Stimulare februarie/martie

Creat de badguy_goodguy, Ianuarie 06, 2012, 11:42:07 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Sirop se administreaza doar dupa ce albinele au un zbor de curatire, iar in natura au cules de polen (corn, alun)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Hurluiala de porumb poate inlocui primavara polenul care inca nu exista?Este buna in hrana albinelor?Am vazut pe cineva care pnea asa ceva in fata stupilor.Cand se mai incalzeste binenteles! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

gore

Nu mai amagiti albinele, daca nu aveti polen dati turte proteice sau varianta mai putin costisitoare faina de soia degresata in tavita, ieftin si eficace se gaseste in comert.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Sabin Manolache

Dar despre rame cu miere, in care se dau in prealabil 2-3 gauri, bagate direct in cuib, ce parere aveti? nu poate fii o alternativa la pungile cu miere sau turte...?
Gore, ai grije de ala micu', ca fumeaza cam mult!
"Este mai uşor să se renunţe la unele lucruri pe care le puteţi cumpăra cu bani, decât pentru a câştiga bani pentru a le cumpăra." Lao Tzu

dorindafi

Dar despre rame cu miere, in care se dau in prealabil 2-3 gauri, bagate direct in cuib, ce parere aveti? nu poate fii o alternativa la pungile cu miere sau turte...?

  :hi: salutare nene sabine
teoretic e rentabil ceace spui
practic prin praful asta de-i acum , cum pui metoda in aplicare  :uimit:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Ramele cu miere se pot pune atunci cand vremea permite si nu acum cand maximele sunt negative.

stefan1

Citat din: happy din Februarie 06, 2012, 06:57:39 PM
Hurluiala de porumb poate inlocui primavara polenul care inca nu exista?Este buna in hrana albinelor?Am vazut pe cineva care pnea asa ceva in fata stupilor.Cand se mai incalzeste binenteles! :hi:

  Primavara albinele cauta sa aduca in stup tot ce seamana a polen. Si eu am avut cazuri cand au venit cu faina de porumb, dar chiar cu rumegus de lemn de la un vecin care taia lemne. Sigur ca nu il consumau, alte albine urmau sa il scoata din stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Deci si albinele pot fi amagite nu numai oamenii :)
O sa incerc cu turte proteice,lapte praf am gasit ,faina degresata de soia sa mai cumpar si le fac o tocanita cu miere de cad pe spate albinutele! :yes:Asta cand se va incalzi ,nu acum .Eu am stupina la Amara(7km) si stau ca pe ghimpi ca nu ma pot duce pana acolo.Este viscolul asta tare nesuferit! :dinti:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Sabin Manolache

Citat din: dorindafi din Februarie 06, 2012, 09:27:41 PM
Dar despre rame cu miere, in care se dau in prealabil 2-3 gauri, bagate direct in cuib, ce parere aveti? nu poate fii o alternativa la pungile cu miere sau turte...?

  :hi: salutare nene sabine
teoretic e rentabil ceace spui
practic prin praful aslta de-i acum , cum pui metoda in aplicare  :uimit:

ai dreptate, nu pe vremea asta,
in exprimarea mea lipseste perioada optima cand se poate...... ^:)^
"Este mai uşor să se renunţe la unele lucruri pe care le puteţi cumpăra cu bani, decât pentru a câştiga bani pentru a le cumpăra." Lao Tzu

Nea Costica din Buzau

Citat din: happy din Februarie 07, 2012, 02:11:58 PM
Deci si albinele pot fi amagite nu numai oamenii :)
[O sa incerc cu turte proteice,lapte praf am gasit ,faina degresata de soia sa mai cumpar si le fac o tocanita cu miere de cad pe spate albinutele! :yes:Asta cand se va incalzi ,nu acum .Eu am stupina la Amara(7km) si stau ca pe ghimpi ca nu ma pot duce pana acolo.Este viscolul asta tare nesuferit! :dinti:]
Salut happy!! :hi: nu stiu ce fel de stupi ai, daca ii ai cu fund etans, cauta sa iei legatura cu cineva de la stupina, sa indeparteze zapada de pe scandura de zbor, pt ca viscolul blocheaza urdinisul cu zapada si exista pericolul de sufocare a ghemului, acest lucru vreau sa-l spun tuturor stuparilor, si daca moderatorul citeste atentionarea mea, sa incerce o atentionare, stiu eu, mai vzibila.  Ps nu stiu cum e vremea la voi? Va salut, cu drag C.B.
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

happy

Multumesc Nea Costica,maine dau o fuga la Aamra sa vad cum stau stupii.Nu m-am gandit la treaba asta! :thanks:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!