Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Eu as zice ca raspunsul la intrebare se gaseste in postarea ta. Probabil ca la tratamente dozajul de substanta activa nu a fost cel potrivit.
E bine sa nu facem experimente pe bietele albine.

relutu

Zice ca a pus 9 ml de Tactik la 100 de ulei si a dat cate 2 pufuri la stupul de 20 de rame..

Aurelian A.

Dane,depopularile nu or fi si din cauza culesului la floarea soarelui?..poate ai prins o floare de aceea cu chimicale... :sad:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

tinumaftei

Citat din: Aurelian A. din Octombrie 13, 2017, 08:32:46 AM
Dane,depopularile nu or fi si din cauza culesului la floarea soarelui?..poate ai prins o floare de aceea cu chimicale... :sad:
Grea viata cu neonicotinoidele astea!!

dan sebastian

Natura isi ia inapoi ce i se cuvine.
Eu am avut o problema cu tratamentul de sfarsit de sezon. Ultima data retin ca pe 7 august am tratat.
Pana acum am 17 din 54 cu urdinisul inchis.
Beleaua e ca iarna nu a inceput.
Albina e afectata in toti, viroze etc.
Vedem la primavara ce mai zboara.
Oricum e greu sa egalez cea mai mare piedrere suferita acum cativa ani. Atunci am pierdut vreo 40.
Sanatos sa fiu, ca de apicultura nu ma las.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

daca sunt asa slabi unestei  , coboara stacheta la 20 altmiteri la primavara e belea
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Pentru Relutu, cred ca dat doza dubla. Nu se dau 2 pufuri ci doar 1.
La mine lipsa tratamentelor a fost problema la el supradozajul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Astazi am suplimentat stocul de pasla, direct de la producator, Minet - Rm Valcea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Closcutz

La ce vrei sa folosesti pasla? Izolatie peste podisor/ folie la stupi?

MirceaCalin


roi_ag

#1315
Să le bagi in sac de rafie.

dan sebastian

4 lei fara tva metrul patrat. Baxul are 2 m per 20 m cam 191 lei tot.

Da, pentru izolatie vreau sa-l folosesc. Si pentru laterale si pt partea superioara.

Sacul de folie nu merge pus separat peste rame?
Si pasla peste ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Merge, dar sa fie doar un singur rând, altfel se cam face condens dacă sunt mai multe straturi de rafie

roi_ag

#1318
Citat din: dan sebastian din Octombrie 26, 2017, 06:18:23 PM

Sacul de folie nu merge pus separat peste rame?
Si pasla peste ?
Sacul de rafie nu de folie, eu îl folosesc de mulți ani, "furat" de la un canadian.
Merge dar dacă tot faci o treabă făo la meserie. Pentru laterale nu o recomand.
În prima poza este o diafragmă tip sandviș foarte buna dar mai greu de realizat, cu 2 astfel de diafragme , stg-dr cuibului poți pleca în pastoral fără să ai cuibul complet cu rame și bagi rame la crescut pe parcurs sau le poți lăsa tot sezonul.
În poza 2 o diafragmă ieftină, ușor de realizat dar nu o poți ține decât iarna.

roi_ag

Citat din: tinumaftei din Octombrie 26, 2017, 07:26:45 PM
Merge, dar sa fie doar un singur rând, altfel se cam face condens dacă sunt mai multe straturi de rafie
Un sac, 2 rânduri. Într-un an la o ploaie mi-a udat bine o perniță și nu am schimbat-o, la câteva zile era uscată . Peste ea am numai sita pe toată suprafața.