acid oxalic

Creat de maximus, Octombrie 09, 2007, 06:09:11 PM

« precedentul - următorul »

maximus

ieri am facut tratamentul cu acid oxalic in lipsa puietului,am picurat cu seringa.azi am facut un control sumar distantand doua rame de la o familie,si am vazut un paduche pe leatul superior al unei rame inferioare(cuibul este pe 2 corpuri).era ametit,se invartea in cerc.in rest,nici o problema,activitate mai mult decat normala a coloniilor.

PricopArthur

Nu am tratat niciodata cu acid oxalic dar, am gasit multe date despre acest tratament si o sa incerc la primavara.
Miere multă şi inimă curată!

maximus

pe langa eficienta ridicata a tratamentului cu ac oxalic,cel mai demn lucru de luat in seama este ca reziduurile in miere sant de 0,01-0,7 mg/kg de miere,in conditiile in care mierea contine in functie de sortiment 70-360mg acid oxalic /kg.
    conteaza??eu zic ca da...foarte mult.

PricopArthur

Si asta inseamna ca mierea nu mai merge vanduta?
Miere multă şi inimă curată!

maximus

daca mierea contine in mod normal 70-360 mg acid oxalic,remanentele de 0,01-0,7 mg se incadreaza in parametrii normali ai mierii.deci nu putem vorbi de miere contaminata,ca in cazul altor substante acaricide,dupa acest tratament fiind in continuare curata.

D006

Dle Maximus cine comercializeaza acid oxalic?..doar Eurohonig?...
Il folositi de mult?..Sunte-ti multumit de el?..
Nu l-am folosit ..si nici cunostinte nu am care sa-l fi folosit..as dorii sa aflu mai multe de la cineva care il foloseste...

PricopArthur

Va multumesc dle maximus.
Miere multă şi inimă curată!

maximus

Citat din: PricopArthurNu am tratat niciodata cu acid oxalic dar, am gasit multe date despre acest tratament si o sa incerc la primavara.
degeaba incerci la primavara,tratamentul se face toamna cand nu este puiet.deviza este:o data si bine

maximus

Citat din: bioDle Maximus cine comercializeaza acid oxalic?..doar Eurohonig?...
Il folositi de mult?..Sunte-ti multumit de el?..
Nu l-am folosit ..si nici cunostinte nu am care sa-l fi folosit..as dorii sa aflu mai multe de la cineva care il foloseste...
eu am acid oxalic de la un prieten care lucreaza la facultatea de chimie.am cautat si la eurohonig,dar mi-au zis ca nu mai au de cativa ani.lipeste-te si dumneata de un farmacist sau un chimist,si faci rost usor.
  este un tratament f. complet,se administreaza usor-eu administrez cand e cald afara,de regula intre 15-20 octombrie,si nu mai este puiet.chiar azi m-am uitat sub un stup,paduchii cazuti sant stransi sub forma de ciorchine.interesant,nu??mai ales ca nu polueaza mierea,ca si clartan/mavrirol..etc.

PricopArthur

Dle maximus, acidul oxalic afecteaza puietul?
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Dle maximus, o data si bine am pus in toamna asta benzile de mavrirol. Acum ce sa ma mai complic cu altceva?
Miere multă şi inimă curată!

maximus

Citat din: PricopArthurDle maximus, acidul oxalic afecteaza puietul?
nu afecteaza puietul,dar pentru eficienta se fol cand nu exista puiet,pentru ca nu are efect asupra paduchelui din celula capacita.are oarecare eficienta si pe puiet necapacit prin aerosoli,dar nu prindem niciodata numai puiet necapacit in familii pentru a face un tratament corect.

maximus

Citat din: PricopArthurDle maximus, o data si bine am pus in toamna asta benzile de mavrirol. Acum ce sa ma mai complic cu altceva?
nu m-am referit la a te complica,ci la faptul ca in primavara degeaba dai cu acid oxalic,se da numai toamna.

D006

..orice tratament contra varooa are cea mai mare eficienta doar in absenta puietului ...
  De aceea pun mare accent pe tratamentele efectuate cit mai tirziu ..chiar si decembrie...totul este ca timpul sa ne permita...

PricopArthur

Ok. Am inteles. Nu am folosit acid oxalic, dar am cautat intotdeauna ca ultimul tratament sa il fac fara puiet. :hi:
Miere multă şi inimă curată!