model stup nou

Creat de dragutul_ionel, Iunie 29, 2009, 01:38:17 AM

« precedentul - următorul »

dragutul_ionel

model nou

dragutul_ionel

imagini din stup

stefan1

Eu cred ca cu termopane era mai bine.
Acuma, fara gluma, eu cred ca un asemenea cat deranjeaza albinele. Nu mai vorbesc de fragilitatea lui si de pericolul daca este expus la soare. La toamna poate ne puteti spune evntualele diferente de productie fata de caturile clasice.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dragutul_ionel

Citat din: stefan1Eu cred ca cu termopane era mai bine.
Acuma, fara gluma, eu cred ca un asemenea cat deranjeaza albinele. Nu mai vorbesc de fragilitatea lui si de pericolul daca este expus la soare. La toamna poate ne puteti spune evntualele diferente de productie fata de caturile clasice.
o sa mai vorbim/le am de doua saptamani si albina se comporta normal/nu pare sa le deranjeze lumina/geamurile sunt doar pe magazie si se pot schimba sau anula pe timpul ernii cu un cat normal/eu ernez fara magazie/da mai vorbim/sa vedem ce se mai intampla/nu au propolizat geamul asa cum isi dadeau multi cu parerea

lucianzaharia

interesant.mai mult pentru urmarirea familiei.sint curios daca la iarna n-o sa fie condens pe sticla.bravo,ceva nou :hi:

D006

Citat din: dragutul_ionel
Citat din: stefan1Eu cred ca cu termopane era mai bine.
Acuma, fara gluma, eu cred ca un asemenea cat deranjeaza albinele. Nu mai vorbesc de fragilitatea lui si de pericolul daca este expus la soare. La toamna poate ne puteti spune evntualele diferente de productie fata de caturile clasice.
o sa mai vorbim/le am de doua saptamani si albina se comporta normal/nu pare sa le deranjeze lumina/geamurile sunt doar pe magazie si se pot schimba sau anula pe timpul ernii cu un cat normal/eu ernez fara magazie/da mai vorbim/sa vedem ce se mai intampla/nu au propolizat geamul asa cum isi dadeau multi cu parerea
Nu propolizeaza deoarece nu are cine.Cand o sa se umple corpul cu rame si albine, se va schimba treaba.
Frumos si de copiat stupul.Afara de bucuria stuparului in a privi albinele, mai are si alt rol?

Gicacontra

Interesant.Acum tot aşa este?
"În univers doar relativul e absolut"

Kiwi Bee

Citat din: dragutul_ionelimagini din stup
Frumos
Magazie cu extractor de ceara solara? =D
Am glumit.
Ar avea un avantaj zic eu.
Din cauza luminii regina nu va urca in magazie si asa nu este nevoie de gratie hanneman.Asadar albinele vor circula mai rapid si magazia se umple mai repede cu miere capacita.
Dezavantaj.
De il ti la soare chiar ca devine un extractor de ceara.Albinele vor lucra mai mult sa raceasca/ventileze stupul intreg.
Nu degeaba!!! lemnul izoleaza!!!
Seful meu de la lucru cu mai multi ani in urma lucra la o firma de mase plastice ca si proiectant.A inceput un proiect privat sa faca cutiile de stup din plastic.Nu a dus proiectul pina la capat dar crede ca ar fi avut succes.In special pt. ca in ziua de azi multi stupari lucreaza cu rame de plastic fara probleme.
Cit timp iti ia sa faci o astfel de magazie si la ce cost?
numai bine