CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

A fura startul inseamna o saptamana . Adica administrezi turta proteica cu o saptamana inainte de a avea polen in natura, sa-l aduca albinele. Daca o dam inainte mai mult rau facem.Asta inseamna a fura startul . O saptamana. Care e uneori de folos la culesul de salcam.

dany 1

Ce se întâmpla daca dam mai înainte?  De ce le facem mai mult rău?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dinupaltinis

Citat din: Adrian.B. din Februarie 01, 2016, 08:11:46 PM
A fura startul inseamna o saptamana . Adica administrezi turta proteica cu o saptamana inainte de a avea polen in natura, sa-l aduca albinele. Daca o dam inainte mai mult rau facem.Asta inseamna a fura startul . O saptamana. Care e uneori de folos la culesul de salcam.
De unde ştiţi exact data cînd o să apară primul polen în natură,pentru a da turtă fix cu o săptămînă înainte?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Adrian.B.

Administrarea turtelor inseamna pacalirea familiilor ca au cules. Daca dai turta la 1 feb de ex. si apare culesul de polen din natura la 10 martie ? Dupa tine ,crezi ca e bine? Daca nici acum nu esti lamurit mai vin cu completari.











Adrian.B.

Citat din: dinupaltinis din Februarie 01, 2016, 10:32:36 PM
Citat din: Adrian.B. din Februarie 01, 2016, 08:11:46 PM
A fura startul inseamna o saptamana . Adica administrezi turta proteica cu o saptamana inainte de a avea polen in natura, sa-l aduca albinele. Daca o dam inainte mai mult rau facem.Asta inseamna a fura startul . O saptamana. Care e uneori de folos la culesul de salcam.
De unde ştiţi exact data cînd o să apară primul polen în natură,pentru a da turtă fix cu o săptămînă înainte?
Eu am dat aproximativ o saptamana . Dar cred ca in functie de zona se cam stie cand apare polenul. Ca e o saptamana ca sunt 12 zile . cam tot aia e.

Adrian.B.

Eu discut acum despre iernile normale din Romania. Anul acesta e posibil ca dupa caldurile prognozate pana pe 15 febr in S si S-V sa apara polenul mai devreme. Dar asta tine de experienta apicultorului. Si chiar si in aceste conditii ,tot nu se administreaza turta proteica, pana pe 15-25 febr .Ganditi logic, in favoarea familiei de albine. A pacali albina ,inseamna sa o facem in folosul ei  ,nu al nostru.

tinumaftei

Citat din: Adrian.B. din Februarie 01, 2016, 10:33:21 PM
Administrarea turtelor inseamna pacalirea familiilor ca au cules. Daca dai turta la 1 feb de ex. si apare culesul de polen din natura la 10 martie ? Dupa tine ,crezi ca e bine? Daca nici acum nu esti lamurit mai vin cu completari.
Mi se pare deja ca se exagereaza. La sfarsitul lui decembrie toata lumea se vaita ca este puiet in stupi (la mine erau 4-5dmp) si acum toti se inghesuie sa hraneasca pentru a avea puiet. Pai nu a trecut decat o singura luna! Puteati in ritmul asta sa dati turta de la anul nou.
Hranirea nu trebuie sa devanseze ritmul natural de ponta. Hranirea proteica doar ajuta doicile ca acestea sa nu produca laptisor cu consumul propriu al corpului gras.
Daca matca incepe sa oua mai inainte de data obisnuita (si stimularea aceasta o pacaleste) familia nu va creste decat o suprafata mica de puiet cu un mare consum energetic pentru ca trebuie sa ridice temperatura cuibului la 35grade.
Pai mai bine sa stea linistite inca 3 saptamani, pentru ca in trei saptamani consuma daca au puiet 2,5-3kg miere in loc de 1-1,5 si isi scurteaza viata cu 2-3 saptamani. Pentru ce? 200 de albine!
Peste trei saptamani poate aparea un foarte mic cules de polen natural care declanseaza ouatul. Atunci intervenim si suplinim moderat cu polen sau proteine. Astfel albinele vor creste ceva mai mult puiet decat aveau de gand dar sigur cu mult peste cele 200 de albine care le-au uzat peste masura in cele trei saptamani. Rezultatul: Albinele de iernare traiesc mai mult decat cele din primul caz cu minim 2 saptamani si acopera aproape un nou ciclu de puiet.
E obisnuita situatia cand in urma stimularii  pe la mijlocul lui martie stupii sunt foarte populati si putin dupa 1 aprilie bate vantul prin ei si nu mai au albina nici sa acopere puietul.
Daca este un cat de mic aport de polen in natura (alun, chiocel, brandusa) voi incepe si eu o stimulare proteica, dar pana atunci doar verifica existenta hranei si intervin daca este cazul.

Cipi

@tinumaftei, aici iti dau dreptate.

Adrian.B.

