varachet

Creat de dragos2006, August 14, 2009, 12:08:51 AM

« precedentul - următorul »

jenica67

    Eu nu am floarea soarelui si in septembrie nu am mai avut magaziile. De fapt le aveam, dar aveam fara rame si intre cuib si magazie o folie de nailon cu o gaura de cca 60 mm si peste cutia de smantana cu sirop de stimulare. Dar nu cred ca a influentat tartamentul, ca era aproape etanse.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

soricul

Pana anul trecut am procedat si eu la fel,adica aproximativ la fel. Dupa fiecare extactie le-am facut cate un ,,fum" dar am fost sfatuit sa nu mai fac tratamente daca am magaziile puse fiindca ramane substanta toxica in miere.De anul acesta am vrut sa incec sa fac tratamente in primavara si in toamna atunci cand nu sunt magaziile puse. Tin sa pecizez ca la impachetare le-am pus si cate 2 benzi de Mavrirol.Daca am facut bine sau am facut rau, va rog sa-mi spuneti.Multumesc anticipat.
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

pistol28

Citat din: soricul din Noiembrie 08, 2013, 11:51:44 AM
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Dupa fiecare extactie le-am facut cate un ,,fum" -..................................................................

In timp se creeaza rezistenta la varachet si eficienta scade la aplicarea tratamentului.
Aceasta este cea mai buna metoda de a obisnui daunatorii cu Varachetul.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Toamna, in lipsa puietului capacit se fac trei tratamente succesive la interval de 7 _ 10 zile.


PROSPECT VARACHET FORTE

"Numar de tratamente :
VARACHET-FORTE poate fi aplicat in cursul intregului sezon activ. Totusi, cea mai buna perioada, cand se obtine cea mai inalta eficacitate sunt cele de toamna cand nu mai exista puiet capacit sau acesta a fost indepartat din stup. Primul tratament se face primavara cand albinele au inceput activitatea normala si va fi repetat dupa 7-10 zile. Se mai recomanda un tratament in luna august, dupa ultima extractie de miere. In functie de zona geografica si conditiile climatice, la inceputul toamnei (septembrie si octombrie) se recomanda aplicarea a 2 tratamente succesive la interval de 7 - 10 zile. A doua administrare se face obligatoriu in absenta puietului capacit. Prezenta puietului capacit, pastreaza acarienii Varroa destructor, care rezista peste iarna reproducandu-se in primavara odata cu eclozionarea primei generatii de albine. Aceasta este una din modalitatile prin care boala se perpetueaza, in ciuda oricaror metode de tratament aplicate. Marirea numarului de picaturi poate conduce la intoxicarea albinelor, si nu este de neglijat nici potentiala contaminare a anumitor produse ale stupului. "
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi