Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Prin stimularile care s-au facut pana acum nu s-a facut altceva decat ca au fost pacalite albinele sa creasca mai mult puiet. Se anunta inca o perioada destul de lunga cu vreme rece. Vor fi locuri din tara unde va apare puietul racit si stimularea de pana acum va fi facut mai mult rau decat bine.

istodorescu vasile

Citat din: bucovineanu din Martie 15, 2016, 02:50:10 PM
Prin stimularile care s-au facut pana acum nu s-a facut altceva decat ca au fost pacalite albinele sa creasca mai mult puiet. Se anunta inca o perioada destul de lunga cu vreme rece. Vor fi locuri din tara unde va apare puietul racit si stimularea de pana acum va fi facut mai mult rau decat bine.
foarte bine expus. exact asta este reversul riscului in apicultura.din aceasta stimulare timpurie, si implicit dezvoltare timpurie la colonii, se naste loca americana. cei tineri poate nu inteleg ceea ce vreau sa spun, insa cei mai experimentati , inteleg fenomenul,

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Martie 15, 2016, 02:50:10 PM
Prin stimularile care s-au facut pana acum nu s-a facut altceva decat ca au fost pacalite albinele sa creasca mai mult puiet. Se anunta inca o perioada destul de lunga cu vreme rece. Vor fi locuri din tara unde va apare puietul racit si stimularea de pana acum va fi facut mai mult rau decat bine.
Puietul nu va raci daca cuibul a fost restrans serios la primele controale de primavara si apicultorul nu a fost ispitit sa largeasca cuibul!
Fara stimulare serioasa si sustinuta nu va face apicultura nici in prezent nici in viitor, iar stimulare nu inseamna folosirea fara discernamant a tuturor imputurilor vandute de negustorii apicoli.

istodorescu vasile

Citat din: tinumaftei din Martie 15, 2016, 10:05:18 PM
Citat din: bucovineanu din Martie 15, 2016, 02:50:10 PM
Prin stimularile care s-au facut pana acum nu s-a facut altceva decat ca au fost pacalite albinele sa creasca mai mult puiet. Se anunta inca o perioada destul de lunga cu vreme rece. Vor fi locuri din tara unde va apare puietul racit si stimularea de pana acum va fi facut mai mult rau decat bine.
Puietul nu va raci daca cuibul a fost restrans serios la primele controale de primavara si apicultorul nu a fost ispitit sa largeasca cuibul!
Fara stimulare serioasa si sustinuta nu va face apicultura nici in prezent nici in viitor, iar stimulare nu inseamna folosirea fara discernamant a tuturor imputurilor vandute de negustorii apicoli.
din ce se practica la ora actuala reiese ca apicultorii practica altceva decit expuneti dumneavoastra, adica tot felul de produse dubioase,nu tin cont de data din calendar, nu iau in calcul faptul ca o familie pe x intervale in aceasta perioada dispare albina ce a ieranat si familia ramine pe mai putine intervale dupa ce pica babele. practica arata ceea ce eu afirm aici, desi ar trebui sa fie altfel.

bucovineanu

Nu am facut si nu fac stimulare. Totusi am rezultate multumitoare. Sunt convins ca se poate face apicultura fara a face stimulare, daca zona in care e stupina e propice apiculturii.

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Martie 15, 2016, 10:43:47 PM
Nu am facut si nu fac stimulare. Totusi am rezultate multumitoare. Sunt convins ca se poate face apicultura fara a face stimulare, daca zona in care e stupina e propice apiculturii.
Daca apicultura nu este singura sursa de venit, daca mai exista o pensie sau un salariu se poate face apicultura si de placere. Cine creste copiii din mierea pe care o vinde trebuie sa apese pe pedala de acceleratie. Pe aici sunt sole mari de rapita care au deja inflorescente deschise. In 7 - 10 zile va incepe culesul. Daca la sfarsitul lui nu scoti miere e necaz mare!! Pe aici ne straduim sa avem stupii cu destul puiet ca sa culeaga ceva la rapita. De asta am zis ca stimularea este esentiala, dar evolutia cuibului trebuie bine controlata, ca daca intra boala in puiet anul este pierdut.

