Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Nu mi-a permis vremea să fac revizia sumară. Am între 4 și 8 rame în familii. Nu sunt strânși maxim, dar am plăci de miere pe laterale și media două 3 rame compacte de puiet capacitate. Aștept weekendul viitor 27 martie. Să fie 15 gr. minim.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cipi

In rame exista suficiente rezerve de pastura, plus polenul ce l-au adus din natura si le ajunge pana cand vremea le va premite sa iasa din nou la cules, iar drojdia de bere, laptele praf si faina de soia nu fac nici macar 50% din cat face polenul.

MirceaCalin


Cristel

#843
Polen in Gorj... :P 19.03.2016
Ieri seara ventilau puternic urdinisul - au avut ziua cules de nectar/polen. Astazi ploua si e frig (ieri a fost inghet dimineata!)
Primavara capricioasa... Pacat de corcodusii infloriti!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

Citat din: dan sebastian din Martie 20, 2016, 09:22:59 PM
Polen este din belsug in natura, insa datorita vremii nu pot iesi sa il aduca. Asa ca le ajut si eu cum pot. Am prea multa miere in ei asa ca nu am nevoie de stimulare cu sirop, inca. Sa vedem peste 2 saptamani cum se prezinta. In 10 zile au iesit de 2 ori intre orele 12 si 15. E prea putin.
Dane, vad ca metoda Clamus are rezultate frumoase si la tine, ai familii bune. Incearca sa descapacesti cu furculita o parte din mierea capacita din ramele laterale (e miere sau rezultatul hranirilor cu zahar din toamna?) sa aiba senzatia unui cules intens cat timp stau in stup din cauza vremii. Daca au luat pasta proteica si cara mierea dintr-o parte in alta, sigur vor hrani regina mult mai bine si ea va avea un spor de puiet!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

Nu au fost hrănite anul trecut în toamna cu sirop. Am fost cu ele la cules până târziu în lunca dunării. Doar pe miere au trăit. Iar toate stimulările din această primăvara nu au avut de-a face cu zahărul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Cum administrezi mierea? Eu m-am gandit la caserole de smantana cu gaurele in capace. A mai incercat cineva asa  ceva? Stiu metoda la punga dar cred ca riscul este mai mare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Martie 23, 2016, 12:30:59 PM
Cum administrezi mierea? Eu m-am gandit la caserole de smantana cu gaurele in capace. A mai incercat cineva asa  ceva? Stiu metoda la punga dar cred ca riscul este mai mare.
Am incercat in mai multe randuri miere in punga, dar a fost un fiasco. Fata de sirop mierea o iau foarte greu din punga. Miere nu poti sa pui decat cu lingura pe deasupra cat sa nu curga pe albine.
Doar stupii foarte mari iau miere din punga sau cei "uscati". Poate amestecata cu apa!??

oroles

Da tinumaftei, si eu m-am gandit la diluarea ei cu apa. Problema e ca se face furtisaf garantat. Mai ales din cauza vremii acesteia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vladluca

Citat din: oroles din Martie 23, 2016, 12:30:59 PM
Cum administrezi mierea? Eu m-am gandit la caserole de smantana cu gaurele in capace. A mai incercat cineva asa  ceva? Stiu metoda la punga dar cred ca riscul este mai mare.


Mierea zaharisită se poate pune in dres peste rame și este luată fără probleme.

tinumaftei

Citat din: vladluca din Martie 23, 2016, 06:08:55 PM
Citat din: oroles din Martie 23, 2016, 12:30:59 PM
Cum administrezi mierea? Eu m-am gandit la caserole de smantana cu gaurele in capace. A mai incercat cineva asa  ceva? Stiu metoda la punga dar cred ca riscul este mai mare.


Mierea zaharisită se poate pune in dres peste rame și este luată fără probleme.
Da, este luata si aruncata peste bord, adica scoasa pe urdinis!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin


dany 1

Citat din: oroles din Martie 23, 2016, 12:30:59 PM
Cum administrezi mierea? Eu m-am gandit la caserole de smantana cu gaurele in capace. A mai incercat cineva asa  ceva? Stiu metoda la punga dar cred ca riscul este mai mare.
Am  aplicat  atat  metoda  miere  la  punga cat  si sirop la  punga , chiar in  aceasta perioada administrez sirop  la  punga. Nu am  avut niciodata  probleme de  niciun  fel , ambele metode  au dat  roade.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!