izolarea matcilor inainte de cules

Creat de rusu marius mircea, Ianuarie 18, 2021, 01:58:30 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Anul asta am fost nevoit sa izolez matcile in catul de jos, cu 2 rame cu puiet la mustata si rame bune de ouat (lucrez pe me, 10 rame). Gratie Haneman, apoi ramele cu puiet, si caturile de recolta. Metoda e buna atunci cand familiile sunt foarte puternice, pt a preveni roirea.
Miere multă şi inimă curată!

ioan76

Va salut,poate cineva sa posteze niste link-uri unde se poate studia metoda respectiva?

dan sebastian

Eu in peste 40 de ani de apicultura nu am reusit sa fac niciodata o medie de 100 kg miere la salcam per fam de albine. E o minciuna sfruntata. Chiar daca ai avea timp favorabil la fiecare cules, ceea ce  e aproape imposibil, si ai face 3 culesuri cu stupina la infloriri diferite, e imposibil sa faci media de 100 kg per fam. Ar fi posibil pe cateva varfuri din stupina sa zicem 10 % din familii. Ar trebui sa faci cu varfurile 120 - 140 kg iar cu cele medii macar 70 kg.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Asta este demonstratia ca povestirile vinatoresti sunt și in apicultura.
  • :cool:

dan sebastian

Daca o iei ca poveste e frumoasa. In practica este greu sau imposibil. Realitatea este una singura. Cu familii foarte bune se faca intotdeauna miere cand este nectar in natura. Nu strica insa nici familiile ajutatoare la obiectivul principal, mierea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.