Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

oroles

La mine e de rau prezevenghiule! Dupa saptamana asta care se anunta mai calda urmeaza zile foarte friguroase. Sper sa nu fie un an la fel de dezastruos ca anul trecut.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

#1126
Am vizitat un senior in apicultura, la 81 ani. Mi-au plăcut stupii lui mult !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Cutiile sunt super. Pentru o stupina de 150 de familii trebuie sa defrisezi doua paduri!

oroles

Aia nu sunt stupi, sunt gadgeturi. In film ati spus ca mai dureaza 5 zile si înfloresc salcamii. Sigur e de anul acesta filmul? 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ady_n

Citat din: oroles din Martie 22, 2017, 06:42:51 AM
Aia nu sunt stupi, sunt gadgeturi. In film ati spus ca mai dureaza 5 zile si înfloresc salcamii. Sigur e de anul acesta filmul?
A vrut sa zica, corcodus (dar era cu gandul la salcam, ca tot omul  :hi: ). Mentionase si mai inainte (in filmulet) ca in cateva zile va inflori corcodusul.

oroles

Citat din: ady_n din Martie 22, 2017, 11:49:31 AM
Citat din: oroles din Martie 22, 2017, 06:42:51 AM
A vrut sa zica, corcodus (dar era cu gandul la salcam, ca tot omul  :hi: ). Mentionase si mai inainte (in filmulet) ca in cateva zile va inflori corcodusul.
Atunci m-a uimit si mai tare. Omul nici macar nu i-a înflorit corcodușii si sta asa de bine la puiet! Si eu am stupi cu grosime de 4.5 dat nu stiu cum arata la vremea asta. Nu am mai umblat in ei de doua - trei saptamani.  Oricum la mine abia pleaca cornul. Salcamul dupa 21 mai.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Am fost si eu la stupi saptamana  trecuta si unii au trecut dupa diafragma,a trebuit sa complectez cu rame.Unii au lada complecta pe 10 rame 1/1 Dadant.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ady_n

Citat din: oroles din Martie 22, 2017, 12:00:36 PM
Citat din: ady_n din Martie 22, 2017, 11:49:31 AM
Citat din: oroles din Martie 22, 2017, 06:42:51 AM
A vrut sa zica, corcodus (dar era cu gandul la salcam, ca tot omul  :hi: ). Mentionase si mai inainte (in filmulet) ca in cateva zile va inflori corcodusul.
Atunci m-a uimit si mai tare. Omul nici macar nu i-a înflorit corcodușii si sta asa de bine la puiet! Si eu am stupi cu grosime de 4.5 dat nu stiu cum arata la vremea asta. Nu am mai umblat in ei de doua - trei saptamani.  Oricum la mine abia pleaca cornul. Salcamul dupa 21 mai.
In doua saptamani se schimba multe, poate o sa ai surprize placute :razz:; acum mai depinde si de cum a intrat in iarna, de hrana, spatiu, vreme, etc.

bismark

     Este un proverb ,,daca nu ai un batrin sa-l cumperi,, nu e de mirare, mosul ca este mai mare ca mine, foloseste la albine mierea produse de ele si nu sirop sau turte artificiale. Asta este si respectul meu pentru albine, sa le las hrana lor atit polenul cit si mierea cea mai buna si totul se rezolva de la sine. Apicultorul trebuie sa aiba doar grija matcii de buna calitate si curatenia.Nici impachetarea prea multa nu este buna un ziar care sa traga eventualul condens.Cu respect  :bzz: ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

A spus ca are o experiență de 10 ani. Mie nu mi se pare asa mult. Poate il ajuta si zona. Oricum sunt foarte multumit de stupii cu pereti grosi. Întotdeauna am iernat foarte bine in ei. Cei pe care ii am pe 2.2 grosime ii detest. Pentru zona mea cei mai buni sunt de la 4 in sus. La ce friguri au fost zilele acestea nu cred ca a crescut prea mult cantitatea de puiet. Mai aveam 3 cu o mana de albina si au crapat si aia. Vineri arunc un ochi in ei.

@tinumaftei, dintr-un metru cub de scandura de 5 mi-au iesit 24 de orizontali (fundul, capacul si podisorul e de 2,5). Deci nu e nevoie chiar de o padure.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Ar putea sa se supere Dan, dar pentru mine un fotbalist mare poate fi:
-unul de la 1.97 in sus
-unul de la 135 kg in sus
-unul de la 95 de ani in sus
sau unul cu multe prezente la nationala, cu goluri marcate... adica cu rezultate.
Sigur ca hobby preyentarea este interesanta, dar ca paradigma este modelul 1952 sau pe acolo.
Apicultura de performanta mi se pare a fi altceva chiar si la hobby-sti.
Incepand cu coloana sonora, care trebuia editata si pana la filozofia apicola emanata.. Avem nevoie sa facem pasi inainte, dar trecutul se tine scai de noi!!
Oroles, nu am spus o padure, ci doua!! Sigur crsterea albinelor in zone mai reci presupune un alt management al temperaturii, dar acest tip de lada a fost inventat cel mai probabil de catre un medic care face zi de zi operatii de hernie de disc!
Ma uitam pe filmulet si ma minunam cat de mare a trebuit sa ii faca zavorul acela, curbat inutil dupa toate acele scanduri. Brr!

NYK74

Tinule,nu te speria,provabil cînd vei ajunge la 80 de ani o să ai timp mai mult si nu o să ti vină nici mare chef de ridicat acest tip de stup,  =))

oroles

Citat din: tinumaftei din Martie 22, 2017, 09:29:35 PM
Oroles, nu am spus o padure, ci doua!! Sigur crsterea albinelor in zone mai reci presupune un alt management al temperaturii, dar acest tip de lada a fost inventat cel mai probabil de catre un medic care face zi de zi operatii de hernie de disc!
@tinumaftei, dupa standardele de la tine din Dobrogea ar putea fi 3 paduri. In Dobrogea si Baragan poti sa mergi pe jos si cateva ore pana la primul copac. La noi in Moldova 2-3 metri cubi de scandura e ceva de genul "De rupi din codru-o ramurea / Ce-i pasa codrului de ea". :) In ceea ce priveste greutatea iti dau dreptate. Am un stup 3 in 1 din dulap de 5. In plin sezon, plin cu miere, daca doi oameni reusesc sa il care pana la masina cu mainile li-l dau gratis.  =)) Intra capra in pamant din cauza greutatii. Eu am o deviza imprumutata de la comunisti "Munca e pentru tractoare!"
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

maximotgv

Stupii astia nu-i fura nimeni ca nu-i poate cara!

dan sebastian

Multumesc pentru comentariile cu privire la Dl. D-tru. Pentru varsta lui si pentru cum isi lucreaza stupii singur (isi face cutiile iarna)  il apreciez. Ca diversitate e bine sa se vada ca se poate face si o altfel de apicultura in stationar. O sa revin cu film la salcam sa il ajut la extractie.
Ieri am fost la albinele mele si am gasit ceva in capac. De fapt din iarna le-am observat dar acum le-am filmat. E o colonie de 15 - 25 indivizi. Nu stiu ce sunt dar se muta dintr-un capac in altul, in functie de cum umblu prin stupina.
http://www.youtube.com/watch?v=9v3rObQaUIQ
Daca are cineva idee, va multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.