Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Ieri am facut 5 roiuri iar alaltaieri 1, toti dintr-un stup intrat in friguri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tuturicius

Tu si Sfinxul din Bucegi in prima poza  :D
Salutare! la roiuri ma duc si eu

dan sebastian

Multumesc !
In celelalte 2 poze e o rama care mi-a placut mult, fotografiata pe ambele fete.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Dar cred ca la dumneavoastra cam asa arata majoritatea ramelor.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

apivasmob

Mai sa fie si ele cu ce traiesc ca coronita ioc.Si ce te lauzi ca ai facut 6 roi din unu( facut tot asa ca tine 6 cu albina familiei intrate in friguri si 5 cu albina din stupina si cate 2 botci la eclozare din familia respectiva).
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Dragul meu, nu am spus asta sa ma laud. E doar realitatea, ceea ce am facut.. Nu am timp sa le dau zahar ca lucrez. Am gasit un stup in friguri, i-am lasat o rama de miere plina, matca si inca 9 rame construite pe aceeasi pozitie. Roiurile de le-am facut au fost pe 2 rame de puiet sau 1, cate 2 rame de cat plus cate o laterala de miere luata din altii si cate 2 rame goale construite sa aibe unde sa stea albina. Ramele de cat sunt dupa diafragma. Zahar nu o sa vada decat dupa ce se imperecheaza matcile si doar cine are nevoie daca e de acord tata sa le puna prin sita. Daca nu o sa stea doar pe miere. Botcile nu le-am rupt. Las natura sa-si urmeze cursul. Cea mai tare sa supravietuiasca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Zahar nu au vazut familiile mele de cel putin 1 an. Si iarna trecuta doar pe miere am trecut-o. Sunt multumit de cum arata (dezvoltare) dar nu ma ajuta vremea. Am facut 85 kg miere la rapita si 70 kg miere la salcam 2. Nu am umblat in cuiburi, doar din caturi. La 37 de familii zic ca e e suficient daca tinem cont de vremea nefavorbila.
Deseara ii mut la salcam 3. Poate s-o schimba vremea. Apoi om vedea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Am urmarit meteo si vremea se va imbunatatii de maine cam o saptamana.Si te rog sa ma ierti daca te-ai suparat.(cu laudatul)
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

#954
Nu m-am suparat deloc. E bine ca fiecare sa aiba opinia lui.
Azi noapte i-am dus la salcam III. Sper sa ai dreptate cu vremea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tuturicius

Citat din: dan sebastian din Mai 17, 2016, 06:49:18 PM
Multumesc !
In celelalte 2 poze e o rama care mi-a placut mult, fotografiata pe ambele fete.
Nu e bine! Nu are coronita  :nono:
=))
Felicitari Dane si numai bine!

dan sebastian

Și contrar tuturor prognozelor azi a fost frumos, cald, o zi adevarata cu peste 24 gr. Celsius. Sigur au cules ceva să poată rezista la 1 săptămână de ploi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Lupta impotriva varoua continua si in sezonul activ. In plus solutia caspiana clasica e consumata cu placere.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Azi am fost la 6 depozite de lemn si abia am gasit la unul din ele scandura de 4/0.33/0.03 m. Am dat 30 lei per buc., 360 lei pt 12 scanduri de brad. Am mai dat 15 lei transport pt. 3 km pana la atelierul lui  Alin. Le-am tras la degrosor la 26 mm grosime. Maine urmeaza falturile plus debitarea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Scandura este uscata altfel for fi mari probleme se onduleaza de la o zi la alta.Am patit sa se strice chair si dupa ce am facut panourile. Asta chair daca leam inbinat intere scanduri  cu frza coada de randunica