Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Momentan speram. Salcamul si daca va fi afecatat nu va fi in toata tara. Presupun iara inghesuiala, dar daca da floarea va fi foarte bine, floarea de salcam. CIne va avea stupi va face si miere

dan sebastian

Stupi buni sunt destui, floare și vreme bună să fie !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: dorindafi din Aprilie 19, 2017, 08:46:13 PM
Transalpina-i alba si bate la poarta Novaciului sa coboare
spiridoaneee , daca trece de mine sa-i transmiti salutari lu sebastian  =))
Dorine, ai grija sa nu treacă de tine ! Ca la Posada " Pe-aici nu se trece !". Sa vad acum cât ești de tare !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

Dane pt tine trec Carpatii
am alertat organele abilitate in drept si zapada a fost oprita la intrare in Novaci
           : noproblem:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: Eugen B din Aprilie 19, 2017, 09:20:27 PM
Momentan speram. Salcamul si daca va fi afecatat nu va fi in toata tara. Presupun iara inghesuiala, dar daca da floarea va fi foarte bine, floarea de salcam. CIne va avea stupi va face si miere
mai face pe dracu ghem
daca ploua si va fi si frig se va repeta anu

anul trecut dupa doua saptamani am avut  9 kg crestere la cintar si in prima zi galduroasa a scazut 4kg
4kg de apa a fost in ei din cauza ploilor si a frigului
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Aprilie 14, 2017, 11:27:44 AM
Pe 12 aprilie seara i-am încărcat și i-am dus la rapiță...

Cum se prezintă rapiţa, ai ceva veşti ?

dan sebastian

#1191
Rapita e frumoasa, miroase de te unge pe suflet.
Cam asa arata:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Dorine, sunt zone neafectate de gerul care m-a distrus si pe mine si pe tine, in zona de vatra.
Multumesc ca l-ai oprit in ziua de joi.
Cred ca ai fost prea obosit sa ma rezolvi si vineri noapte. -5 grade am avut. Tata sufera cel mai mult ca nu vede vin.
Eu am trecut peste.
Ma relochez cu ei in alta zona, neafectata total.
Important e sa supravietuiasca familiile pana la culesul de floarea soarelui.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

undragutz

Citat din: dan sebastian din Aprilie 23, 2017, 09:06:37 PM
Rapita e frumoasa, miroase de te unge pe suflet.

Urmatoarea perioada va fi mult mai calda si sigur va apare si nectarul .

dan sebastian

De două zile sunt cantare pe plus la rapiță de 2 - 3 kg. Sper sa tina vremea cu noi, să o scoatem cumva la capăt!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Cam asa a  fost si inainte de saptamana de frig. Peste tot productie si butoaie pregatite.. Tare mi-e ca se va repeta!

Eugen B

Nu se va repeta. Si salcam va fi. Eu nu am plecat la rapita ca nu au terminat stropirile.
Astept salcamul. Poate prind si 1 sapt de rapita

tinumaftei

Salcam?
Pe aici si in multe alte parti salcamul s-a brumat. Chiar si pe unde se parea ca a scapat, mugurele de floare nu mai creste. Din primele 15 zile ale lunii mai in 8 zile va ploua.
Acum este festivalul stropirilor. Ieri au stropit o sola mica. Am tinut inchisi stupii, azi se stropeste o alta sola, maine?
Mierea de rapita de anul trecut o am pe stoc. In iarna asta a fost la acelasi pret cu turtele!!
Numai ca asigurarea, motorina, verificarea tehnica, faguri, rame si multe altele nu sunt pe stoc.. Pe astea le finantam din salariu, pensie si alte venituri si zicem ca facem bani din apicultura. O iluzie.... in aceste timpuri.

dan sebastian

Eu nu țin albinele pt bani. Le țin de plăcere. Apicultura e clar pe butuci. Vreau să își facă ele suficiente rezerve sa reziste 2 luni până la floarea soarelui. O să trag și ceva miere sa închid gura nevestei și atât.
Dacă adun asigurare 880 lei, ITP 160, rovignete 27 lei per sapt. Asigurarea rulotei, vreo 5 drumuri de 400 km până acum plus 2 in următoarele zile, nu am cum sa ies decât în pierdere.
Mă bucură cum arata familiile de albine și sunt fericit.
Dacă mă duceam la 2 nunți nu mă alegeam nici cu atât.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Aceste forumuri pot fi citite de multi...
Cel mai potrivit este sa apreciem pozitiv sau negativ evolutia albinelor. Date concrete despre cantar putem schimba usor prin MP.
Altfel unii vor intelege ca 2x365=.....
Pe de alta parte menajam si colegii care au avut probleme si care nu se pot descurca asa de bine.
Este doar o opinie.