Iata un raspuns pertinent. Mai explicit de atat nu se poate.

Adrian.B.

Domnu Tinu. acum lamureste si problema cu hrana daca  mijlocul lui decembrie daca avem 4-5 dm de puiet. Familia se v-a adapta si fara interventia noastra? Cu conditia sa aiba rezerve suficiente.

tinumaftei

Citat din: Adrian.B. din Februarie 01, 2016, 11:17:37 PM
Domnu Tinu. acum lamureste si problema cu hrana daca  mijlocul lui decembrie daca avem 4-5 dm de puiet. Familia se v-a adapta si fara interventia noastra? Cu conditia sa aiba rezerve suficiente.
La tehnologie apicola dna Scorneica spunea acum aproape 30 de ani ca o familie de albine trebuie sa aiba la sfarsitul toamnei in cuib 17-22 kg de miere. Mi se parea exagerat, dar nu aveam pe atunci stupi de cat de 2 ani.
Multi ani am locuit la 300 de km de vatra de iernare. Iernez si azi in aceeasi localitate. Din 25 octombrie si pana la 01 martie nu mergeam la stupi, decat daca era vreo problema (furt, viscol extrem). Ani de zile nu am dat nici turta de zahar, nici de miere. Si aveam o productie medie de 55-65kg.
Unul din secretele apiculturii este ca sa deschizi stupul de cat mai putine ori. Din nefericire in ultimii ani nu m-am putut ocupa de stupi ca la carte si datorita unui "nou inceput" a trebuit sa reiau apicultura de la 16 stupi. Asta inseamna roi peste roi daca vrei sa ajungi la un efectiv semiindustrial. Roii isi rezolva greu problema cu hrana toamna si mai sunt si foarte sensibili la furtisag. Asa se face ca unii din stupi acum au miere putina. Singura solutie este turta (eu recomand miere sau apifonda).
IN "colectia" de stupi pe care ii am in iarna aceasta la iernat sub diverse variante am si un stup pe 7-8 rame care la momentul impachetarii era aproape cu toate ramele pline cu miere capacita. Ieri, l-am deschis din greseala (imi planificasem sa nu il deschid pana la 15 martie) si ajutorul meu a zis ca e mort! De fapt era mai bine decat toti cu un cuib frumos la vreo 8-10 cm sub speteaza de sus!!
Sezonul se pregateste toamna. Stupii trebuie sa aiba miere multa. Stau si ei fara griji si tu. Stimulare doar dupa se apar (firav) in natura primele surse de polen. Aici este un alt secret: vatra buna (calduroasa) cu sursa extratimpurie de polen.
In ce priveste asigurarea hranei pentru iernare m-am gandit la toate variantele si am gasit una.. dar sa nu ma lungesc.

bucovineanu

Intradevar daca incercam sa pacalim albinele, de cele mai multe ori ne pacalim singuri. Nu trebuie sa le invatam noi ce trebuie sa faca si cand sa declanseze cresterea de puiet. Stiu ele mai bine decat noi ce au de facut. Destul le pacaleste clima, care in ultima vreme a cam luat-o razna.

romikele

Citat din: tinumaftei din Februarie 01, 2016, 11:41:12 PM
La tehnologie apicola dna Scorneica spunea acum aproape 30 de ani ca o familie de albine trebuie sa aiba la sfarsitul toamnei in cuib 17-22 kg de miere. Mi se parea exagerat, dar nu aveam pe atunci stupi de cat de 2 ani.
Depinde de puterea familiei

Ca regulă de bază, pentru liniștea apicultorului, dacă se lasă 2,5.... 3 kg de hrană pe intervalul de albină, din acest punct de vedere se poate ierna liniștit.
Din păcate nu numai cantitatea de hrană e suficientă, ci și aplasarea acesteia față de cuib, calitatea ei, și mulți alți factori.
Apicultura nu-i o simplă meserie care se învață ca poezia....

tinumaftei

Familie de albine dupa manual ierneaza pe minim 6 rame albina compacta. La mine media ramelor/ stup la iernare este de 4,33. Ce pot sa le cer in conditiile acestea?
Tot de la dna profesoara Scorneica imi amintesc ca "niciodata cantitatea de miere din stup nu trebuie sa scada sub 12 kg". Ori cei mai multi dintre noi scoatem vara "la blana". Nici nu vreau sa ma gandesc la ce stres sunt supuse bietele albine!!!

oroles

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2016, 12:05:34 AM
Intr-adevar daca incercam sa pacalim albinele, de cele mai multe ori ne pacalim singuri. Nu trebuie sa le invatam noi ce trebuie sa faca si cand sa declanseze cresterea de puiet. Stiu ele mai bine decat noi ce au de facut. Destul le pacaleste clima, care in ultima vreme a cam luat-o razna.
Fara suparare! ;)
E o greseala frecventa...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani