salcam 2010

Creat de dragos2006, Aprilie 29, 2010, 03:05:12 AM

« precedentul - următorul »

D006

Cine locuieste in sud,mai exact Calafat,ne poate informa,cam cati cm are ciorchina?
Cineva a spus ca sl.2 in Gorj are 2 cm.Este posibil ca sl.1 si 2 sa se deschide concomitent?
Dl.Pupeme si ceilalti care santeti la rapita,va rog sa ne informati!
Multumesc,sanatate si productie buna de miere! :hi:  :hi:

alvo

chiar asa!
cum merge Calafatul?

sfantul spiridon

gorjul-prezent
aproximez ca pe 10-12 mai avem floare...raportez, nu au fost probleme (bruma si alte alea)
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Va salut si multumesc pt. informatii :hi:

CRISTI M

la Calafat cred ca  Duminica este varful .

sorin_horezu

Care duminica??? Eu am fost duminica trecuta si mai dura cam 2 saptamani pana infloreste bine.
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

D006

oare care varf la Calafat pentru ca floare nu este nici 30% din ce a fost anul trecut :hi:

sfantul spiridon

granita dolj-gorj,
raportez
drajonul a inceput sa infloreasca
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

azi 15 mai a inceput salcamul in salaj

andrei_salaj

dajaba ca e vreme nasoala...sa ne ajute Dumnezeu!

D006

da... foarte nasoala... eu maine m-am gandit sa le dau niste sirop. ploua intr-una... nu am prins nici o floare.

Calin Catalin

Poate cineva sa spuna cum este salcamul II in Valcea?
Multumesc anticipat.
Catalin
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

crombra

In Braila si imprejurimi (inclusiv in comuna unde am stupii) salcamul compromis 90%.
Au ramas dupa ploi ceva flori firave pe varfuri. Pacat, pentru ca inainte de ploi erau ca niste candelabre de zapada. Poate la anul....Speranta moare ultima.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pistol28

Am vazut in zona PLOPENI jud Prahova (intre sat si oras) salcam de mare frumusete, asta a fos ieri 23 Mai.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dan

In tot raul mai e si bine dupa ploi nesfarsite din 22 adica sambata albinele culeg de parca vor sa recupereze ce au pierdut.Timpul e numai bun temperaturi de peste 20 de grade cu cer intercalat de nori .In trei zile au adunat cantitati record de miere de fapt e nebunie totala in stupina.Ies dimineata devreme si culeg pana seara tarzi.la mine e zona deluroasa si salcamul va mai dura cam cinci sase zile mai jos poze facute de ieri 23 mai .