Tratamente la albine

Creat de dragos2006, August 11, 2010, 01:42:21 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Citat din: filip din August 19, 2010, 11:02:37 PM
Am o rugaminte la apicultorii mai instariti,va rog ajutati si apicultorii cu 2-3 stupi.
Azi am intalnit unul foarte suparat si pe buna dreptate.
-Domnu Filip,am 2 stupi.Abia am reusit sa-i cumpar cu mari eforturi.Acum am vrut sa cumpar tratament.
Varachet Forte 33 roni
Mavrirol            28 roni
Pentru cateva picaturi de Varachet si 4 benzi de Mavrirol.
Asfel de apicultori au doua variante sa trateze cu costuri mari ori sa nu trateze .
Eu prefer sa ajut in zona mea sa se faca tratamentele stiind ca astfel protejez si stupii mei.


In primul rind pt. acei incepatori!
Acum am verificat cursul valutar si cei 33 de RON sint cca. $13-14 la noi(NZ$).
Aici am Bayvarol cu $8 (cca. 19 RON)care contine 4 benzi si sint suficiente pt. 2 stupi.Nu cred ca la voi sa fie mai scump dat fiind ca vorbim de un produs nemtzesc care face un drum mult mai mare pina aici.
Eu lam folosit cu succes pina acum.Utilizarea este super simpla, albinele facind tratamentul si nu tu.

Mam gindit sa trec la alt tratament dar se zice ca nu e nevoie mai repede de 2 ani(doua sezoane).Se face un tratament primavara si unul toamna a cite 10 saptamini fiecare.

De 3 zile mam interesat si de alt tratament (Apivar) care iese cam la pret dublu fatza de Bayvarol .... si nu stie mai mult decit Bayvarolul.

Apicultura este un sport scump si la inceput trebuie sa investesti bani .... in foarte multe lucruri.Spun asta dat fiind ca pt. multi este mult sa puna 50-100 de euro in stupina cu 2-3 stupi si banul acela nul face din albine in 2-3 zile.

Entuziasmul nu trebuie pierdut, si incet, si roadele vor veni.

stupar

Va salut!
Am folosit Bayvarol vr-o 5 ani,care este foarte bun,dar scump.In Romania nu se gasea am adus din Ungaria.Am trecut la Furetto cu TAK-TIk foarte ieftina si eficace.N-am apelat la nici un fel de otrava subventionata din Romania.Tak-tik contine amitraz,daca fac tratamente dupa culesuri principale nu se gaseste in miere de consum.Am vazut la cei in program bio,daca a ajuns cu infestare avasata.trateaza unii cu Furetto.

bucovineanu

".Am vazut la cei in program bio,daca a ajuns cu infestare avasata.trateaza unii cu Furetto." Inca o dovada ca tratamentele "bio" nu sunt eficiente si mierea "bio" e o pacaleala. Varachetul contine pe langa amitraz,  fluvalinat. Acesta din urma are remanenta mai mica decat amitrazul.

pharaonu75

Citat din: filip din August 19, 2010, 11:02:37 PM
Am o rugaminte la apicultorii mai instariti,va rog ajutati si apicultorii cu 2-3 stupi.
...
Asfel de apicultori au doua variante sa trateze cu costuri mari ori sa nu trateze .
Eu prefer sa ajut in zona mea sa se faca tratamentele stiind ca astfel protejez si stupii mei.

O chestiune de solidaritate intre apicultori :nod:, ca si asa se spune ca apicultorii sunt zgarciti cu informatiile si cu ajutorul acordat tovarasilor de breasla...
Frumos din partea dvs ca va ajutati vecinii, oricum nu consumati tot cand faceti tratamentele... mai ramane ceva... insa unii ar prefera sa expire decat sa il dea vecinului. Vechea problema romaneasca  "sa moara capra vecinului"!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Popescu Gheorghe

Noi spunem ca este bine cu ce tratamente avem dar tinand cont ca mierea in buna parter merge la export U.E.accepta numai anumite tratamente.A se vedea nomenclatorul substanteor acceptate in Romania;taktikul nu este omologat de ministerul Sanatatii,iar Bayvarolul ,scump pentru noi   este omologat in Romania desi are cea mai mare eficienta contra varroa avand remanenta inpropolis si rezistenta la acaricid.Recomandarea este facuta pentru combinatia de varachet Forte si Mavrirol.,iar pentru bionumai:apiguard,bee vital;thimovar.Va sfatuiesc sa consultati pe Site-ul Ministerului sanatatii-DSV ce medicamante sunt permise in tara.Daca este nevoie va comunic care sunt normele cerute,pe produsele acceptate

