Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Din cauza vremii calde de acuma a plecat tare salcamu, la mine salcia a avut 10 zile intraziere, dar restul pomilor au recuperat foarte repede.
Oricum salcamul presupun ca va inflori cam ca de obicei. undeva la 8-9 mai.

G. Iulian

In Galati de ieri a inflorit salcia si zarzarul si corcodusul sunt tot la inceput, adica nu a inflorit tot pomul.Pana acum doua zile nu era inflorit nimic. Langa oras unde am stupii totul este cu o zi intarziere fata de oras.
Ieri bagau serios polen de salcie.


dan sebastian

Azi am inceput extindrerea cuiburilor de la 6 la 8 rame. Cei exceptionali au primit foite, restul doar facguri construiti cu ceva miere de anul trecut.
Sunt 2 rame blocate cu polen. Cu puietul stau bine. S-a facut si schimbul de generatii. Tot ce am vazut prin cutii e albina tanara.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Asa polen, mai rar am vazut primavara prin stupii mei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

G. Iulian

Si la mine e mult polen si nu a inflorit decat zarzarul, corcodusul si salcia. Saptamana viitoare pun colectoarele sa se obisnuiasca cu ele.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Aprilie 01, 2017, 06:58:54 AM
Asa polen, mai rar am vazut primavara prin stupii mei.

Interesant ! 
La tine parcă tot timpul era polen mult; dacă acum zici că e mult înseamnă că într-adevăr e din belşug.


Cristel

Citat din: dan sebastian din Aprilie 01, 2017, 06:58:54 AM
Asa polen, mai rar am vazut primavara prin stupii mei.
Asta pentru ca in zona subcarpatica Gorj a fost mai cald decat normal si in plus, e o primavara fara ploile diluviene de altadata (de obicei ploua si cate 3 saptamani iar de la corcodus nu adunau nimic). Sa vedem daca va fi asa in continuare.
Daca ai prea mult polen, poate scoti rame pline pentru toamna, nu?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

apivasmob

Citat din: dan sebastian din Aprilie 01, 2017, 06:58:54 AM
Asa polen, mai rar am vazut primavara prin stupii mei.

Nu ai dat tu importanta cuvenita.Toti au acum polen in functie de puterea familiei.
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian


Interesant ! 
La tine parcă tot timpul era polen mult; dacă acum zici că e mult înseamnă că într-adevăr e din belşug.
[/quote] Am cel puțin 2 rame full pe fiecare familie, însă am stupi cu 3 - 4 rame. I-am deblocat cu foita și faguri construiți. De la 6-7 rame pe mulți a trebuit să-și închei pe 10 rame deja. E o primăvară fantastică ca dezvoltare. Sa vedem mierea dacă va fi cum am prognozat pt anul acesta, adică să nu îmi ajungă butoaiele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: Cristel din Aprilie 02, 2017, 05:27:12 AM
Citat din: dan sebastian din Aprilie 01, 2017, 06:58:54 AM
Asa polen, mai rar am vazut primavara prin stupii mei.
Asta pentru ca in zona subcarpatica Gorj a fost mai cald decat normal si in plus, e o primavara fara ploile diluviene de altadata (de obicei ploua si cate 3 saptamani iar de la corcodus nu adunau nimic). Sa vedem daca va fi asa in continuare.
Daca ai prea mult polen, poate scoti rame pline pentru toamna, nu?
Nu scot nimic inca. Nu e transformat în păstură. Dacă le capacesc cu miere, poate. Altfel nu. O să construiască foita la greu și o să pun caturile peste 1-2 săptămâni când intru cu ei in rapiță.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

În 4-5 zile reci și cu ploaie, 2-3 rame "bătute" cu polen de vor "topi"!

dan sebastian

Sa le manance sanatoase, sa fie albina viabila, sa aiba durata de viata mai lunga si sa adune nectar si pentru apicultor !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Citat din: dan sebastian din Aprilie 02, 2017, 07:09:03 AM

Interesant ! 
La tine parcă tot timpul era polen mult; dacă acum zici că e mult înseamnă că într-adevăr e din belşug.
Am cel puțin 2 rame full pe fiecare familie, însă am stupi cu 3 - 4 rame. I-am deblocat cu foita și faguri construiți. De la 6-7 rame pe mulți a trebuit să-și închei pe 10 rame deja. E o primăvară fantastică ca dezvoltare. Sa vedem mierea dacă va fi cum am prognozat pt anul acesta, adică să nu îmi ajungă butoaiele.
[/quote]
Ma refer ca toti au in functie de putere (fam buna min2 r, cele mai slabute max1.5 r iar nuclee cat o palma in jurul puietului).
Iti trimit eu fara obligatii ceva ambalaje.
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Are cineva idee de substantele acestea folosite pt stropirea la rapita ?
Insecticid Zebra Solarex (Lambda - Cihalotrin) 50 g la litru
Talent 1L, Lamdex 1 l
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

dar
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.