Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: calmusdaniel din Februarie 02, 2016, 08:16:25 AM
......
Tu il intrebi pe Dan ce castiga cu stimularea cu miere cand tu in mijloc de iarna umblai pe la stupi cu borcane ,cu pungi cu sirop,cu sticla cu "meclem"?Ar trebui sa-ti dai singur raspunsul ca doar ai facut destule experimente!
Daca tu n-ai avut rezultate lasa-i pe altii in pace!

Stimularea acum la sfirsit de iarna trebuie sa indeplineasca 2 conditii:
--are beneficii daca se adreseaza familiilor puternice
-- trebuie facuta de catre apicultori "de finete" care simt si inteleg  familia de albine......nu poate fi realizata cu apicultorashi angajati care asteapta sa treaca luna si sa ia banii... si nu curaj sa spuna stapinului ca le da ordine aiuristice.

Ce conditii din astea 2 a indeplinit D2006, sa poata spera la rezultate , aplicind o stimulare timpurie.>>??>.

bucovineanu

Oare familiile puternice nu pot sa se dezvolte suficient  si fara ajutor din afara, daca si zona este propice apiculturii in primavara?

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2016, 04:28:23 PM
Oare familiile puternice nu pot sa se dezvolte suficient  si fara ajutor din afara, daca si zona este propice apiculturii in primavara?
Sa nu exageram! Putem spune ca o vaca buna o scoti pe poarta si vine seara acasa la muls! Da sigur, dar daca o hraneste crescatorul face un profit mai mare din activitate.
Stimularea are rolul ei si trebuie facut la timp si cu masura. Sunt zone in care se poate incepe zilele acestea si zone in care e utila doar dupa 1 martie. Si nu e singura manevra necesara. Mai trebuie stramtorat si cuibul (cand timpul s-a stabilizat si permite). Mai trebuie si niste apa calduta in adapator si tratament antivarooa eficient, s.a..
Sigur stupii buni sunt buni, dar pot fi si mai productivi prin interventii rationale.

D006

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:15:08 PM

Mai trebuie stramtorat si cuibul (cand timpul s-a stabilizat si permite).
Daca vreti sa strimtorati cuibul , de ce nu o faceti toamna ?

tinumaftei

Citat din: D006 din Februarie 02, 2016, 09:36:52 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:15:08 PM

Mai trebuie stramtorat si cuibul (cand timpul s-a stabilizat si permite).
Daca vreti sa strimtorati cuibul , de ce nu o faceti toamna ?
Cat de tare l-ai strange toamna, unii (in special cei mari) mai cer restrangere.

D006

Atunci sigur este o problema ori la colonia de albine , ori la apicultor.

tinumaftei

Sunt lucruri pe care le vand si lucruri pe care le cumpar. Totul este sa fac diferenta dintre ele.

Fane


dan sebastian

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:45:31 PM
Sunt lucruri pe care le vand si lucruri pe care le cumpar. Totul este sa fac diferenta dintre ele.
E profund ceea ce ati scris, dar nu am priceput la ce va referiti.
De vandut nu vand nimic, nici roiuri, nici turte.
Eu doar am aratat ce fac, luand tot la rand, nesarind nici peste cei cu 4 rame.
Daca imi ajungea spatiul pe card ii filmam si pe ceilalti.

Ieri am trecut si le-am mai dat o tura.
Daca vremea imi va permite cu temperaturi tot de peste 12 grade pe plus, voi continua cu ceva inlocuitori de polen in miere(drojdie de bere inactivata, soia, lapte praf - versiunea ieftina pt vitei cu 40 % proteina) pe weekend si sapt. viitoare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

 =))  ma te-ai apucat de crescut tauri de le dai nebunii
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

@DAN: vroiam sa spun doar ca unii ne umplu de sfaturi, care nu folosesc si sunt chiar contraindicate. Cum s-ar zice poate "pune cineva botu' "
Mult spor!

