcooli, aldehide, tanin, rezine, vit. C.
deci cum se explica?

amadeusmbi

Buna,
vezi ca rusii au scos in '86 un tratament av cu crengute de pin (recoltate in ian-mart) si pelin. KAS-81

Hermannstadt

Buna dimineata,
    a testat cineva "tratamentul" acesta cu zahar pudra ? logic ar fi ok, din punctul meu de vedere.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

abeja

Citat din: Hermannstadt din Ianuarie 17, 2013, 09:19:31 AM
Buna dimineata,
    a testat cineva "tratamentul" acesta cu zahar pudra ? logic ar fi ok, din punctul meu de vede

Si  care  ar  fi  logica  acestui  tratament ?
La  cati  stupi,pe  cate  rame ,cate  ore dureaza si  binenteles  ca  eu  nu  cred .Insa  ma  poti  convinge.Salutari.

codrin br

Zaharul pudra se da pe rame si se poate presara si peste albine, deoarece albinele se curata una pe alta de acest zahar pudra si astfel si de varroa, apoi mai e aspectul ca ventuzele pe care le au varroa si cu care se prind de albine se incarca partial cu acest zahar pudra si nu mai pot adera (sa se prinda) de albine sa le paraziteze. Sper sa ma fi facut inteles, si de asemenea sa nu fi gresit in explicatii . O explicatie mai buna poate sa dea si altcineva mai cu experienta. Toate cele bune.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Eficienta acestui tratament (zahar pudra ,sineacar )era destul de slaba ,dar atunci (1980 ) nu exista varachet si altele

tassevasi


bio

..nu prea inteleg ce spun aia..

Zaharul ii da jos pe paduchi sau ii si omoara..??> Ca daca numai ii da jos nu e mare lucru ca sunt asa agili si mare parte ajung inapoi pe albine destul de repede.

Nu ma vad eu impudrind familia de albine ca pe o gogoasha ca nu am timp ... =))