Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Mai mult pt. ploaie si zăpadă l-am gândit. Are 1,6 m lățime (interiorul), 1.7 m total per 12.5 m. Cheltuielile cu adăpostul sunt mai mici decât dacă schimbam capacele la toți stupii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Citat din: dan sebastian din Iulie 31, 2016, 07:02:27 AM
Mai mult pt. ploaie si zăpadă l-am gândit. Are 1,6 m lățime (interiorul), 1.7 m total per 12.5 m. Cheltuielile cu adăpostul sunt mai mici decât dacă schimbam capacele la toți stupii.
Asa da si vei lucra lejer in stupi .
Spor.

ioanardelean55


Si eu gindesc sa fac asa ceva (poate la anu_  anu asta ajung cele doua module .) dar m-am gindit sa il fac pe picioare ,da mai mult de lucru ,si ceva bani in plus dar e mai bun (zic eu , nu mai ai probleme cu insecte ,soareci , umezeala ,poate chiar si apa ) I-mi place ambitia ,si proiectu asteptam finalu.

Spor la treaba

dan sebastian

Fetele servesc masa, rapita din primavara pt o vara dificila.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel


  Asa mai Dane,ca tunarencele sunt invatate sa fie hranite cu lingura! :hi:

dan sebastian

Da. Sunt exact pe gustul meu. Harnice si cuminți. Au băgat polen să aibă și la primăvară. De restul trebuie să mă ocup eu. La prețul care e pentru miere la procesator, prefer  să le dau din munca lor. Sunt pe 9 rame extrem de bine ocupate. Se apucaseră și de a 3 a rama artificiala, (10) dar am scos-o pt hrănitor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: ioanardelean55 din Iulie 31, 2016, 01:53:36 PM

Si eu gindesc sa fac asa ceva (poate la anu_  anu asta ajung cele doua module .) dar m-am gindit sa il fac pe picioare ,da mai mult de lucru ,si ceva bani in plus dar e mai bun (zic eu , nu mai ai probleme cu insecte ,soareci , umezeala ,poate chiar si apa ) I-mi place ambitia ,si proiectu asteptam finalu.

Spor la treaba
Detaliați ce înseamnă pe picioare ? Vreți de fapt modul transportabil?
Mulțumesc pt încurajări.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: ionel07196555 din Iulie 31, 2016, 09:09:24 AM
Asa da si vei lucra lejer in stupi .
Spor.
[/quote]
Ionele, tu ai așa ceva. Intentionez să-l fac pe 2 rânduri, cu orientarea doar spre sud. La ce înălțime să îl pun (rândul 2) ?
Ce sfaturi poți să îmi oferi? Vreau sa îmi zici si ce avantaje si ce dezavantaje ai observat la al tău. Mulțumesc!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

Randul doi trebuie sa il pui in functie de ce vrei sa faci.
Daca nu potri merge in pastoral trebuie sa te gandesti ca stupii de pe primul rand au nevoie de 1-2 magazii...........
Deci fa un calcul cu o toleranta in plus si ai raspunsul......
Bafta multa !
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ioanardelean55


Parerea mea este ca 30 - 50 cm maxim ar fi bine cit sa intre o pisica s-au un ciine pe dedesupt , daca il faceai asa nici nu mai era nevoie de acel beton ,nici chiar la stilpi puteau fi pusi pe o placa metalica iar in cazul in care era nevoie de mutat ,era simplu .Cred ca sint inteles ,.
  SANATATE

ionel07196555

Citat din: dan sebastian din August 01, 2016, 12:12:24 AM
Citat din: ionel07196555 din Iulie 31, 2016, 09:09:24 AM
Asa da si vei lucra lejer in stupi .
Spor.
Ionele, tu ai așa ceva. Intentionez să-l fac pe 2 rânduri, cu orientarea doar spre sud. La ce înălțime să îl pun (rândul 2) ?
Ce sfaturi poți să îmi oferi? Vreau sa îmi zici si ce avantaje si ce dezavantaje ai observat la al tău. Mulțumesc!
[/quote]
Al meu e de iarna si atit .
Cu cit volumu din spate si dintre stupi e mai mic cu atit ai citeva grade in plus fata de afara .
de multe ori citeva grade fac diferenta primavara.
La mine spatele e din B C A si pe el vin plantate capacele stupilor care reflecta caldura in spatele stupului . Asa sa nimerit si am vazut ca e bine dar sa nu ai saminta de BK ca nu raspund la confort .

dan sebastian

#1031
Am ajuns si la albine
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

corneliuhrom


apivasmob

Dane tu si Iordanescu cu iconitele peste tot .Vezi ca ti-a cazut sonorul.
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Repede ci completarile ca iar te apuci din ianuarie cu hranitul.
Sanatate tuturor apicultorilor