dan sebastian

Citat din: dorindafi din Februarie 03, 2016, 02:18:13 PM
=))  ma te-ai apucat de crescut tauri de le dai nebunii
Nu încă. Lapte din weekend încolo. Poate fac și eu din 3, unu ca orizontalul tău. Mi-a plăcut mult. Eu zic ca e păcat să nu îl transvazezi intr-o cutie de 10 - 12 rame cu care să poți face pastoral.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

salutari NENEA DAN.inainte sa incep, spun ca din discutiile ce le-am purtat, cred ca ai tras concluzia ca nu sunt genul de om care sa te indemne la rele, si ceea ce gindesc , si ceea ce stiu ca este bun,indemn si pe altul sa faca. vad ca ai luat lapte praf pentru vitei si intentionezi sa dai la albine, insa eu zic ca nu este tocmai indicat. de regula albinele daca au hrana suficienta la dispozitie, nu consuma ceva ce le-ar face rau, si trece neobservat un lucru facut rau. daca hrana este putina, ele consuma ceea ce au la dispozitie, si rezultatele nu sunt cele asteptate. polenul  cules din natura nu poate fi inlocuit cu nimic!!! de aceea eu ca  prieten iti recomand sa comanzi 5-6 colectoare de polen pe care in culesuri abundente de polen le muti in fiecare zi pe diferite familii din stupina , si polenul respectiv il arunci in congelator, uiti de el, iar in aceasta perioada a anului, iti amintesti de el, il descongelezi, dai la albine= rezultate peste asteptari. pina atunci, sa auzim de bine, iernare usoara in continuare la toti de pe aici, si zic sa cauti motivele pentru care nu ar fi indicat sa dai acest lapte praf.

dorindafi

Citat din: dan sebastian din Februarie 03, 2016, 07:12:16 PM
Citat din: dorindafi din Februarie 03, 2016, 02:18:13 PM
=))  ma te-ai apucat de crescut tauri de le dai nebunii
Nu încă. Lapte din weekend încolo. Poate fac și eu din 3, unu ca orizontalul tău. Mi-a plăcut mult. Eu zic ca e păcat să nu îl transvazezi intr-o cutie de 10 - 12 rame cu care să poți face pastoral.
danut  , familia respectiva si alti ca el a fost la FS pe 12r 
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bio

Citat din: istodorescu vasile din Februarie 03, 2016, 11:00:39 PM
salutari NENEA DAN.inainte sa incep, spun ca din discutiile ce le-am purtat, cred ca ai tras concluzia ca nu sunt genul de om care sa te indemne la rele, si ceea ce gindesc , si ceea ce stiu ca este bun,indemn si pe altul sa faca. vad ca ai luat lapte praf pentru vitei si intentionezi sa dai la albine, insa eu zic ca nu este tocmai indicat. de regula albinele daca au hrana suficienta la dispozitie, nu consuma ceva ce le-ar face rau, si trece neobservat un lucru facut rau. daca hrana este putina, ele consuma ceea ce au la dispozitie, si rezultatele nu sunt cele asteptate. polenul  cules din natura nu poate fi inlocuit cu nimic!!! de aceea eu ca  prieten iti recomand sa comanzi 5-6 colectoare de polen pe care in culesuri abundente de polen le muti in fiecare zi pe diferite familii din stupina , si polenul respectiv il arunci in congelator, uiti de el, iar in aceasta perioada a anului, iti amintesti de el, il descongelezi, dai la albine= rezultate peste asteptari. pina atunci, sa auzim de bine, iernare usoara in continuare la toti de pe aici, si zic sa cauti motivele pentru care nu ar fi indicat sa dai acest lapte praf.

Are dreptate dl Vasile.... Dane este OK folosirea polenului recoltat de catre albine .
Te pot ajuta cu o adresa ... stiu unu care are polen bun si ieftin .... uite unde-l gasesti..http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php?topic=4337.0
..poti sa-i spui ca il stii de la mine.... =))...