Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Da. Nu e nevoie de vreo completare. Am fost iar norocos. Acum ramane de vazut cati voi pierde la iernare. Ma incadram in 10 - 12 per iarna.
E bine cand extragi toamna miere. E greu cand completezi cu zahar.
Stupii ii am inca in lunca Dunarii la peste 150 km de casa.
Daca castig vineri procesul cu politia, pt ca imi luasera permisul ii mai las acolo o luna. Daca pierd o sa ii aduc urgent acasa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Aurelian A.

Pai de ce sa pierzi in iarna?..daca au mancare si tratamente n.ar fi motive..excluzand soarecii  :nebun:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

balasbebe

Citat din: dan sebastian din Septembrie 20, 2017, 12:46:16 PM
Da. Nu e nevoie de vreo completare. Am fost iar norocos. Acum ramane de vazut cati voi pierde la iernare. Ma incadram in 10 - 12 per iarna.
E bine cand extragi toamna miere. E greu cand completezi cu zahar.
Stupii ii am inca in lunca Dunarii la peste 150 km de casa.
Daca castig vineri procesul cu politia, pt ca imi luasera permisul ii mai las acolo o luna. Daca pierd o sa ii aduc urgent acasa.
Te apuca craciunul si nu o sa fie gata. Sentinta se da dupa 1- 2 saptamani. Se mai da o luna de contestatii si pe urma dupa definitiva mai ai 15 zile sa te gandesti cand il predai. Nu este asa de usor sa-l predai.
Sa nu vorbesti prea mult, sa nu judeci tu. Spui doar ca ai inteles pericolul si pe jumatate esti iertat.

yulian

Citat din: dan sebastian din Septembrie 20, 2017, 12:46:16 PM

Daca castig vineri procesul cu politia, pt ca imi luasera permisul ii mai las acolo o luna. Daca pierd o sa ii aduc urgent acasa.

Nu vreau sa cobesc, dar 90% dintre cei care fac contestatie, pierd. Si mie mi l-a luat anul asta..105 in localitate. Nu am zis nimic, nu am comentat. Am platit amenda, am dat pentru reducerea pedepsei, l-am primit inapoi in 30 zile. Acum nici nu mai beneficiezi de reducerea pedepsei si daca nu il predai in 15 zile (parca ) de la hotararea ramasa definitiva iti mai pun 30 zile la suspendare!

Succes!  :hi:

dan sebastian

Citat din: Aurelian A. din Septembrie 20, 2017, 09:11:28 PM
Pai de ce sa pierzi in iarna?..daca au mancare si tratamente n.ar fi motive..excluzand soarecii  :nebun:
Am avut si soareci, si gratii la urdinis, si au intrat prin capac. Mai crapa cate o matca, etc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: yulian din Septembrie 21, 2017, 08:56:36 AM
Citat din: dan sebastian din Septembrie 20, 2017, 12:46:16 PM

Daca castig vineri procesul cu politia, pt ca imi luasera permisul ii mai las acolo o luna. Daca pierd o sa ii aduc urgent acasa.

Nu vreau sa cobesc, dar 90% dintre cei care fac contestatie, pierd. Si mie mi l-a luat anul asta..105 in localitate. Nu am zis nimic, nu am comentat. Am platit amenda, am dat pentru reducerea pedepsei, l-am primit inapoi in 30 zile. Acum nici nu mai beneficiezi de reducerea pedepsei si daca nu il predai in 15 zile (parca ) de la hotararea ramasa definitiva iti mai pun 30 zile la suspendare!

