Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

#1170
Pe 5 aprilie, am fost la șeful meu și i-am pus caturile la cei 2 doi roi de anul trecut.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Pe 12 aprilie seara i-am încărcat și i-am dus la rapiță. Am dus doar 34 din 41, încheiați pe 10 rame. Dimineața pe 13 am pus caturile. Dacă e vreme bună vor face și ceva miere.
Anul acesta l-am luat și pe Nea Andone din Petroșani cu mine in sud, cu cei 8 stupi ai lui.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

A doua zi de Paste 17 aprilie. Frig si ploaie. Poate mai intarzie un pic salcamul. 5 gr. Cu plus.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

Bruma  si inghetul nu timpul nefavorabil e problema.Se anunta o loterie in urmatoarea saptamana....... ))/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: dan sebastian din Aprilie 17, 2017, 06:37:16 PM
A doua zi de Paste 17 aprilie. Frig si ploaie. Poate mai intarzie un pic salcamul. 5 gr. Cu plus.
Uau.. unde e asta?

dan sebastian

La mine la tara la Godinesti, Gorj.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

sfantul spiridon

nu va intarzia.
daca vine inghetul ramane speranta anului urmator.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

undragutz

Citat din: dan sebastian din Aprilie 17, 2017, 06:37:16 PM
A doua zi de Paste 17 aprilie. Frig si ploaie. Poate mai intarzie un pic salcamul. 5 gr. Cu plus.
La mine la tara la Godinesti, Gorj.

La ce arata prognoza ca va fi peste citeva zile in zona dumitale s-ar putea ca salcimul sa intirzie oleaca mai mult .
S-ar putea sa intirzie inca vreo 365 de zile  fata de cum era asteptat . :sad:
http://freemeteo.ro/vremea/godinesti/7-zile/meteograma/?gid=677003&language=romanian&country=romania

:sad:

dan sebastian

Corect. Inflorirea multianuala era 5-10 mai. Deci peste 380 zile. O scapa totusi ceva. Nu o fi calamitat tot. Macar pentru copii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Aprilie 19, 2017, 03:16:41 PM
... O scapa totusi ceva. Nu o fi calamitat tot. Macar pentru copii.

Dane, azi am văzut (la un meteo tv) zăpadă destul de serioasă în Gorj...

calmusdaniel

  Dane am vazut poza cu salcamul de la tine la mine acasa are 2 cm la Dridu  are 1,5 cm la Carbunesti are 1 cm.Problema e ca la Carbunesti  s-au anunțat temperaturi de -4-5 grade si cu siguranta ca va degera tot

dan sebastian

La Rânca se poate deja schia. Eu stau mai bine intre + 2 și + 5 gr. azi. Tot minus 5 de așteaptă vineri noapte. Adio salcâm, (durerea mea), adio vin (regretul tatalui meu) porumbul abia iesit va degera și trebuie replantat (beleaua agricultorilor vecini) și fructe canci in acest an.
Dacă s-a făcut selecție la apicultori iarna trecuta, anul acesta va fi finala. Vor rămâne doar cei aleși !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Aprilie 19, 2017, 07:18:17 PM
La Rânca se poate deja schia. Eu stau mai bine intre + 2 și + 5 gr. azi. Tot minus 5 de așteaptă vineri noapte. Adio salcâm, (durerea mea), adio vin (regretul tatalui meu) porumbul abia iesit va degera și trebuie replantat (beleaua agricultorilor vecini) și fructe canci in acest an.
Dacă s-a făcut selecție la apicultori iarna trecuta, anul acesta va fi finala. Vor rămâne doar cei aleși !
Daca nici salcamul nu va da anul asta va fi chiar un dezastru pt ca mulți apicultori si-au pus speranta in el

sfantul spiridon

salcamul in Carbunesti are 4-5 cm.
maine dimineata vor fi - 2 grade.
sa speram ca miloaga la nevasta nu e permanenta.
sa speram ca nu va fi omorat tot.
maine dimineata 10% dintre apicultori vor falimenta.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

dorindafi

Transalpina-i alba si bate la poarta Novaciului sa coboare
spiridoaneee , daca trece de mine sa-i transmiti salutari lu sebastian  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092