Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Saptamana asta temperaturi pozitive si noaptea cu maxime de 17-19 grade pe plus ziua. Albinele aduc polen frumos. Am pus apifonda la sfarsit de ianuarie (300 gr per familie pt stimulare). La una din stupine am recompletat zilele acestea cu turte. Am gasit vreo 4 fara matci si au mai colapsat vreo 7 familii peste iarna desi nu a prea fost iarna. Temperaturi mari si doar o saptamana de frig. Targurile apicole s-au tinut anul acesta. A disparut problema cu covidul dar la noi in Gorj de pe data de 14 pana astazi 21 feb. am avut peste 200 cutremure intre 2 si 5.7 pe scara Richter. Vreo 4 au fost cu probleme de 5.2m 5.7 si 2 peste 4. La tara au cazut cosurile de pe casa si au crapat tavanele. Nu au fost insa pagube majore.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1696
Luna martie a fost ca de obicei capricioasa. Temperaturile au fost destul de mari pentru perioada aceasta din an, pozitive in majoritatea zilelor si noaptrea si ziua cu 2 zile xu -4grade. A inflorit corcodusul in oras pe 13 martie si astazi la 10 zile distanta se scutura, iar la tara cu 3 zile mai tarziu. Stupii au inceput sa ia avant. Se vede ca au aparut si generatii noi. Am vazut ca de ieri si porumbarul infloreste. E dificil ca desi sunt 20 de grade cu plus, ceea ce e mult, e un plafon gros de nori si vant. Saptamana viitoare am vazut ca se raceste iar, dar speram sa fie bine. Acum 3 ani era zapada mare la sfarsit de martie. Anul acesta nu s-a vazut zapada.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Dupa vremea calda si buna din aceasta iarna si primavara timpurie, a revenit iarna in aprilie. In jumatate de tara in ultima saptamana a nins. Noi am scapat doar cu temperaturi scazute intre 1 - 7 grade si zi si noapte. Familiile care au primit foite sau rame in plus au dat inapoi.  Celelalte mai putin. Nu au putut iesi nici la apa, atat de grea a fost vremea in ultima saptamana. Rapita este inflorita dar degeaba. La mine e si sorcsusul si prunul inflorit plus tot porumbarul. Albina nu poate iesi din cutii. Unele familii au scos trantorii afara. Au canibalizat si puietul care nu a putut fi acoperit. Vremuri dificile.
Am reusit ieri sa dau la vreo 70 apifonda sa mai aibe cu ce sa-si ocupe timpul.
Masina nu am reusit sa o finalizez. Am facut weekendul trecut frana pe roata stanga spate si cele de frana de mana. Urmeaza azi sa pun si etrierul pe dreapta spate dupa ce i am schimbat cu Nelu garniturile si pistonul. Mai am bena de montat si ramane de vazut daca mai prind rapita anul acesta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Spor la treabă că se pare că ai nevoie !

NYK74

Aceeași problemă și în nord,Dane, am avut viscol și troiene de zăpadă de 2 metri,că nu mai văzusem de vreo 20 ani. Albinele au două săptămîni de cînd sunt blocate, era înflorit caisul și Corcodușul dar frigul a pîrjolit totul.În Italia familiile au intrat în frigurile roitului.Paradoxal este un an cu multă rapiță, dar nu se vor trage foloase apicole maxime, familiile nu sunt dezvoltate pe măsură.

MOTANUL

Citat din: dan sebastian din Aprilie 08, 2023, 08:25:27 AMMai am bena de montat si ramane de vazut daca mai prind rapita anul acesta.

