Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

filip

#1140
Nu stiu denumirea speciei,dar am si eu asa ceva.
Construiesc celula din pamant in care pun polen si ou.Daca o sa lasi un fagure vechi intr-o lada o sa puna polen si ou in celula dupa care o capacesc cu pamant.Peste iarna trec sub forma de cocon in celula de pamant.Nu sunt daunatoare pentru albine.
min 37
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Mai nou eu nu mai pot sa vad videoclipurile de pe Apiardeal (pe Google Chrome cu Windows XP).
  Sunt cateva genuri de albine salbatice care pot fi in cauza: Andrena, Collete [ex Colletes cunicularius sau Albina matasoasa de primavara (Frühlings-Seidenbiene) sau inca cateva genuri de care cred ca s-a mai vorbit pe forum. Sunt albine solitare. Genul Andrena (sau albinele de nisip) isi fac cuiburile in pamant afanat, cu cateva celule in care pu un amestec de nectar si polen si un ou din care se va dezvolta o noua albina. Masculii sunt la mai toate aceste specii mai mici decat femelele si uneori destul de diferiti ca aspect. Ca o curiozitate, Albina matasoasa de care am vorbit culege nectar si polen pentru viitorii pui doar de la salcii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Martie 24, 2017, 02:53:09 AM
  Mai nou eu nu mai pot sa vad videoclipurile de pe Apiardeal (pe Google Chrome cu Windows XP).
  Sunt cateva genuri de albine salbatice care pot fi in cauza: Andrena, Collete [ex Colletes cunicularius sau Albina matasoasa de primavara (Frühlings-Seidenbiene) sau inca cateva genuri de care cred ca s-a mai vorbit pe forum. Sunt albine solitare. Genul Andrena (sau albinele de nisip) isi fac cuiburile in pamant afanat, cu cateva celule in care pu un amestec de nectar si polen si un ou din care se va dezvolta o noua albina. Masculii sunt la mai toate aceste specii mai mici decat femelele si uneori destul de diferiti ca aspect. Ca o curiozitate, Albina matasoasa de care am vorbit culege nectar si polen pentru viitorii pui doar de la salcii.
Nu mai exista suport pentru Chrome pentru XP. Nici flashpluginul nu mai este integrat in Chrome.  Ar trebui sa luati in calcul instalarea unui browser nou (Mozilla) si un nou browser. Eventual puteti trece la un linux.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tassevasi

Citat din: stefan1 din Martie 24, 2017, 02:53:09 AM
  Mai nou eu nu mai pot sa vad videoclipurile de pe Apiardeal (pe Google Chrome cu Windows XP).

Acelasi lucru  se intimpa si la  mine ,  vom inerca  sa instalam Mozilla

stefan1

   :thanks: , @oroles, ca m-ai luminat!   ^:)^
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

#1146
Am mai văzut o specie diferită de albine sălbatice in Scoarța Gorj, pe la sfârșitul filmulețului.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

pe 24 martie am vazut toti pomii infloriti. Azi 28 corcodusul e trecut
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Toți pomii? Prin, cireș, par, măr, gutui?
Unde? Tg Jiu? Gorj?

oroles

La mine corcodusul nici nu a inceput.  =)) Puteti veni in pastoral aici daca sunteti nemultumiti.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

La mine este inflorit caisul. De ce nu a inflorit corcodusul nu stiu. cred ca trebuia sa infloreasca mai intai corcodusul Aici corcodusul "prinde" din urma cornul si padurea trebuia sa fie colorata acum in galben si alb. In alti ani eram la 2-4 zile in urma Calafatului, anul acesta cred ca va fi o diferenta de 2 saptamani.

dan sebastian

Citat din: tinumaftei din Martie 28, 2017, 09:59:18 AM
Toți pomii? Prin, cireș, par, măr, gutui?
Unde? Tg Jiu? Gorj?
Doar ciresul, marul, parul corcodusii, magnoliile si porumbarul (un maracine). Gutuiul nu. Da, in Tg Jiu. Prunul e inflorit si la mine la tara la Godinesti si in Scoarta 15 km de oras. Puteti vedea filmarea de duminica 26 martie de e postata mai sus.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: tinumaftei din Martie 28, 2017, 01:07:04 PM
La mine este inflorit caisul. De ce nu a inflorit corcodusul nu stiu. cred ca trebuia sa infloreasca mai intai corcodusul Aici corcodusul "prinde" din urma cornul si padurea trebuia sa fie colorata acum in galben si alb. In alti ani eram la 2-4 zile in urma Calafatului, anul acesta cred ca va fi o diferenta de 2 saptamani.
Ar fi bine sa fie diferenta de inflorire. Presupun ca salcamul va inflori iar timpuriu 28 - 30 aprilie (si ma refer la salcamul II) care il am pe vatra.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Citat din: dan sebastian din Martie 28, 2017, 04:11:52 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 28, 2017, 01:07:04 PM
La mine este inflorit caisul. De ce nu a inflorit corcodusul nu stiu. cred ca trebuia sa infloreasca mai intai corcodusul Aici corcodusul "prinde" din urma cornul si padurea trebuia sa fie colorata acum in galben si alb. In alti ani eram la 2-4 zile in urma Calafatului, anul acesta cred ca va fi o diferenta de 2 saptamani.
Ar fi bine sa fie diferenta de inflorire. Presupun ca salcamul va inflori iar timpuriu 28 - 30 aprilie (si ma refer la salcamul II) care il am pe vatra.
Sunt foarte mirat. Dacă este așa între Calafat și Gorj nu va fi o diferență mai mare la înflorirea salcâmului de 2-3 zile! Pentru ce iarna a fost salcâmul înflorește prea devreme. Cel puțin în Oltenia. Și dacă înflorește înainte de 1 mai nopțile reci nu prea vor ajuta secreția de nectar. De la terminarea infloriri gutuiul mai sunt 10 zile până la salcâm. Pregătiți butoaiele!

dorindafi

pregatim pe dracu
anul trecut pe 30 aprilie eram la salcim 2 , dupa 10 zile am plecat la sal. 3
a plouat , a fost frig , a picat floarea de albea drumul
daca nu mergea Fs faceam ochii cit farurile masinii
asa ca daca infloreste devreme , devreme plecam acasa
CODUL  e   LEGEA
         0763650092