Cristel

E perioada in care se va separa graul de neghina, se va vedea cine are "mintea acasa" si cine incearca mai mult decat trebuie. Teoretic si eu sunt adeptul nestimularii artificiale a familiei de albine dar te impinge situatia climaterica la aceasta stimulare (rationala). Fie prin descapacirea ramelor cu miere, fie prin sirop sau turta proteica facuta in casa. Asta pentru ca de ex. in Gorj avem flori pana in luna iulie, cel mult, dupa care se poate instala o seceta cumplita si albina efectiv nu mai are ce nectar sa adune. Daca nu ai stimulat-o si nu ai iesit cu o populatie numeroasa din primavara, pe cel putin un cat Dadant, astfel ca pana la salcam sa iti faca 3 caturi cu albina, risti sa fii dependent de sacul cu zahar. Ori aia nu mai e apicultura.
E adevarat ca pregatirea pentru primavara se face din toamna...
Pacat insa ca e o primavara cu vreme asa capricioasa, albinele devin irascibile dar cum prind o raza de soare cum ies ca disperatele sa adune cat mai mult. Doar bunul Dumnezeu stie ce ne rezerva si anul asta. Sunt ani cand la floarea de salcam vine o vreme exact ca asta, strict o saptamana, cat tine salcamul.  :D Sau ca acum 2 ani, cand salcamul avea floare dar nu avea nectar  :dinti:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dorindafi

 :hi: cristele
desi nu mai stiu locatia ta dar ai dreptate in cele relatate
stimati colegi , este o mare diferenta intre apicultura din zonele montane s-au zonele unde curentii de aer sunt foarte reci si zonele joase unde cuibul de albine se impacheteaza la sfirsitul lui noembrie si se reiau in martie
cu ani in urma incepeam stimularile de pe 20/25 martie
acuma de 4/5ani daca incep de la 15 aprilie e bine
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Pentru a obtine rezultate bune trebuie facut tot ce e posibil pentru a intra la iernare cu familii puternice. In primavara de foarte multe ori stimularile nu au rezultatul dorit, rezultatele depinzand foarte mult de vreme si de momentul cand se incepe stimularea.

dan sebastian

Ieri au inceput timid sa iasa la zbor, dar azi a fost prima zi de cules pe acest an. E inflorita mandria tigancii si corcodusul. Sper sa tina vremea buna ca in ultimele 9 zile a fost vremea mai proasta ca in februarie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

ai cu ce pleca ra rapita   :bravo:
incearca experimental la un stup sa-i pui o punga cu hrana in loc de alimentarea cu lingura
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Citat din: dan sebastian din Martie 20, 2016, 08:23:16 PM
Dupa lapovita si bruma tot au iesit azi la zbor.
http://youtu.be/tGmtfHgUZ7I

http://youtu.be/r3F72I4333A
Nu ai polen in natura?
Nu cred ca aceasta data aportul de proteine mai este necesar. Pana la urma, puiet in familie va fi in limita suprafetei pe care albinele pot sa o asigure la 35-37 grade. Altminteri matca pune oua si albinele le manaca!
Asa ca opinia mea este ca la aceasta data un cuib bine strans si putin sirop caldut fac mai bine decat pasta cu polen si inlocuitori!!

dan sebastian

Polen este din belsug in natura, insa datorita vremii nu pot iesi sa il aduca. Asa ca le ajut si eu cum pot. Am prea multa miere in ei asa ca nu am nevoie de stimulare cu sirop, inca. Sa vedem peste 2 saptamani cum se prezinta. In 10 zile au iesit de 2 ori intre orele 12 si 15. E prea putin.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Citat din: dan sebastian din Martie 20, 2016, 09:22:59 PM
Polen este din belsug in natura, insa datorita vremii nu pot iesi sa il aduca. Asa ca le ajut si eu cum pot. Am prea multa miere in ei asa ca nu am nevoie de stimulare cu sirop, inca. Sa vedem peste 2 saptamani cum se prezinta. In 10 zile au iesit de 2 ori intre orele 12 si 15. E prea putin.
Asa o medie, cuiburile pe cate rame sunt si din acestea cate sunt cu puiet?