Si eu sunt in pregatiri pentru salcam. Rapita de langa mine oricum e pe terminate.
Nici eu nu sunt gata cu remorca. :hi:

Salcamul galben e inflorit de cateva zile. Mai asteptam  9-12 zile si salcamul normal (alb).
Din fotografie cam cat ar mai fi? Foto 2 e cu salcam alb.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Greu de spus. Daca e frig poate sa infloreasca si dupa 2 saptamanai. Daca prinde 3 zile de 30 de grade va inflorii imediat. La noi o tine in ploi zilnic si frig de inca dau drumul la centrala, ceea ce in mai nu s-a mai intamplat.
Am reusit cu masina sa o finalizez cat de cat sambata trecuta. Din pacate nu a vrut sa-mi faca ITP ul ca nu aveam programare. Asa ca abia luni pe 24 aprilie am rezolvat cu Itp ul. Am plecat apoi la un prieten cu remorcuta la Novaci la Dprin Dafinescu (dorin dafi pe forum) si i-am luat ultimii 7 stupi pe 10 rame ca el a renuntat la apicultiuram vreo 8 capace suplimentare si niste site de pastorl.
Marti pe 25 aprilie am tranzvazat niste familii din cutii de 6 rame in ei si i-am pregatit pentru mutat seara. Am incarcat 34 stupi in camioneta si i-am dus in rapita. I-am dus fara caturi. La ce vreme a fost,  decizia a fost corecta. Duminica seara am incarcat vreo 40 de caturi si am plecat la Dolj. Pe drum am luat din Rovinari 3 turisti polonezi tineri. I-am cazat la casa din Dolj si a doua zi dimineata i-am mai dus 15 km spre Calafat. Stupii s-au populat foarte bine,au lucrat foitele si au urcat imediat in caturi. Cam mult polen si prea putin nectar in cele 5 zile de cules.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

La voi rapița sa scuturat și aici în nord abea înflorește.

dan sebastian

A fost o vreme neprielnica pt cules, frig, vant si ploaie. In momentele bune cei puternici au umplut un cat iar ceilalti doar 4-5 rame sus.
Am pus pe majoritatea cate 2 caturi sa previn un pic roirea daca se poate si in caz ca mai da rapita desi e pe sfarsite sa aibe unde sa puna.
Am luat ieri cu 2000 lei (400 euro) o centrifuga electrica de inox pe 5 rame tangential sau 25 rame radial de la un cioban de langa Dunare. O luase pe fonduri si o tinea in ploaie afara de vreo 7ani. Picioarele si tot ce e metalic e ruginit la greu. Cosul e exact ce imi trebuie iar cuva fiind de inox nu a trebuit decat curatata de mizerie. Cele 2 plexiglasuri de sus sunt verzim in loc sa fie transparente. Motorul si comanda au supravietuit fiind aruncate intrr-o dependinta. Dupa ce am sters o de praf am realizat ca era vanduta de dl Sandu de la Timisoara si avand nr pe ea m-a indrumat sa-i dau de cap. Era siguranta arsa. Acum e demontata si urmeaza sa o fac sa mearga ca in zilele ei bune.
Astazi am dus-o la tara. Am inceput sa pun caturi si pe stupii de la tara cu folie intre cuyib si cat sa poata curata ramele si eventual sa fie pregatite daca da salcumul. In acest an foarte putina floare si foarte mica.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Sunt mulți care au accesat fonduri au luat lucruri care acum stau aruncate pentru câ ei nu mai practică apicultura, ba chiar mulți nici nu au practicat-o vreodată.Rapița e în plină floare dar plouă e frig și au pus 2-3 nopți cu 3 grade.

dan sebastian

Rapita am incheiat-o de vreo 2 saptamani, cam pe 18 mai cred. Am extras decent cam 7 kg per fam doar din caturi si pt ca mai dureaza putin pana la salcam am lasat cuiburile neumblate. Aveam emotii cu hrana la cei care nu au facut rapita ca erau uscati. Dezvoltati la maxim, doar cu polen si pastura si rezerve infime de miere. A inflorit salcamul foarte tarziu in acest an, exact ca anul trecut. Urmeaza 1 iunie si albinele inca aduc nectar de la el. A plouat aproape zilnic, temperaturi modeste 12 grade noaptea si 18-20 ziua. Un an friguros insa au facut cuiburile si au si miere in cat. Unii au deja 1 cat plin, altii s-au apucat de catul 2 sau 3. E nesperat de bine dupa frigurile si temperaturile neagtive din aprilie care au fost. Speram ca va merge cat de cat dar sunt extrem de multumit acum, tinanid cont si de conditiile meteo. De obicei dupa ora 14 vine furtuna sau un plafon jos de nori de nu mai zboara pana a doua zi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