Succes!  :hi:

Am un atu, am poze din care reiese ca linia continua nu exista si nu exista nici indicator de depasirea interzisa. Bine ca am reusit sa fac tot pastoralul sa o lungesc din aprilie sau mai pana acum cu permisul. Amenda deja e platita. Am luat si o alta categorie intre timp. A meritat contestatia. Daca am noroc maine e bine, daca nu, sunt pieton pt o luna sau 2.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Vinerea trecuta am primit iar prelungire inca o luna la tribunal. La asta se pricep cel mai bine, sa amane. E bine si asa ca mai pot lasa stupii 3 sapt. in pastoral.
Ieri 25 sept si azi am inceput lucrul la poarta culisanta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1282
Prin desfiintarea stalpului de la poarta mica am castigat un metru suplimentar. Nu voi putea folosi 4.5 m cat are poarta, dar tot imi raman 4.1 m, suficient sa bag masina mai usor. Chiar am prins rulota un pic in primavara.
Doar atati struguri au mai ramas dupa bruma din primavara (de a afectat salcamul). Putini, dar mult mai mult decat anul trecut, cand nici de gust nu au fost.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1283
Am adus ieri 9 octombrie stupii acasa din pastoral. A plouat sambata de la 9 pm la 4.30 am. De la 5 am scoas foliile. La 9 am terminat cu incarcatul si am plecat cu 52 fam acasa. Mi s-a faramat placa de presiune sau discul de ambreiaj pe pantele de pe Bujorascu (intre Motru si Tg Jiu). Noroc cu prietenii ca au venit si m-au luat la remorca 40 km. Am descarcat stupii. Surpriza, a fost ca am gasit 5 in prima faza si inca 2 ulterior fara albina sau matca si 100 albine. Am facut iar 100 km dupa varachet si le-am dat tratament anti varoua.
A fost cam tardiv. Fundurile rosii la stupi, albina slabita.
o sa am probleme mari la iernare.
M-am ales cu miere, cuiburile full, dar am ramas fara populatie la majoritatea.
Macar am terminat 90%  cu poarta. mai trebuie policarbonatul si gata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Aurelian A.

Salut,ai ramas fara albine din cauza ca nu ai facut tratamemtele la timp sau ar fi alte cauze?...dupa parerea mea chiar daca nu faci tratamente deloc tot nu ar trebui sa fie asa depopulati stupii la ora asta..
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

mape 48-petru manea

Dane ,eu am un principiu<< prima data albinele si apoi restul .Binenteles pe tema asta am discutii furtunoase cu sotia,
Daca vrei un sfat de la mine :avand in vedere ca familiile sunt slabe trebuie sa faci uniri succesive pana ajungi la populatii destul de numeroase pentru iernare.Trebuie sa ti cont ca din albinele ramase vor mai muri pana intri la iernare din ele + ce vor muri in iarna

dorindafi

Citat din: Aurelian A. din Octombrie 10, 2017, 08:34:20 PM
Salut,ai ramas fara albine din cauza ca nu ai facut tratamemtele la timp sau ar fi alte cauze?...dupa parerea mea chiar daca nu faci tratamente deloc tot nu ar trebui sa fie asa depopulati stupii la ora asta..
colegu , parerea ta ai probato vreodata sa vezi ce efecte are ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

NYK74

Acum cea mai bună mișcare este aceea de a le unifica,cu cît mai repede cu atît mai bine.La jumătate dacă le aduci,sau chiar mai jos față de numărul actual,să nu îți pară rău,tot ceea ce crezi că este pe minus acum,va fi pe plus în primăvară.Altfel,vei avea plus acuma,număr mare de stupi,și mare minus la primăvară.Decizia îți aparțne,și la fel și rezultatele în primăvară. :hi:

tinumaftei

Citat din: Aurelian A. din Octombrie 10, 2017, 08:34:20 PM
Salut,ai ramas fara albine din cauza ca nu ai facut tratamemtele la timp sau ar fi alte cauze?...dupa parerea mea chiar daca nu faci tratamente deloc tot nu ar trebui sa fie asa depopulati stupii la ora asta..
E doar varoozei. Acolo au fost probabil multe stupine, tratate diferit sau mai deloc. Asta este unul din "avantajele" patoralului.

dan sebastian

Inițial, am crezut că mi-au scuturat albina, ceea ce e plauzibil. După sutele de păduchi căzute după tratamentul de duminică seară mi-am schimbat opinia. Tot nu înțeleg de ce a evoluat atât de mult boala ținând cont că am tratat și la sfârșit de iulie și început de August.
Am crezut că voi avea timp de ele după ce termin cu copiii, dar se vede că m-am înșelat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.