Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

mi-am luat din tg de vechituri un circular cu masa mobila de taie si in unghi 45 gr., la 110 lei. Doar cablul de alimentare a trebuit sa-l repar. Vreau sa fac decuparile pt site cu el.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

De ce "lungi cautari"? La noi in Bacau este o firma care ti-o face pe loc. Daca e sparta si se distinge forma iti folosesc vechea luneta pe post de sablon. Dupa ea iti modeleaza una noua. Totul pe loc. Intr-o ora pleci cu ea. Am vazut la un prieten caruia i se spbarsese parbrizul. La voi nu sunt astfel de firme? E drept ca si urgenta se plătește...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

cateva imagini de azi, cu halangarul 90% finalizat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Scheletul metalic sau de lemn pe care sta via si sub care  e o placere sa stai vara la umbra.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: oroles din Mai 05, 2016, 07:32:44 AM
De ce "lungi cautari"? La noi in Bacau este o firma care ti-o face pe loc. Daca e sparta si se distinge forma iti folosesc vechea luneta pe post de sablon. Dupa ea iti modeleaza una noua. Totul pe loc. Intr-o ora pleci cu ea. Am vazut la un prieten caruia i se spbarsese parbrizul. La voi nu sunt astfel de firme? E drept ca si urgenta se plătește...
Nu aveam chederul. Nu e geam ci un poliacril. Cea veche era o bucata de plexic prin care nu se vedea nimic prinsa in holsuruburi. Am cautat la dezmembrari. Abia a doua comandata pe la Focsani a fost buna. Originala, si ieftina 125 lei cu tot cu transport. Multumiri pe aceasta cale lui Teo Paraschivescu care lucreaza la o firma de curierat si m-au ajutat colegii lui din Focsani.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

A fost o placere sa va pot fi de ajutor .Nu am facut altceva decat sa dau 2,3 telefoane nimic mai mult .

Paraschivescu Teodor

#937
Cum ati trecut peste ziua asta tare capricioasa. In zona Ploiestiului piatra si de peste 10 centimetri salcamul lam ratat si anul acesta parca e un blestem am popor nu au ce culege dar cu voia domnului  nu ma pot pune.

dan sebastian

De 3 zile s-a încălzit și a ieșit soarele. 1,4 kg., 1.45 kg. si azi 1.55 kg cantarul pe stupul cel mai bun. La 14 se termina culesul pt ca începu ploaia. Un pic de grindină, atât. Scăpai de nebunia de la voi de 10 cm gheata. Văzui la stiri. Mutati-i în altă parte.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Ias muta cu placere dar natura meseriei numi permite cand ai 2 jioburi ie foarte greu nas putea sa am grija de iei si nas vrea sa-mi bat joc de nici una dintre iele cu atat mai putin de albine.Mas putea lipsi de 1 jiob dar am mare nevoie de bani anu acesta .Sunt in examene cu printesa mea .Dam examen treapta intai de liceu.

dan sebastian

Multă baftă !
Ieri 0.95, azi 0.35 kg. Vreme extrem de urâtă.
S-o schimba ceva în zilele următoare. Sper !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Felicitari pentru halanga (pergola pentru cei care sunt din alta zona  :P) ! Sper ca ai si scara suficient de inalta ca sa culegi strugurii! Anul asta pentru Boboiesti mi=am luat de grija, nu sunt struguri decat de mancat, asa, de pofta. A fost ger si s-au uscat lastarii ca frunzele de tutun.
Mai trece cineva pe aleea aia din fata stupilor? La mine sunt atat de agitate/agresive albinele ca nu treci la 2 m de ele fara sa te intrebe daca ai pielea moale :D Cred ca din cauza vremii, ba ploua, ba e soare, ba sunt nori, iar salcamul sta necules...si asta le agita teribil.
Cum e salcamul la tine, mai are floare? La mine a inceput culesul de pe 1 mai. Sa vedem daca si roada e pe masura asteptarii.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

Și la noi a fost afectată via f. Grav. Însă, între case a mai scăpat. Italiana, Roza (tata oii) și alte soiuri nu au fost afectate. Doar fraga, nova și ananasul (capsunica) au rămas fără rod (struguri), s-au uscat lăstarii și de juma de metru. Însă via fiind vie a reînviat și au plecat frunzele din nou. Nu la toate, dar 70% a supraviețuit.
Prin fata stupilor trec pe aleea din față părinții care stau pe vara acolo.
Eu am pretenția că am selecționat albina nu câini. Nimeni nu a fost intepat desi zilnic trec printre ei.
Dacă te-ai uitat sus, am în terasa 5 stupi, deasupra camerelor unde locuiesc părinții. Pe 4 am caturi. Nu sunt mate lesinate.
Din 37 doar 3 nu au ajuns la stadiul de producție la salcâm. Pe majoritatea am 2 caturi.
Ieri am avut maximul, 2.25 kg, după o zi pe minus, ca joi a plouat toată ziua și noaptea.
Sporul pe cantar la un stup foarte bun a fost 10.7 kg, de la 56,200 kg la 66,900 .kg aseara, calculat de la Paste până ieri seară (vineri 13 mai 2016).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Am venit la 17 40 sa lucrez la stupi. A plouat iar cu galeata. S-a pus si frigul. Am lucrat la niste site de aerisire. Bine ca a aparut curcubeul sa puna punctul pe I unei zile cu salcam inflorit dar fara posibilitate de zbor. Minus 250 gr. azi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Au iesit bine io le fac cu soricelu dau gaura cu bormasina dupa care tai la cota dorita .