An ploios, i-a dat aproape zilnic dupa-amiaza si seara. Bine ca au cules pana in pranz.Temperaturi scazute 18 - 25 grade ziua si 12-14 grade noaptea. Salcamul a avut putina floare, dar a secretat binisor. Productie la jumatate fata de anul trecut. Este insa multumitor tinand cont ca au fost ingheturi tarzii in aprilie. Am depasit 700 kg si mai am de extras din vreo 20 de stupi. Am inceput extractia dupa 7 iunie, foarte tarziu. Fiind frig a tinut intre 14 - 20 zile inflorirea. Urmeaza floarea soarelui si fanetele. Am facut si vreo 20de roiuri. Anul acesta nu au avut tendinte excesive de roit.

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin


dan sebastian

Am finalizat cu salcamul, 925 kg per total si am facut 4 transpoarte la floarea soarelui in Dolj la 150-180 km de casa. Amdus 57 pe o locatie si 47pe alta. Am mai facut un transport cu stupii unchiului meu. Cam in 8 zile am terminat distractia ca a trebuit sa si lucrez la serviciu. Am vazut ca flaorea merge foarte bime. In cei dusi in prima runda am deja un cat de miere.  E si ceva tei ca era inca inflorit cand am ajuns. Curios e ca sunt salcami plini de floare acum. Presupun ca e de la cei inghetati in una din cele 4 ingheturi din martie tarziu si aprilie. Pe vatra de la tara merge si teiul si faneata. Ventileaza bine, pana dimineata.
Am dat si vreo 5 kg de albina la pachet unui amic care face matci sa populeze nucleele. Im va da niste matci imperecheate cand va avea. Am vandut si cateva familii plus roiuri. E bine in general, mai putin doar pretul la zahar care este foarte sus 5 lei kg la oferta prin supermarketuri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1709
S-a pus seceta iar. Vara calduroasa si canicula. La floare a fost foarte bine in medie 2 caturi de miere pe familie plus pe o vatra am extras de 2 ori. La intoarcerea acasa pe 29 august cand eram incarcat cu 47 de familii la giratoriul de la iesirea din Craiova spre Isalnita un tip din Cehia cu un Bmw a intrat in usa mea stanga si in bena. Bine ca a fost fara victime. Politia m-a gasit tot pr mine vinovat desi ala nu si-a tinut banda. In fine dupa vreo ora si jumatate de stat la politi m-am reintors si am continuat drumul. Eu raman maxim 4 luni fara permis si amenda de 300 euro. Ala a ramas la hotel cu sotia si un copil si o va duce pe platforma in Cehia. Noroc ca in ultima fractiune de secunda am tras dreapta si a fost impactul mai mic. Seara a fost racoroasa si nu mi-au murit stupii in masina. Am mai facut 125 km pana la tara si inca 2 drumuri in ur,atoarele zile cat am circulat pe dovada. Doar usa mea si bena au fost strambate. Apoi am plecat pt o saptamana la Eforie Sud la mare. Pe 11 sept am vazut un opel corsa d pe facebook marketplace intr-un sat din Constanta si pe 12 cand am revenita acasa l-am luat pt fie-mea. A condus sotia pe autostrada pana la Bucuresti apoi l-a, lasat in parcare la nea Daniel Calmus. Am ajuns seara la ora 22 in tg jiu, si la 2 dimineata am luat autocarul Normandia spre Bucuresti. Obosit zob, in ultima zi de condus l-am adus acasa pe 13 sept. Apoi l-am inmatriculat plus schimburi facute (revizia), huse scaun si volan etc. Motorul e mic de 1.2 si imi place cum se conduce. Ca de obiciei foarte mare asigurarea 1940 lei pt ca e prima inmatriculare pe numele fiicei. 1750 euro masina.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.