Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

sunt curios daca mai da salcamul asta care a mai dat odata. eu plec de la salcam 2 cu toate ca in  1 sapt mai infloreste ceva salcam intraziat, mi-a ajuns 10g la zi, acasa e mult mai bine

tinumaftei

Cules? Aduce ceva? Este spor? Sau doar ture.

Cristel

Se pare ca voi avea cules de salcam in Gorj! Salcamul ars de gerurile tarzii ale lui aprilie inteleg ca face floare!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Cules sau producție? Suna interesant. Dar poate ne dați niste date concrete. poate chiar un MP

dan sebastian

Cantarul il am in pastoral. Am observat ca roii mergeau prea bine. Am vazut ca au inceput sa urce si in caturi. E doar stropeala, insa abea infloreste masivul cel mare. Daca tine 2 saptamani va comunic daca am dat lovitura sau a fost doar o anomalie, cum zicea si Dorin Dafi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

bruma de salcam care a fost la mine a trecut
am familii in care cu 5/6 zile-n urma aveam 8/9r cu puiet
astazi am fost sa ma uit la un s-3 dar , nimic
mai am de stat o luna pina plec la Fs si deja sta albina sub stup
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Mai e mustarul și coriandrul sau fâneață între timp. Eu stau la albastrele de 2 săptămâni. Mi-a stat pe egal cântarul 7 zile la 50 kg. De 2 zile urcă, 350 gr și ieri 550 gr.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin


dan sebastian

#1253
5 iunie 2017, 2 saptamani la albastrele, dezvoltare foarte buna, puiet din belsug dar miere putina. Nu se poate face extractie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Cand urca la cantar cu 3-400 gr., nu poate fi vorba de puietul care din ou a devenit larva? O rama cu oua are un anumit gramaj iar peste 8 zile are o cu totul alta greutate...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Iunie 08, 2017, 01:18:23 PM
Cand urca la cantar cu 3-400 gr., nu poate fi vorba de puietul care din ou a devenit larva? O rama cu oua are un anumit gramaj iar peste 8 zile are o cu totul alta greutate...
Dar albina care își termină resursă de zbor și nu se mai întoarce la stup nu o scădeți?
Un plus de 4-500 de grame, relativ constant in 2-3 săptămâni înseamnă oarecare producție, peste bilanțul viețuitoarelor din stup.

bucovineanu

Citat din: Cristel din Iunie 08, 2017, 01:18:23 PM
Cand urca la cantar cu 3-400 gr., nu poate fi vorba de puietul care din ou a devenit larva? O rama cu oua are un anumit gramaj iar peste 8 zile are o cu totul alta greutate...
Asa e, dar pentru ca oul sa se transforme in larva e nevoie de hrana care se  obtine din rezerve.

Cristel

#1257
Am expus problema drept o curiozitate stiintifica si nu are scop de a nega productia... :)
Greutatea larvei creste de mii de ori de la stadiul de ou la stadiul de larva ce va deveni nimfa. Am luat in calcul un interval de 8 zile si nu 3 saptamani. Cu certitudine, mierea adunata se reflecta in magazie sau in coronitele din cuib la care se adauga dimensiunea cuibului cu puiet, crescut in mod evident tot pe baza resurselor aduse de polen/miere.
In stadiul de nimfa/adult, albinele pierd din greutatea avuta ca larve. Generatia de vara se presupune ca ar trai 35-45 de zile.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  Cand familia este in crestere (de populatie), o parte din sporul zilnic este pe seama puietului. Dar nu putem spune ca de ex un spor de 300 g/zi este dat doar de cresterea de puiet. Asta ar insemna ca in 20 de zile avem un spor de 6 kg, care daca ar fi albine ar fi 60.000, cum nu au multi stupi (sa nu mai vorbesc ca in familie mai sunt albine si mai batrane, adica daca am avea 6 kg de albine mai tinere de 20-21 de zile, numarul total de albine ale familiei ar fi cam dublu, tinand cont ca durata de viata este cam de 40 de zile pentru o albina). Inspre toamna, cand familiile isi reduc populatia, se realizeaza o acumulare de rezerve chiar si cand cantarul sta pe loc, adica nu indica spor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Am avut o problema cu furetto. Cuiul care înțeapă cutia de gaz nu mai funcționează decât când are chef.Din aceasta cauză, gazul a ieșit prin partea inferoară a recipientului din plastic (cel ce se infileteaza) și m-am ars la mana dreapta. Flacăra a avut peste 1 m înălțime. Mă bucur că nu a explodat butelia.
Știe cineva cum as putea să-l repar modificandu-i tipul de alimentare cu gaz, că m-au exasperat buteliile mici.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.