Calin Catalin

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Sunt incepator, in primul an, iar aceasta va fi prima iarna pentru mine.
Am dat trei tratamente de varachet forte, dar nu am mai apucat sa introduc mavrirol.
Pentru sfarsitul acestei saptamani se anunta vreo 20 de grade pe aici, pe la Craiova.
Ce ma sfatuiti sa fac? Sa mai introduc benzile de mavrirol?
Va multumesc anticipat si imi cer iertare daca sunt off-topic.

Catalin
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

pharaonu75

Daca ai timpul necesar si benzile de mavrirol, treci la treaba! :wink:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Calin Catalin

Multumesc mult pentru sfat.
Azi a fost ceata si destul de frig, dar maine sau poimaine, daca se indreapta vremea dupa cum este anuntat,
voi pune benzile de mavrirol.

Respecte.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

bucovineanu

Fluvalinatul, substanta activa din Mavrirol, folosit mai multi ani consecutiv provoaca rezistenta varoa la tratament. Daca e folosit singur dupa 5 ani nu prea mai face nici un rau parazitilor. De aceea se folosesc 2 medicamente care au  substante active diferite, respectiv Varachet (amitraz) si Mavrirol (fluvalinat).

Calin Catalin

Astazi, la ora 14.30 sunt 19 grade la umbra aici, la Bailesti Dolj.
Am introdus si eu benzile de Mavrirol. Urmatoarele 2 zile se arata a fi la fel de calde.
Sper sa isi faca efectul. Albinutele aveau activitate, dupa mai multe zile in care nu au iesit.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

pharaonu75

La mine azi au fost tot 19 grade si era o incantare sa vezi albinele la zbor...
Ultimele 3 zile a fost o ceata densa, cu vizibilitate sub 50 de metri, si nu s-au incumetat sa iasa din stupi!
Au fost si temperaturi destul de scazute in aceasta perioada, 6-7 grade ziua! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

balasbebe

Trebuie putin schimbat testul
Mitac
Mavrik

Mai ales ca nu este totuna, cel putin din punctul de vedere al salajenilor.

stupar

cu TAK_TIK am tratat in iulie,alt tratament in august,un alt tratament in septembrie,si la sfarsitul octombrie inca doua fumegatii,deoarece la primul au cazut foarte multe,ce m-a indemnat sa repet la 7 zile,cand au cazut cateva,sau de loc.
Experienta mea pana acum sustinea ca pe timp secetos varoa inmulteste si transmite si prin flori ne fiind spalate de ploi.Anul acesta am ajuns la concluzia,ca daca albinele stau  in stup fara sa zboara,din cauza timpului ploios,paduchile nu cad de pe albine din lipsa de zbor,si nici pe flori nu s-au pierdut paduchile.Asa se explica inmultire succesiva a paduchilor.
Dupa atata tratamente doua familii mai slabe au disparut si la mine.Am lasat pe 5(cinci) rame .In 3 noi. am aflat cand albinele hoate au gasit mierea fara stapan si au inceput sa le cara.Este posibil ca in raza Batranului disparitia albinelor din stupina sa fie datorat paduchilor :hi: :hi:

orbanstefan64

da.ii bine cind se combina tratamentele

filip

Citat din: clncatalin din Noiembrie 04, 2010, 02:36:18 PM
Astazi, la ora 14.30 sunt 19 grade la umbra aici, la Bailesti Dolj.
Am introdus si eu benzile de Mavrirol. Urmatoarele 2 zile se arata a fi la fel de calde.
Sper sa isi faca efectul. Albinutele aveau activitate, dupa mai multe zile in care nu au iesit.
Parerea mea e ca ai introdus benzile de Mavrirol destul de tarziu.
Mavrirolul i-si face efectul prin contact fizic albina banda,rau nu face dar introdus acum asa tarziu efectul de contact nu mai e acelasi .Daca ai fi introdus benzile la inceputul lui septembrie cred ca ai fi obtinut un rezultat mult mai bun.Mavrirolul are 45 zile efect apoi el scade pana la 0.
Pentru anul viitor e bine de stiut.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)