Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Pai in beton se mai pune si armature metalica  :) :)
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Merge si fara dacă e infrastructura bună. Am suplimentat Piatra, nisipul și torn mai mare stratul de beton. Cu 70 lei am luat 4-5 tone de material. Betoniera și forța e, așa că sar peste plasa de sarma acum. Cel vechi nu a avut 10 cm și fiind iarna si ploaie multă a fost instabil stratul de sub beton.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

#872
Ceva e in neregulă! Nu trebuia sa se sparga. Betonul rezista la greutati foarte mari. Poate ti-a spalat ploaia criblura sau nisipul de sub  beton si a ramas un gol. De aici si rezultatul. Chiar si asa sa fi fost, daca mai avea ceva armatura si ciment suficient, nu se spargea. Betonul se face dupa retete clasice. Dr exemplu, stas-urile romanesti prevad cantitati intre 50 si 250 kg pe metru cub de piatra. Betonul cu 50 kg se pune in locuri unde nu necesită rezistenta asa mare. Noi il folosim la centuri. B250 il folosim la pardoseli pentru trafic greu, fundatii la case, deci acolo unde se cere rezistenta. Ca sa fie rezistent betonul neaparat trebuie armatura (fier beton). La socrul meu in curte a pus plasa de Buzau. Iarasi, crapaturile pot fi cauzate de lipsa rosturilor de dilatatie. Se lasa rosturi din 2 in 2 m ca sa aiba unde sa se contracte si sa se dilate la frig si la caldura. Din ce vad eu in poze nu ai avut armatura si pare un pic spalat pe dedesubt.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Am început să închei stupii pe 10 rame. Deja au blocat total 2 rame cu polen. Au și puiet. Și prunii sunt înfloriți. Mă pregătesc de rapiță care e deja înflorită în Dolj. În weekend intentionez să-i mut.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cipi

Indata te vad iar plangand pe aici ca ai depopulari... nu te mai intereseaza acum ca rapita e tratata cu neonicotinoide?

dorindafi

Citat din: dan sebastian din Aprilie 06, 2016, 06:41:38 AM
Am început să închei stupii pe 10 rame. Deja au blocat total 2 rame cu polen. Au și puiet. Și prunii sunt înfloriți. Mă pregătesc de rapiță care e deja înflorită în Dolj. În weekend intentionez să-i mut.
ma nene , cintareste bine ce faci daca vrei sa faci salcim
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Cum mi-o fi norocul. Îmi încerc sansa. Astăzi am continuat la halangarului iar sapt. trecută am înfundat groapa din curte.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Dane, tu nu prea pari a fi oltean dupa gard si poarta. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Sunt otean de vreo 7 generații. Bunica de acu 7 generații s-a căsătorit cu unul din meseriașii lui Nicodim, care au construit Mănăstirea Tismana. Mai mult nu am reușit să aflu. Sunt mândru că sunt oltean. După ce termin și cu halânga de vie să pot trece lejer cu camioneta urmează și poarta. Asta e de pe vremea bunicului. Vreau sa o fac culisabila. Oricum au modificat asfaltul și am drum mai bun ca-n Europa prin fata porții. Asa se înlesnește plecatul în pastoral.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

De regula oltenii cam au garduri strambe si scapa puiul printre tambre. Sper sa nu se supere cineva pe mine. Am observat asta in special la cei din Valcea. La moldoveni gardul e ceva serios, facut cu simt de raspundere, drept. Deci, Dane esti moldovean. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

sudezi la generator?!?!?!? nu ai curent?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dan sebastian

Ba da, am curent, dar doar 220 V. In poza e tata si meseriasu. E triodina, 380 v. si merge mai bine decat sudura de 220 v. Si consuma si putina benzina SUBARU e marca aparatului. E si generator si aparat de sudura profesional.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ovidiutoma1


dan sebastian

Inca nu. Ieri am adus rulota acasa c-o aveam intr-o cladire de service din Tg Jiu. Am tractat-o cu camioneta. Acasa mi-a cazut masina de pe alei pt ca m-a directionat gresit tata si cand am incercat sa urc am fortat-o prea tare si nu mai merge decat motorul. Nu se mai invart rotile. Ori cutia ori discul de ambreiaj ori planetarele rupte. Deseara duc un meserias. Daca o repar in timp util plec in weekend cu ei desi ploua.
La colegi chestii contracdictorii unu zice ca pe zero ziua 2, + 200 si plus 500 aseara.
Altul care sigur nu ma minte + 1.25 kg, + 2.2 +2.75 ieri.
Mie imi merge f bine la pomii fuctiferi inca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Multa sanatate si cules bun pentru albinute. Si nu uitati de filmulete.   :hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.