Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: dan sebastian din Aprilie 27, 2017, 09:35:31 AM
Eu nu țin albinele pt bani. Le țin de plăcere. Apicultura e clar pe butuci. Vreau să își facă ele suficiente rezerve sa reziste 2 luni până la floarea soarelui. O să trag și ceva miere sa închid gura nevestei și atât.
Dacă adun asigurare 880 lei, ITP 160, rovignete 27 lei per sapt. Asigurarea rulotei, vreo 5 drumuri de 400 km până acum plus 2 in următoarele zile, nu am cum sa ies decât în pierdere.
Mă bucură cum arata familiile de albine și sunt fericit.
Dacă mă duceam la 2 nunți nu mă alegeam nici cu atât.

Apicultura la nivel mic/hobby nu are cum fi rentabila in zilele noastre mai ales daca pleci de la zero si nu faci pastoral.
Cine are alta parere sa faca media pe 5 ani.

Dane, si eu tot cu 'fericirea' timpului petrecut la albine raman.
Si cu mierea ce o consumam toata familia plus cativa prieteni dar vad ca mierea e tot mai rara...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

undragutz

Citat din: tinumaftei din Aprilie 27, 2017, 07:34:21 AM
Cam asa a  fost si inainte de saptamana de frig. Peste tot productie si butoaie pregatite.. Tare mi-e ca se va repeta!

Prognoza pe 7 zile pare destul de promitatoare .
Daca ar mai pune si achizitorii ceva la pret s-ar putea sa fie bine .
Nu-stiu care imi spunea ceva de doar 7, 2 Ron/ poliflora..:(

dan sebastian

Dl. Tinu, nu am prezentat decat realitatea. Am spus ca am avut 5 zile bune din 14 si abea de saptamana asta (de 4 zile a inceput sa secrete floarea bine). Orice familie de albine aduna nectarul pentru ea, nu pt apicultor. Noi luam doar surplusul. Daca o rapita are perioada de inflorire intre 2 si 4 sapt maxim, in functie de vreme nimeni nu poate inmulti cu 365. Oricine stie ca din 2 kg de nectar nu ramane decat 1 kg miere in cel mai favorabil caz. Daca kg respectiv nu este in cat, este al lor, nu extragi nimic.
Am spus-o si in liveuri, anul trecut nu am facut decat 10 kg media pe stup (si e pe tot anul, nu este pe cules) in cazul in care am avut 7 deplasari in pastoral. E clar ca buna ziua ca am iesit pe minus.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Mai am 9 familii acasa la Godinesti. De 3 saptamani primesc o data la 2 zile 5 grame sirop. Crezi ca intereseaza pe cineva? Viata e amara in stationar. Ai 2 culesuri pe an si daca este calamitat unul, cum e cazul anul acesta cu salcamul degerat de bruma, le tii din buzunar. Aceste familii erau ramase in urma si mai rau le faceam daca le transportam in pastoral. Asa s-au dezvoltat bine. Pe 3 pot pune deja catul. Urmeaza sa vad cum vor evolua.

Nu uita ca cules, in Romania e doar 3 luni, si nici alea intregi intre aprilie - iunie. Apoi ierneaza. Nu poti inmulti si cand e zapada sau ger. Atunci maninca din ce au cules sau din ce le dai.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Domnule Ecobici, ai din partea mea toată stima pentru modul sincer şi răspicat în care îţi prezinţi realizările în domeniul apicol (atât cele cu - cât şi cele cu +)
Cei care sunt interesaţi de apicultură pot afla din postări şi filmele făcute cam cum stă treaba cu această nobilă ocupaţie !


Cristel

Mi- a placut ideea"Dacă ma duceam la două nunți nu ma alegeam nici cu atâta"!
In apicultura e mult hazard. Nu e o afacere, cum cred mulți. Poate fi un an bun, in care sa nu ai butoaie suficiente, dar si un an prost, in care sa le tii din buzunar, cum bine zici. La Motru a fost inghet la sol. Sunt curios daca a ramas ceva din florile de salcam sau e compromis total.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

sfantul spiridon

#1206
profetia apicola de la mine concluzie
vacile slabe o mananca pe cea grasa.
fara pastoral esti falimentar, nu faci, ajungi la sapa de lemn
rapita omoara iarna
floarea omoara vara
paduchele omoara toamna
gerul omoara primavara.
p.s.
salcamul omoara apicultorii
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

dan sebastian

Citat din: Cristel din Aprilie 28, 2017, 04:08:36 PM
Mi- a placut ideea"Dacă ma duceam la două nunți nu ma alegeam nici cu atâta"!
In apicultura e mult hazard. La Motru a fost inghet la sol. Sunt curios daca a ramas ceva din florile de salcam sau e compromis total.
Sus, în vârful dealului am văzut salcâm ok, exact lângă benzile transportoare. E singurul neafectat. Cred că va fi bătălie pe el. Pe poale și spre tg Jiu și spre Motru e ars.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 28, 2017, 09:11:54 PM
profetia apicola de la mine concluzie
vacile slabe o mananca pe cea grasa.
fara pastoral esti falimentar, nu faci, ajungi la sapa de lemn
rapita omoara iarna
floarea omoara vara
paduchele omoara toamna
gerul omoara primavara.
p.s.
salcamul omoara apicultorii
Reală rațiunea. Un pic cam pesimista.
În ultimii doi ani, ne-a paralizat salcâmul și la propriu și la figurat !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

La rapita e bine. Salcamul trebuie sa-l mai caut. Ceea ce consideram sigur, s-a dus. Asta e singura creaca din toata padurea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

si o poza cu mine multumit de ce am gasit in stupi
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Citat din: dan sebastian din Mai 01, 2017, 12:24:08 PM
si o poza cu mine multumit de ce am gasit in stupi

Si ce ai gasit ?Este secret?
Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

Citat din: dan sebastian din Mai 01, 2017, 12:24:08 PM
si o poza cu mine multumit de ce am gasit in stupi
ma , e bine ca mai ai inca toata dantura  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

balasbebe

Citat din: dan sebastian din Mai 01, 2017, 12:24:08 PM
si o poza cu mine multumit de ce am gasit in stupi
La modul cel mai serios sa salvezi poza. Mie mi-a picat un dinte, m-am dus la stomatolog sa refac dantura si l-a construit cam stramb. Acum astept sa cada sa-l pot pune cum trebuie.
Stupii sa fie bine ca de noi au altii grija.

dan sebastian

Citat din: apivasmob din Mai 01, 2017, 05:40:25 PM
Citat din: dan sebastian din Mai 01, 2017, 12:24:08 PM
si o poza cu mine multumit de ce am gasit in stupi

Si ce ai gasit ?Este secret?
miere in cele din urma ..
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.