Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Ma trezeam la 3 dar au schimbat ora. Am fost in targ si am luat o freza. O fi buna sau nu pt lemn ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Este pentru lemn, dar din poze ar parea ca lipsesc niste placute. Sau nu vad eu bine, imaginea fiind neclara?

cipik

Este cu plăcute stanga-dreapta, se vede doar din o parte.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dan sebastian

#1368
Are pe ambele parti, cate 7 dinti pe fiecare parte. E mai greu ca are axul de 32 mm grosime. Asa o sa fac si axul. Problema e ca la majoritatea frezelor nu am observat decat fi de 30. Oricum la ce pret au frezele, ma bucur ca am luat-o. O sa fac axul de 32. Daca mai gasesc vreuna, o bag in strung si ii largesc diametrul. Totusi inclin sa cred ca e de metal.
https://www.uni-max.ro/freze-cilindrice/prelucrarea-lemnului/
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Intradevar majoritayea frezelor au gaura de 30 sau 25 mm. Dar nu e nevoie sa faci axul de 32mm pentru a putea folosi freza respectiva. Faci axul de 30 sau 25mm si pentru freza cu gaura de 32 faci un inel la un strungar.

dan sebastian

Daca fac axul de 30, atunci e prea mica bucsa respectiva, de 1 mm. Cel putin, asa a argumentat strungarul. La rulmentii de ax mi-a zis sa iau 6207 de 35 mm diametrul interior. Eu aveam mai mari 6209 (45mm interior). Materialul din care face axul este de 50 mm grosime. Nu stiu cat de mult incurca greutatea axului, fuliile etc. Vreo recomandare ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bmdna

Citat din: dan sebastian din Martie 28, 2018, 07:36:10 AM
Daca fac axul de 30, atunci e prea mica bucsa respectiva, de 1 mm. Cel putin, asa a argumentat strungarul. La rulmentii de ax mi-a zis sa iau 6207 de 35 mm diametrul interior. Eu aveam mai mari 6209 (45mm interior). Materialul din care face axul este de 50 mm grosime. Nu stiu cat de mult incurca greutatea axului, fuliile etc. Vreo recomandare ?
Eu as face axul de 25 si bucse pentru 30 si 32 si orice alta dimensiune de freza mai exista. Freza este o scula... nu e usor sa o strunjesti... . Ar fi poate axul prea subtire, dar eu zic ca merita incercat. Il faci odata si se vor potrivi toate frezele, fara sa fie nevoie sa le ajustezi.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei


dan sebastian

Pt canal in rame, hranitoare, rame si falturi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

E prea mica pentru hranitoare. Nu se poate folosi decat pentru falturi de cel mult 2cm adancime. Si foarte mare atentie, freza este prntre cele mai periculoase unelte de tamplarie, mai ales daca nu exista experienta si utilajul nu este facut cu respectarea  regulilor de protectie a muncii.

tinumaftei

... si foarte greu de folosit la falturi la scandura de rasinoase, mai ales cand lucreaza in alta directie decat directia fibrelor!

dan sebastian

9 zile intarziere fata de anul trecut. A inflorit corcodusul. Poza e de ieri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

  Totdeauna in apropierea unui perete un pom infloreste cu 2-3 zile mai devreme decat in camp deschis (peretele reflecta lumina si caldura).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

O fi înflorit la oras. "La țară" mai asteaptă...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

De vineri, de cand am facut distributia la masina am observat ca salcamul a luat-o pe repede inainte in acest an. Azi era deschis complet si mirosea frumos in oras. O sa urmeze si la tara cat de curand. Am apucat ieri seara sa pun caturile pe 8 familii, restul in weekend.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.